שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  10 מיתוסים ושברם על הגדלת חזה

  האם שתלי סיליקון מתפוצצים בטיסה? מה עם סכנת הסרטן? כל כמה זמן צריך להחליף את השתל, והאם הגדלת חזה גורמת לכאבי גב? כל המיתוסים על הגדלת חזה, וניפוצם

  אלפי נשים עוברות מדי שנה ניתוח הגדלת שדיים, טרנד לוהט שקיים בארץ כבר שני עשורים ויותר. אף שלעתים התוצאה הסופית היא גרוטסקית ומביאה למראה מבהיל של שדיים הנראים כעומדים להתפקע בכל רגע, הרי שלרבות הניתוח מביא לשיפור ניכר של הבטחון העצמי ושל איכות החיים שנגדעה מגיל ההתבגרות ועד לניתוח המיוחל.

   

  אלא שלצד הבשורות החדשות בתחום הגדלת השדיים, התרוצצו לא מעט שמועות על הסכנות שבהגדלת השדיים. אז כן, מדובר בניתוח לכל דבר וככזה הוא אינו פטור מסיכונים, אולם לא מעט מהמיתוסים נופצו זה מכבר. יחד עם ד"ר נמרוד פרידמן, הבעלים של "בית סיבל" לניתוחים פלסטיים, הנה כמה מהטענות שהועלו, וניפוצן.

   

  1. אחרי הגדלת חזה לא ניתן להיניק

  לא נכון. במהלך ניתוח הגדלת חזה יוצר המנתח כיס לתוכו יוכנס השתל. הכיס ממוקם מאחורי השד ולא בתוכו ולכן אין פגיעה בצינורות החלב או בבלוטות החלב. כיום, ידוע כי אין סיליקון בחלב של אם מניקה שעברה הגדלת חזה.

   

  2. השתלים מתפוצצים בטיסה

  לא נכון. השתלים מכילים ג'ל סיליקון בלבד ולא אויר ולכן הנפח שלהם לא משתנה כאשר לחץ האוויר יורד בגובה, בניגוד לגז או אויר שמתפשטים כאשר לחץ האוויר יורד.

   

  3. הסיליקון מסרטן

  לא נכון. חומרים מכילי סיליקון נבדקו בעבר ונבדקים גם כיום במחקרים מדעיים. המחקרים מאשרים כי חומרים אלה אינם גורמים לסרטן אצל בני אדם. המחקרים החשובים ביותר בתחום זה נעשו בקרב נשים שבגופן הושתלו שתלי סיליקון כמה שנים לפני המחקר. הנושא נחקר ברחבי העולם, מתוצאות המחקרים עולה שסרטן השד אינו שכיח יותר בקרב נשים מושתלות סיליקון מאשר אצל אחרות. לדעת הרופאים מדובר בחומר יעיל ובטוח, נכון לעכשיו מותר השימוש בשתלי ג'ל סיליקון להשתלה ברוב מדינות העולם.

   

  4. בדיקת ממוגרפיה גורמת לפיצוץ השתלים

  לא נכון. הלחץ על השד במהלך בדיקת ממוגרפיה הוא לא גדול ובכל מקרה לא יכול לפוצץ את השתל, מכיוון שהמעטפת של השתל היא מאוד חזקה.

   

  5. בדיקת הממוגרפיה אינה יעילה בקרב נשים שעברו הגדלת חזה

  השתל אכן יכול להסתיר כ-5% מרקמת השד. לפיכך,  כאשר אישה אשר עברה הגדלת חזה מבצעת בדיקת ממוגרפיה עליה לציין בפני הבודק כי עברה ניתוח הגדלה ובמקרה זה יבוצע צילום נוסף במנח מיוחד אשר יאפשר חשיפה של מרבית השד. 

   

  6. חובה להחליף שתלים כל 10 שנים

  לא נכון. הטענה זו הייתה נכונה לגבי השתלים בהם השתמשו עד לפני 10 שנים, בהם המעטפת הייתה דקה מאוד ונקרעת בקלות. בשתלים הישנים הללו, הסיליקון היה נוזלי ועלול היה לנזול ולהתפזר. מעטפת השתלים החדשים חזקה מאוד ולכן אינה נקרעת בקלות, הסיליקון שבתוך השתל הוא ג'ל עמיד ששומר על צורתו ולא נוזל כמו בשתלים הישנים. גם במצב בו נחתוך את השתל לשניים הג'ל יישאר במקומו ולא ייזל. כיום חברות השתלים מעניקות אחריות החלפה לכל החיים. לא ניתן להבטיח כי השתל יחזיק לכל החיים אולם אין צורך בהחלפה תקופתית כפי שהיה בשתלים הישנים, יש להיבדק כל שנה אצל הרופא המנתח.

   

  7. תאונת דרכים או חבלה גורמים נזק לשתל

  לא נכון. השתלים גמישים וחזקים כך שהסיכוי שייפגעו בחבלה קהה או תאונת דרכים הוא נמוך ביותר.

   

  8. גודל השתל יקבע את צורת השד לאחר הניתוח

  לא נכון. צורת השד המתקבלת תלויה במס' רב של גורמים נפח השתל הוא רק אחד מהם, בחירת השתל הנכון היא לפי המימדים של השתל הדרוש (אורך, רוחב, גובה) ולא הנפח. כך גם למשל לגבי שתלים זהים - הם יכולים לתת תוצאות שונות לחלוטין אצל נשים עם מבנה גוף, משקל וצורת שד שונים.

   

  9. הגדלת חזה היא הפתרון לחזה נפול

  לא נכון. חזה נפול נוצר בגלל רפיון ועודף עור. את שני הגורמים הללו שתל אינו יכול לתקן, משום שהוא מוסיף נפח בלבד. אמנם שתל עשוי להחזיר את

  הנפח החסר בחזה שהתרוקן בשל ירידה במשקל או הריונות והנקות, אולם במקרים רבים לאובדן הנפח מתלווה גם צניחה של השד שאותה ניתן לתקן בשילוב של הרמה והגדלה. ניסיון לתקן "שד צנוח" עם שתל גדול ייתן תוצאה סבירה לזמן קצר בלבד ולאחר מכן הצניחה תחמיר בשל הוספת משקל לשד.

   

  10. הגדלת חזה גורמת לכאבי גב בגלל תוספת המשקל

  לא נכון במרבית המקרים. תוספת המשקל ברוב המכריע של המקרים היא בין 250 גר' ל-300 גר' לכל שד, תוספת משקל זו היא קטנה מדי בכדי להשפיע על היציבה ולגרום לכאבי גב. מנגד, שתלים גדולים במשקל  500 גר' ומעלה, יכולים להוות מעמסה על עמוד השדרה ולגרום לכאבים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גבי מנשה
  סיליקון. לא מתפוצץ
  צילום: גבי מנשה
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים