שתף קטע נבחר

אולמרט בנאום יום הרצל: חובה להבטיח רוב יהודי

ראש הממשלה אהוד אולמרט נשא נאום בישיבה מיוחדת של הכנסת לציון יום הרצל ובו אמר כי "עלינו להבטיח שבמדינת ישראל יהיה רוב יהודי מוכח, אחרת המושג מדינה יהודית הופך ריק מתוכן"

הכנסת מציינת הערב (יום ב') בישיבה מיוחדת את יום הרצל, שהונהג בחוק לפני שנתיים. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר בנאומו כי "עלינו להבטיח שבמדינת ישראל יהיה רוב יהודי מוכח, אחרת המושג מדינה יהודית הופך ריק מתוכן. חובתה של הנהגה לאומית אחראית לפעול לאור משנתו חזונו של הרצל ולהבטיח רוב יהודי במדינה".

 

אולמרט אמר כי "בישיבה מיוחדת זו של הכנסת מוקדשת לא רק לציון הולדתו של הרצל אלא גם לדיון במורשתו. חוק ציון זכרו ופועלו שהתקבל בכנסת בא להבטיח שחזונו ומורשתו של חוזה המדינה ייזכרו. הוא סיקר כעיתונאי את משפט דרייפוס וזועזע קשות מהגל האנטישמי ששטף את צרפת.

 

"בחושיו המחודדים הבין שאין לעם היהודי תוחלת בגולה ושאין מנוס מהקמת מדינת ישראל. הוא לא המציא את הציונות, שהיתה קיימת לפניו, אבל הוא הפך את החלום ליעד פוליטי ואת החולמים לתנועה לאומית. עלינו לחיות כעם אחד. מחוברים לא רק אל כל פזורות העם היהודי, עלינו לחיות כעם אחד מאוחד גם כאן. זוהי מורשתו של הרצל. חזונו שתהיה לעם היהודי מדינה עצמאית התממש אך המשימה לא תמה". 

 

ח"כ בנימין נתניהו אמר כי "הרצל היה חוזה ולא הוזה. לא רק נביא התקומה אלא גם רואה הסכנה. הוא אמר שאלמלא נממש את חזון שיבת היהודים לארצם אנחנו ניכחד. הרצל כתב על השואה לפחות 30 פעם ובשל כך נחשב כמטורף. האיום לכלותנו אותו איום שראה אז - לא חלף מהעולם. אנחנו צריכים להתלכד בדבר אחד: יש היום גורם שמאיים על הקיום הלאומי שלנו. צריך להתאגד בדברים שניתן להתאגד ולהפנות את המשאבים הדרושים על מנת לעמוד מול הסכנה מבעוד מועד. עלינו להיות תלמידיו של הרצל במובן הזה". 

 

יום הרצל - בו מציינים את יום הולדתו של חוזה המדינה בנימין זאב הרצל - הונהג בחוק לפני שנתיים על-ידי הכנסת והוא מצויין בדיון מיוחד במליאת הכנסת ובטקסים בבסיסי צה"ל ובבתי הספר ברחבי הארץ. במסגרת יום הרצל נערך בין היתר גם טקס ממלכתי בהר הרצל בירושלים.

 

מטרת היום, שהחוק לגביו התקבל בכנסת לפני שנתיים, היא "להנחיל לדורות את חזונו, מורשתו ופועלו של בנימין זאב הרצל, לציין את זכרו ולהביא לחינוך הדורות הבאים ולעיצוב מדינת ישראל, מוסדותיה, יעדיה ודמותה". בנימין זאב הרצל נולד ב-2 במאי 1860 והלך לעולמו ב-3 ביולי 1904. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אולמרט נואם
צילום: גיל יוחנן
יום הרצל
מומלצים