שתף קטע נבחר

מפוני אלי סיני: "המדינה מנסה לרמות אותנו"

המפונים המתגוררים במאהל ביד מרדכי היו אמורים לראות בניין דירות באשקלון בו ישוכנו באופן זמני עד להעברתם לקיבוץ פלמחים כפי שסוכם עימם. אלא שאחת המפונות שמעה ממתווך הדירות שבכוונת המדינה להשאיר את המשפחות באופן קבוע בבניין באשקלון. המפונים ביטלו את הפגישה: "הם רצו להוציא אותנו מהמאהל ולא לקיים את ההסכם". מנהלת סל"ע בתגובה: עושים הכל כדי לקדם את המעבר לפלמחים

מפוני ההתנחלות אלי סיני, השוהים מאז ההתנתקות במאהל בצומת יד מרדכי, טוענים היום (ה') כי מנהלת סל"ע ניסתה להעבירם למגורי קבע באשקלון, באמצעות תרגיל ובניגוד להסכם בין המשפחות למנהלת. המפונים היו אמורים לראות היום בניין דירות למגורים זמניים באשקלון, אך ביטלו את הפגישה לאחר שהתברר להם, לטענתם, כי המדינה מתכוונת להשאירם באשקלון ולא להעבירם לקיבוץ פלמחים. 

 

לפני יותר מחצי שנה הושג סיכום עקרוני בין 45 המשפחות ביד מרדכי לבין המנהלת לפיו הן יקבלו מגורי קבע בקיבוץ פלמחים ויממנו בעצמן את השהות במגורים זמניים עד למעבר לדיור הקבע. אך למרות שההסכם אושר על-ידי היועץ המשפטי לממשלה, המעבר לפלמחים מוקפא בשלב זה משתי סיבות. ראשית משום שכ-30 בנים ממשיכים של הקיבוץ מעוניינים גם הם בדירות שמיועדות למפונים ובקיבוץ טרם החליטו מי מהקבוצות תקבל את השטח.

 

הסיבה השנייה היא ועדה שהקימה מועצת מנהל מקרקעי ישראל לגבי דו"ח ועדת הבר לבחינת הזכויות בחלקות המגורים ביישובים חקלאיים. הוועדה אמורה בין היתר לקבוע מדד לחלוקת קרקעות בקיבוצים ועד שלא תסתיים פעילותה לא ניתן להעביר את הקרקעות לאנשי אלי סיני. "כל העניין הזה תקוע עד שתתקבל החלטה בעניין. הקיבוץ מעוניין מאוד לקלוט אותנו", אומרת דוברת המאהל, שריתה מעוז.

 

אנשי אלי סיני טוענים כעת שאנשי המנהלת ניסו לגרום להם לעבור לבניין מגורים באשקלון, בהנחה שמדובר בפתרון זמני, ולאחר מכן לא להעבירם לפלמחים כפי שהוסכם. המפונים היו אמורים לראות היום את בניין הדירות שמוצע להם באשקלון, סמוך לזה בו מתגוררים מפוני כפר דרום. אלא שלטענתם, אחת המפונות שוחחה עם מתווך הדירות של הפרוייקט ונאמר לה כי המדינה כלל לא מתכוונת להעביר את המפונים לפלמחים וכי בכוונתה להשאירם בבניין באשקלון. 

 

במנהלת סל"ע דוחים הטענות

 

יושב ראש מנהלת ההתנתקות, יונתן בשיא, ביקר אתמול במאהל ושוחח עם המפונים על פרוייקט פלמחים, אך המפונים סבורים שמדובר בתרגיל. "בעצם המטרה שלהם היתה להוציא אותנו מהמאהל הזה, לשכן אותנו באשקלון וכך בעצם להשיג את המטרה של פינוי המאהל מבלי לקיים את הסיכום של המעבר לפלמחים", אומרת מעוז. בעקבות הגילוי ביטלו התושבים את פגישתם עם נציג המנהלת שהיה אמור להראות להם את בניין הדירות.

 

ממנהלת סל"ע נמסר בתגובה כי "המנהלת ביקשה לשכור בניין מגורים עבור המפונים באלי סיני, אך במשך כל התקופה הזו המפונים סירבו לעזוב את המאהל ולעבור להתגורר במגורים זמניים. לפני כשבוע הציעה להם המדינה את הבניין המשותף באשקלון שאמור לקלוט כ-30 משפחות, אך המפונים ביטלו את הפגישה".

 

במנהלת מכחישים את טענת המפונים על ניסיון להעבירם למגורי קבע באשקלון: "מנהלת סל"ע עושה כל שביכולתה כדי לקדם את מעבר המשפחות למגורי הקבע בקיבוץ פלמחים. הטיפול בנושא נמשך במרץ בין כל הגורמים שעוסקים בכך וכמו כן פועלת המנהלת בכדי לחבר בין הקהילות ולסייע באופן פרטני למשפחות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רוני סופר
המאהל ביד מרדכי. "רצו לפנות אותנו"
צילום: רוני סופר
צילום: יעל גולן
מעוז. "בינתיים הכל תקוע"
צילום: יעל גולן
מומלצים