שתף קטע נבחר

שר המשפטים יבחן דרכים לתיקון "חוק טל"

השר חיים רמון הודיע שיכנס דיון במשפטו בעקבות החלטת שופטי בג"ץ שלא לבטל את "חוק טל". רמון הודיע שיבחן דרכים להכנסת תיקונים בחוק

שר המשפטים, חיים רמון, יכנס דיון במשרדו בעקבות פסיקת בג"ץ הבוקר (יום ה') בעניין "חוק טל". רמון יבקש לבחון דרכים להכנסת תיקונים בחוק, כדי להגיע למצב שבו בחורי ישיבה רבים ככל האפשר יכנסו למעגל העבודה.

 

הבוקר דחה בג"ץ את העתירות נגד החוק לדחיית שירותם של אברכים. הרכב מורחב של תשעה שופטים קבע כי "החוק פוגע קשות בכבוד האדם של אלה המחויבים בשירות צבאי, ואם תימשך המגמה ולא יהיה שינוי משמעותי בתוצאות הגשמתו - הוא עלול ליהפך לבלתי חוקתי". המשנה לנשיא בית-המשפט העליון לשעבר, השופט בדימוס מישאל חשין - שיושב עדיין בהרכבים משמעותיים - היה בדעת מיעוט, וקבע כי החוק בטל מעיקרו.

 

שופטי בג"ץ קבעו כי נשיאה שוויונית בשירות הצבאי היא נקודת המוצא: "מתן דחיית שירות גורפת, שעם השנים הופכת לפטור משירות צבאי, לאלפי מיועדים לשירות ביטחון אך מטעמים של לימוד בישיבה - מהווה פגיעה בשוויון של כל אחת מקבוצת הרוב, המחויב בשירות צבאי. יש בה אפליה ללא שוני רלוונטי המצדיק אותה. אין דבר בדתיותו של אדם שימנע ממנו שירות צבאי". 

 

במערכת הפוליטית נחלקו המגיבים - במחנה החרדי נשמעה שביעות רצון. ח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה) אמר: "טוב שבג"ץ הבין שהוא לא יכול לגעת בבחורי הישיבות. צריך רק לקוות שגם בעתיד הוא לא יעז להתקרב לסוגיה הזו". מנגד, ח"כ אבשלום וילן (מרצ-יחד), המשמש כראש שדולת המילואים בכנסת, מרוצה קצת פחות: "בית-המשפט העליון נתן גושפנקא לכך שדמם של המתגייסים שווה פחות מדם היושבים בישיבות", הוא אומר. "זהו יום שחור לחברה הישראלית. על כנסת ישראל לא לוותר ולחוקק חוק מתאים יותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים