שתף קטע נבחר

אולמרט: נפעל בנחרצות נגד מתנחלים מפירי חוק

ביומו הראשון על כסא ראש הממשלה, הבהיר אולמרט כי אין קשר בין פינוי המשפחות מבית שפירא לתוכנית ההתכנסות העתידית. השר בוים: "המסר בפינוי בית שפירא הוא שמי שלוקח את החוק לעצמו - יטופל בנחישות". מנגד הבטיח ח"כ אריאל: "נחזור לבית שפירא וגם לבתים אחרים בחברון"

"שיהיה ברור, אין כל קשר בין הפינוי בחברון ובין מדיניות הממשלה (תכנית התכנסות)", כך הבהיר הבוקר (יום א') אהוד אולמרט, בישיבת הממשלה הראשונה בשבתו כראש ממשלה. אולמרט הדגיש עם זאת, כי מדיניות הממשלה באשר להפרות החוק בשטחים הינה "של פעולה נחרצת וחד משמעית כלפי מפירי החוק. לא נשלים עם בריונות וקביעת עובדות שלא כדין".

 

שר הביטחון, עמיר פרץ, סקר בפני הממשלה בפתיחת ישיבתה הראשונה את המהלכים לפינוי בית שפירא בחברון וציין כי אישר את הפעולה רק לאחר אישור בג"ץ. השרים בירכו על הפינוי הנחוש של המתנחלים והשר יעקב אדרי אמר: "הפינוי הוא פועל יוצא של פסיקת בג"ץ. חובת הממשלה להכיל את החוק על פרטיו ודקדוקיו גם בשטחים. צריך להחיל את החוק, אם כי צריך למנוע נפגעים". שר הקליטה החדש, זאב בוים, אמר: "המסר בפינוי בית שפירא בחברון הוא ברור - מדיניות הממשלה צריכה להתבצע וכל מי שמפר את המדיניות הזאת או פועל בניגוד להבנות ולוקח את החוק לעצמו, יטופל בנחישות".

הפינוי היום בחברון. צילום וידאו: רויטרס. צילום סטילס: דודי ועקנין

 

חבר הכנסת אורי אריאל (איחוד לאומי), ממובילי המאבק נגד ההתנתקות מרצועת עזה בקיץ האחרון, הגיב הבוקר בחריפות על פינוי שלושת המשפחות מבית שפירא בחברון. "למרות ממשלת החלוקה, אי אפשר לגרש יהודים מעיר האבות", הודיע. "נחזור גם לבית שפירא וגם לבתים אחרים בחברון. העם היהודי ימשיך להתפלל לאמהות ולאבות בחברון".

 

מנגד אמר ח"כ מתן וילנאי (עבודה) כי "פינוי המאחזים הבלתי חוקיים יהיה מבחן מהותי לקווי היסוד של הממשלה. הפינוי היום הוא רק הצעד הראשון בניסיון להחזיר את שלטון החוק והסדר על כנו ביהודה ושומרון. אין ספק שכוחות הביטחון הפיקו את הלקחים הנדרשים מפינוי עמונה שלא נקבל התנהלות פרועה וחסרת רסן של מיעוט קטן ופורע חוק ".

 

יו"ר סיעת חדש, חבר הכנסת מוחמד ברכה, קרא לממשלה לסלק את כל המתנחלים מחברון ובתגובה על הפינוי הבוקר אמר: "ממשלת ה'ישראבלוף' עושה מראית עין של פינוי, בזמן שהיא ממשיכה לבנות את גדר ההפרדה הגזענית ותומכת בהתנחלויות ומזרימה אליהן מיליארדים. הכיוון ברור – רק להעמקת הכיבוש וההתנחלויות".


הפינוי בבית שפירא. "לא נשלים עם בריונות" (צילום: דודי ועקנין) 

 

הדיון בממשלה: התקציב ל-2006 אושר

 

בישיבתה השבועית הראשונה אישרה הממשלה את תקציב המדינה וחוק ההסדרים לשנת 2006. התקציב עומד על 284.2 מיליארד שקלים. לאחר ההצבעה בקריאה ראשונה, תדון ועדת הכספים של הכנסת בתקציב ואז יוכנסו בו השינויים הרלוונטיים, לפני הגשתו לקריאה שנייה ושלישית בכנסת, באיחור של יותר מארבעה חודשים.

 

שר האוצר, אברהם הירשזון, אמר כי יפעל להעביר את התקציב בתוך פחות מ-45 הימים המוקצבים לו לפי החוק. לדבריו, מדובר בתקציב טוב והוא מאמין שגם השינויים המתבקשים מההסכמים הקואליציוניים יעברו בקריאה שנייה ושלישית בכנסת בפרק הזמן האמור.


הירשזון, משמאל. נכנס למשרד האוצר (צילום: רויטרס)

  

בישיבת הממשלה היום יאושר גם מינויו של מנכ"ל נוסף, אריה בר, אשר ינהל את משרד הבינוי והשיכון. בר, שהיה עד כה מנכ"ל משרד התחבורה, עובר לתפקיד זה עם השר מאיר שטרית. עוד צפויה לאשר הממשלה את איחוד משרד התרבות, הספורט, המדע והטכנולוגיה, בראשותו של השר אופיר פינס. בתמורה תעביר העבודה לקדימה את תיק ירושלים, אשר יוחזק בידי השר המקשר בין הממשלה לכנסת, יעקב אדרי.

 

נושא נוסף על סדר יומה של הממשלה הוא עליית מחיר הלחם. שר התמ"ת הנכנס, אלי ישי, אמר אמש בראיון ל-ynet כי "אם הדבר נתון לסמכותי - אפעל כבר מחר לביטול העלאת מחירי הלחם". לדבריו, "לא יעלה על הדעת שממשלה שחרתה על דגלה את הנושאים החברתיים, תעלה את מחירו של מצרך היסוד הזה".

 

המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, אמר לפני כניסתו לישיבה כי הוא נרגש מיציאתה של הממשלה החדשה לדרך. פרס

 הוסיף כי הוא מניח שהממשלה תעמוד במשימות הלא פשוטות שלפניה והביע תקווה שתוכנית ההתכנסות אכן תצא אל הפועל.

 

לאחר הדיון בממשלה, צפויה שורת אירועים טקסיים, כאשר בראשם ייכנס אולמרט אל לשכת ראש הממשלה לראשונה מאז קיבל עליו את מילוי מקומו של אריאל שרון. לפני כן יתקבל אולמרט על ידי צמרת המשרד הכוללת את המנכ"ל היוצא אילן כהן, מחליפו רענן דינור ומזכיר הממשלה ישראל מימון. גם עובדי לשכת ראש הממשלה יקבלו את אולמרט בטקס בחצר הבניין.


פורסם לראשונה 07/05/2006 11:22

 

בהכנת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אולמרט הבוקר בטקס חילופי השרים עם ישי
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
פרץ ומופז הבוקר בחילופי השרים
צילום: גיל יוחנן
צילום: איי פי
פרס. נרגש
צילום: איי פי
צילום: דודי ועקנין
פינוי בית שפירא הבוקר
צילום: דודי ועקנין
מומלצים