שתף קטע נבחר

מחאה: המענק למשפחות ברוכות ילדים מפלה

עמותת ידיד והמרכז לפלורליזם יהודי פנו לראש הממשלה במחאה על ההסכמה עם יהדות התורה לפיה משפחות ברוכות ילדים, להן 4 ילדים ויותר, יקבלו מענקים חודשיים. בארגונים טוענים כי מדובר בהחלטה מפלה ומזכירים את המשפחות החד-הוריות העניות שברובן אינן ברוכות ילדים. חבר הכנסת רביץ בתגובה: ארגונים אלו הם גייס חמישי בחברה

ארגונים חברתיים מחו אתמול (ה') על ההסכמה שהושגה במשא ומתן הקואליציוני מול יהדות התורה לפיה יוענקו קצבאות חודשיות למשפחות ברוכות ילדים. על-פי ההסכמה הקצבאות יוענקו למשפחות להן יותר מארבעה ילדים. 

 

עמותת ידיד והמרכז לפלורליזם יהודי פנו לראש הממשלה אהוד אולמרט בדרישה להעניק את הקצבאות על בסיס קריטריונים שוויוניים ולא סקטוריאליים. הארגונים החברתיים טוענים שאותו מענק ישרת בעיקר משפחות מקרב המגזר הערבי והחרדי, בהם מצויות רוב משפחות ברוכות הילדים וייצור אפליה בין אותן משפחות ערביות או חרדיות לבין משפחות במצוקה שאינן בהכרח בעלות ארבעה ילדים או יותר.

 

"מימוש מחויבותה של ממשלת ישראל לחילוץ המשפחות הישראליות ממעגלי העוני והמצוקה חייב להיעשות באופן שוויוני ובדרך שאינה מפלה באופן פסול בין משפחות המשתייכות למגזרים שונים של החברה. צעד שלטוני שיותיר משפחות רבות מתחת לקו העוני רק בשל היותן משפחות מצומצמות, למרות עמידתן במדדים הסוציו-אקונומיים, הינה צעד בלתי סביר הפוגע בערכי השוויון ובערך החוקתי של כבוד האדם", מציינים במכתבם לאולמרט סמנכ"ל ידיד, רן מלמד, והרב גלעד קריב מהמרכז לפלורליזם יהודי.

 

"אם אכן תמומש הכוונה", אומרים בארגונים, "תשוב מדיניותן הסקטוריאלית של ממשלות העבר תוך יצירת אפליה פסולה בין ילד לילד ובין משפחה מוחלשת אחת לרעותה". 

 

במכתבם לראש הממשלה מדגישים שני הארגונים את עניינן של 32,300 המשפחות החד-הוריות העניות בישראל, שעל-פי נתוני המוסד לביטוח לאומי מהוות 8% מכלל המשפחות העניות בישראל ו-29.2% מכלל המשפחות החד-הוריות בישראל.  "משפחות אלו שברובן המכריע אינן משפחות מרובות ילדים", אומרים אנשי הארגונים, "הן דוגמה לעשרות אלפי המשפחות שלא תזכינה לסיוע הממשלתי אם אכן תתממש הכוונה להעניק את הסיוע למשפחות ברוכות ילדים בלבד".

 

בשיחה עם ynet סיפר חבר הכנסת אברהם רביץ וסגן שר הרווחה לשעבר שההצעה למענק רווחה מיוחד למשפחות ברוכות ילדים הגיעה מצדו של חבר הכנסת חיים רמון כהצעת פשרה, זאת לאחר הקיצוץ בקצבאות הילדים. לפי הצעתו של רמון, במקום הקיצוץ בקצבאות יקבלו אותן משפחות מרובות ילדים, בנות ארבעה ילדים ומעלה, מענק חודשי בסך 500 שקלים אשר יוגדר 'הקצבה למשפחת רווחה'.

 

"הממשלה הרי מפסיקה את קצבאות הילדים ואת התוספת המיוחדת לכל ילד נוסף. אנחנו, כמייצגים של ציבור בו יש משפחות ברוכות ילדים רבות- מחויבים לדאוג לאותן משפחות. אבל זה יכלול גם ערבים, גם חרדים וגם כמובן משפחות חילוניות עם ארבעה ילדים, שגם זה עדיין קיים", אמר רביץ. 

 

רביץ לא מתרגש מהמכתב שנשלח לאולמרט ומגיב בחריפות ליוזמתם של אנשי המרכז לפלורליזם יהודי ועמותת ידיד. "הרי ידוע שמספר רב של ילדים יוצר מצוקה. הרי כל נפש שחיה בעולם צריכה לחיות ותפקידנו לעזור לאותן משפחות. אותם רפורמים אינם מייצגים את המשפחות בישראל. הם מקסימום מייצגים את יהדות ארצות הברית השבעה ומחפשים כיצד להתעלל במשפחות חלשות, חרדיות וערביות. בעיניי הם גיס חמישי בחברה הישראלית", אמר רביץ. 


פורסם לראשונה 11/05/2006 23:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מלמד. "צעד בלתי סביר"
צילום: יהדות התורה
רביץ. "הם לא מייצגים את המשפחות"
צילום: יהדות התורה
מומלצים