שתף קטע נבחר

צה"ל: להחרים רובים מחיילים מתנחלים שירו באופן לא חוקי

הפרקליטות הצבאית ביקשה מבית דין צבאי שלא להחזיר רובים לשני חיילים מתנחלים הנאשמים שירו במהלך עימות עם פלסטינים ופעילי שמאל. הסוגייה הזו תוכרע ביום ראשון הקרוב

ביום ראשון הקרוב עומד בית הדין של פיקוד הצפון להכריע בשאלה הטעונה אם להחזיר את הרובים לשני לוחמים בצה"ל, תושבי ההתנחלות אלון מורה, הנאשמים בכך שירו בלי סיבה במהלך עימות בין מתנחלים לפלסטינים ופעילי שמאל ליד חוות סקאלי. הפרקליטות הצבאית ביקשה מבית הדין לא להחזיר לחיילים את הרובים. 

 

הפרקליטות הצבאית הגישה לפני יום העצמאות כתבי אישום נגד שני החיילים, לוחמים בדרגת סמל שסיימו מסלול, האחד בגדוד הנחל החרדי, והשני בגדוד 53 של חטיבת השריון "ברק". הם נאשמים בשימוש בלתי חוקי בנשק והנתנהגות בלתי הולמת. שני הלוחמים הצטרפו ב-31 במרס השנה לקבוצת מתנחלים שהתעמתה עם חקלאים פלסטינים שניסו לעבד את אדומותיהם ליד חוות סקאלי. בעימות השתתפו גם אנשי שמאל, מתנדבי התנועה הקיבוצית, שהגיעו לסייע בעיבוד האדמות.

 

במהלך האירוע נשמעו מספר יריות. איש אמנם לא נפגע אך ברור כי האירוע עלול היה להיגמר באסון. חקירת המשטרה הובילה לשני החיילים, ששהו באותה עת בחופשה. מעורבות החיילים הביאה את מצ"ח להכנס לתמונה ובהוראת בית הדין הצבאי נלקחו הרובים שלהם והם הועברו ל"מעצר פתוח" ביחידות - כלומר, ריתוק ליחידה עד גמר החקירה. לפחות כלפי אחד החיילים נטען כי ברגע האחרון הוסט קנה הרובה מסוג "אמ-16" שלו והיריה נורתה לאוויר.

 

בתביעה הצבאית גרסו כי מקומם של שני החיילים מאחורי סורג ובריח ולא ביחידותיהם. מהשלימו עם קביעת בית הדין, דרשו לא להשיב להם את כלי הנשק. התובע ציין כי מעדויות עולה כי אחד החיילים כיוון את נשקו הטעון לעבר פלסטינים, וגם לאחר שהעימות הסתיים, שבו החיילים למקום וליבו את היצרים.

 

התובע טען כי שני החיילים לא היו בתפקיד והתנהגותם חמורה. "לא היה אירוע ביטחוני שהצדיק הפעלת נשק..."הם באו להשליט שם סדר ולהפחיד את הפלסטינים. זו מטרה פסולה שיש להוקיע אותה". עוד ציין התובע כי מחומר הראיות עולה כי לא נשקפה לחיילים כל סכנת חיים, וטענתם כי ביצעו נוהל מעצר חשוד תמוהה. "יש מקום להמשך מעצרם הפתוח עם מניעה מוחלטת שיישאו נשק", סיכם.

 

מנגד, סניגורם, עו"ד עדי קידר, טען כי חלק מחומר הראיות לקוי, "משום שהסרט שמתעד את האירועים - ערוך ומקוטע". הסניגור ביקש להשיב לשני הלוחמים את כלי הנשק ולהתיר להם להצטרף לפעילות חבריהם ליחידות. עו"ד קידר ציין כי שני החיילים היו בסכנת חיים, "הן מאבנים שנזרקו לעברם והן ממוקשים שהניפו החקלאים הפלסטינים".

 

עוד טען הסניגור כי האירוע כולו הוא תוצאה של ליקוי של כוחות הביטחון שלא היו במקום על מנת להשליט סדר. "הנאשמים הם חיילים, אך באירוע זה לא באים כחיילים. ניתן לראות שרוב תושבי הישוב חמושים. הם לא באו לשם כחיילים שמשליטים את מרותם, אלא עלו יחד חבריהם לאחר אוזלת היד של המשטרה שלא פינתה את הפלסטינים". השופט סגן-אלוף ארז פורת יכריע בסוגייה הזו ביום ראשון. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
אילוסטרציה
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים