שתף קטע נבחר

בגלל השבת: בג"ץ התיר לדחות את הפינוי בחברון

שופטי בג"ץ דנו הבוקר בבקשת המדינה לדחות את פינוי המתנחלים מהבית שאליו פלשו בחברון. החשש היה שצה"ל והמשטרה לא יספיקו להשלים את הפינוי לפני שבת. בג"ץ נענה לבקשה

בג"ץ התיר היום (ו') לצה"ל לדחות את פינוי שלוש המשפחות שפלשו למבנה בחברון עד ליום שני. בכך קיבל בית המשפט את בקשתו של אלוף פיקוד מרכז, יאיר נווה. נווה טען שבמהלך יום שישי יכולתם של היהודים בחברון להקשות על הפינוי גדולה מביתר ימות השבוע, דבר שעלול לגרום לכך שהפינוי לא יסתיים עד כניסת השבת.

 

אתמול הורה בג"ץ למתנחלים להתפנות מהמבנה עד הבוקר, ואם לא - יוכלו המשטרה והצבא לפנותם בכוח. גורמי ביטחון אמרו ל-ynet שהזמן לפינוי ביום שישי מוגבל, ולכן ביקשו את הדחייה.

 

לפני כחודש נכנסו שלוש המשפחות לבית פלסטיני נטוש וטענו שרכשו את הבית כחוק. לאחר בדיקת המסמכים, טענו במשטרה כי המסמכים נרכשו שלא כחוק. הם ציינו כי במהלך התקופה האחרונה הגיעו שמונה תלונות מפלסטינים כנגד הרכישה. ביום הזיכרון עתרו המשפחות לבג"ץ כנגד פינויין, אך זה לא עזר.


בית שפירא בחברון (צילום: רויטרס)

 

בתוך הישוב היהודי בחברון הדעות חלוקות כיצד צריך להגיב במצב של פינוי. יש מי שתומך בניסיון להגיע להסדר ופשרה, אך יש מי שאומר שדי עם הניסיונות הללו ולא עוד לנסות להתפשר.

 

במשך כל אתמול חיכו בצה"ל ובמשטרה להכרעת שופטי בג"ץ בעניין הבית הפלסטיני שאליו פלשו שלוש משפחות המתנחלים מחברון. הדיון נקבע ל-11 וחצי בבוקר. כאלף שוטרים, שוטרי מג"ב וחיילים היו אמורים להשתתף בפינוי בשלושה מעגלים. תוכנית הפעולה כבר היתה מוכנה, הכוחות היו מוכנים, אך התשובה מבג"ץ התמהמה עד הערב. בג"ץ קבע אולטימטום לשלוש המשפחות להתפנות עד 11 לפני הצהריים.

 

שוטרים סיירו בקריית ארבע ובחברון, בדקו את האנשים שהיו במקום, ומי שאינו תושב המקום ומוכר מהתפרעויות קודמות - הוצא מהאזור. גורמים במשטרה אמרו ל-ynet כי ההערכה היא שלא יהיה פינוי ביום שישי לא רק בשל השבת, אלא גם בגלל תפילות יום השישי במסגדים, המצריכות בלאו הכי היערכות של המשטרה. במערכת הביטחון מעריכים כי הפינוי לא יעבור בשקט ומתכוננים לכל תרחיש, גם לגרוע מכל.

 

נועם ארנון: נוהגים פה באנטישמיות

 

דובר ועד היישוב היהודי בחברון, נועם ארנון, הגיב על הדחייה בשיחה עם ynet: "הפרקליטות אומרת שההתיישבות בחברון תעורר רתיחה ותסיסה בקרב הציבור. זה נימוק גזעני, צורם, נימוק שבעבר הכניסו יהודים לגטאות. זה מעשה פלצות, שנצטרך לחשוב איך להגיב לו".

 

וכיצד ינהגו המתנחלים בעת הפינוי? "אני לא יודע אם נצליח להרגיע את השטח. מגיעים לכאן אנשים כשהם לא בשליטתנו. אנחנו מנסים להשתלט, אבל לא תמיד זה אפשרי, אני לא יודע מה יהיו התוצאות", אומר נועם ארנון. "הרגשות מאוד קשים כלפי הגישה הגזענית האנטי יהודית בעליל מצד מערכות המשפט. כשהיועץ המשפטי לממשלה מבטל כלאחר יד הסכם שעשינו לגבי השוק בחברון. השוק הסיטונאי הוא אדמה יהודית היסטורית. עכשיו אנחנו שוכרים בית, וכל המערכת מתגייסת להוציא אותנו".

 

ארנון הוסיף: "קציני משטרה אמרו במפורש גם בדיון בבג"ץ, שהם חיפשו עילה להוציא אותנו, והבג"ץ בעצמו בניגוד לתקדימים שהיו בעבר, בא ופסק להוציא הכל. זו גישה שמנוגדת לכל התקדימים, ורק בגלל שמדובר ביהודים. זו אנטישמיות ישראלית חדשה". 


פורסם לראשונה 04/05/2006 23:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
המתנחלים נערכים
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
מנגד - כוחות הביטחון
צילום: רויטרס
מה תהיה התגובה?
צילום: איי אף פי
מומלצים