שתף קטע נבחר

חייל מצטיין לא לחץ יד לרמטכ"ל "בגלל הגירוש"

מבוכה בטקס חלוקת האותות לחיילים המצטיינים בבית הנשיא. סמל חננאל דיין, לוחם מצטיין בחטיבת השריון, הפגין מחאה פוליטית בשיאו של הטקס, וסירב ללחוץ את ידו של הרמטכ"ל. "כשאני רואה אותך אני נזכר בדחפורים שהרסו את בית סבי", אמר לו. בצה"ל שוקלים לנקוט בצעדים נגד החייל. אמו של החייל ל-ynet: "הרגש גבר על השכל"

למבוכה הזו הרמטכ"ל לא ציפה, ודאי לא ביום העצמאות : טקס חלוקת הפרסים לחיילים המצטיינים התקיים בצהריים (יום ד') בסימן תקרית מביכה שבמרכזה לוחם בחטיבת השריון שסירב ללחוץ יד לראש המטה הכללי, רב אלוף דן חלוץ, כאקט מחאה "נגד הגירוש". הנשיא, משה קצב, גער בחייל ואמר לו ש"זו התנהגות לא נאותה".

 

לטקס, המתקיים מדי שנה, הגיעו 120 חיילים מצטיינים. החיילים קיבלו המלצות ממפקדיהם וזכו לאות הצטיינות ולביקור בבית הנשיא. שם, במעמד ראש הממשלה, נשיא המדינה והרמטכ"ל מוענקים להם הפרסים.

 

צילום וידאו: באדיבות חדשות 10

 

אלא שהפעם בחר אחד החיילים להפגין מחאתו בטקס וסירב ללחוץ את ידו של הרמטכ"ל. החייל שזכה באות הצטיינות, סיפר כי משפחתו התגוררה בגוש קטיף לפני הפינוי, ולכן הוא אינו יכול ללחוץ את ידו של מי שפינה אותו. בצה"ל אמרו היום כי הם רואים את האירוע בחומרה, שכן מדובר במחאה פוליטית. כמו כן אמרו כי נשקלים הצעדים שיינקטו נגד החייל.

  

החייל, סמל חננאל דיין, לוחם בחטיבת 188 של השיריון, החל את שירותו בצה"ל במסלול ישיבת הסדר, אולם החליט לעכב את חזרתו לישיבה ולהמשיך שמונה חודשים נוספים בשירות. "ביום פינוי עמונה", סיפרה ל- ynet אמו איילה, "הוא קיבל הודעה ממפקד הפלוגה שלו שנבחר לקבל פרס הצטיינות מנשיא המדינה".

 

דיין מתגורר אמנם בפסגות, אולם סבו, ברוך סרוסי ז"ל, ובני משפחה אחרים גרו בגוש קטיף ופינויים משם השפיע עליו מאוד. הסב, תושב נווה דקלים, הלך לעולמו רק חודש אחד לפני תכנית ההתנתקות. בני משפחה אחרים התגוררו בגני טל. "הוא התלבט בכלל האם להגיע לטקס", סיפרה האם, "הוא הרגיש שהוא נמצא בין מצטייני ההתנתקות, לא ישן בלילה האחרון בכלל. לבסוף החליט להגיע. הכנו גם חוברת צילומים של הבתים בגוש קטיף לפני ההריסה ולאחריה והוא התכוון להגיש זאת לנשיא. זה לא יצא, אבל נשלח את זה בדואר. כשהוא ניגש לרמטכ"ל הוא לא היה מסוגל ללחוץ את ידו, אמר לו שכשהוא רואה אותו הוא נזכר בדחפורים שהורסים את בית סבו".

 

ראש אגף משאבי אנוש (אכ"א), האלוף אלעזר שטרן, ניגש לדיין ודרש ממנו להתנצל בפני חלוץ להתנצל, אך החייל ציין כי אינו מסוגל. "זה לא היה מעשה חוצפני, הרגש שלו גבר על השכל ולכן לא היה מסוגל. היו עוד כמה קצינים שנזפו בו על מה שעשה, אבל הוא לא מצטער", הוסיפה האם.

 

גורמים בצה"ל אמרו כי זכאותו של החייל לקבלת הפרס תשקל מחדש לאור התנהגותו. דיין אמור לסיים את שירותו בצה"ל בעוד כחודש וחצי ולשוב ללימודים בישיבה. "מיד אחרי הטקס הוא הודיע לי שיעדכן את מפקד הפלוגה שלו במה שאירע והוא מוכן לכל בירור שייקימו לו", סיכמה האם. 

 

הנשיא קצב התייחס בדבריו לאירוע: "גם מי שתומך בהתנחלויות ומתנגד להתנתקות צריך להכיר בכך שלא די בחזון ולא די באמונה ולא די בלהט ובהגשמה. יש צורך גם בהשלמה. ערכי הדמוקרטיה וחוקי הדמוקרטיה משלימים את ערכי האמונה".

 

"אתגרים מבצעיים לפנינו"

 

לפני התקרית פתח הרמטכ"ל חלוץ בברכות חמות לחיילים ולמשפחותיהם. "הרי הם לפנינו, בכירי חיילות וחיילי צה"ל שעשו מעל ומעבר במהלך שירותם עד כה ונמצאו ראויים מתוך עשרות האלפים הטובים לעמוד כאם המשכן הנשיא, על מנת שנאמר להם תודה. צבא הגנה לישראל עומד על משמרתו בכל הגבולות ללא הפוגה, וגם ברגעים אלה, בהם אנו שותפים לשמחת המצטיינים, פרושים אלפי חבריהם וחברותיהם כל אחד בעמדתו, בתפקידו, מנסים למנוע את האירוע מלהתרחש. זה לנו חמש שנים וחצי של לחימה בטרור הפלסטיני, שנים בהן ידענו מעלות ומורדות, כישלונות והצלחות".

 

"בימים אלה, של התבססות ממשלת טרור חמאסית ברשות הפלסטינית מחד גיסא, ושל התלהמות איראנית אנטי ישראלית ארסית מאידך גיסא, מתחדדת ההבנה שעוד נכונו לנו אתגרים מבצעיים רבים שיחייבו את כל תעצומות הנפש והמקצוענות הצבאית על מנת להתמודד עימם ולהביא לפתרונם. אך יותר מכל הם מחייבים לשמור על צה"ל חזק, מצויד, מאומן ומיומן", הוסיף חלוץ.

 

לדבריו, "ההצטיינות אינה תכונה מולדת היא נרכשת על בסיס חינוך וערכים, מסורת ודוגמה אישית. המאפיין את קבוצת המצטיינים הוא שאיש מהם לא שיער מראש שיעמוד כאן היום. הם עשו את המוטל עליהם והרבה יותר, מתוך אמונה בצורך להיות טוב ואיכותי מתוך שליחות והכרה בחשיבות השירות".

 

בהכנת הידיעה השתתפה נטע סלע
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר כהן
מבוכה לרמטכ"ל. חלוץ
צילום: אמיר כהן
צילום: ערוץ 10
החייל חננאל דיין
צילום: ערוץ 10
צילום: חיים צח
במעמד הנשיא. קצב
צילום: חיים צח
מומלצים