שתף קטע נבחר

המו"מ הקואליציוני: ביהדות התורה מחכים לרבנים

במפלגה החרדית מעריכים כי המשא ומתן על כניסתה לקואליציה יוקפא ככל הנראה בשבועיים הקרובים מאחר שהאדמו"ר מגור והרב שטיימן ישהו בחו"ל ובלעדיהם לא ניתן יהיה להגיע להסכמה סופית. הצעת הפשרה שהושגה מול קדימה תוצג בימים הקרובים לרבנים. ל-ynet נודע כי האדמו"ר מגור דחה את ההצעה ואמר כי היא לא מצדיקה את חיזוק ממשלת אולמרט

בתום התייעצות סיעתית ארוכה החליטו הערב (ה') חברי סיעת יהדות התורה לפנות לרבנים כדי לקבל את ברכת הדרך להמשך מגעים עם קדימה שיובילו לכניסתם לקואליציה. במהלך היום חלה התקדמות במגעים בין יהדות התורה לקדימה. הצדדים הגיעו להסכמה בנושא קצבאות למשפחות ברוכות ילדים, אך עדיין קיימות מחלוקות בנוגע לתפקידים שיינתנו למפלגה בקואליציה ובסוגיות דת ומדינה.

 

ח"כ משה גפני אמר הערב ל-ynet כי ההתקדמות בדיונים יצרה צורך להתייעץ עם הרבנים. "לראשונה במשא ומתן מול קדימה הגענו לנקודה שבה יש לנו שאלות לגדולי התורה ,כיצד לנהוג?", אומר גפני. ההערכה היא כי אם ביממה הקרובה לא תהיה התפתחות דרמטית במגעים, המשא ומתן ייכנס להקפאה של שבועיים. זאת משום ששניים ממנהיגיה הרוחניים של יהדות התורה, הרב אהרון לייב שטיימן והאדמו"ר מגור נוסעים לחו"ל בתחילת השבוע ויהיה צורך להמתין לשובם לפני שיאושר סופית הסכם כלשהו. חבר הכנסת אברהם רביץ אמר בעניין זה: "אני חושש כי המשא ומתן יוקפא לשבועיים עד שיחזרו הרבנים".

 

הדיונים התמקדו בהסכמה שזכתה לכינוי "פשרת רמון", לפיה תיסוג המפלגה החרדית מהתביעה להחזיר את הקצבאות שקוצצו בשנת 2003 בשיעור של שלושה מיליארד שקלים ואילו הממשלה תתחייב להעניק לכל משפחה בת יותר מארבעה ילדים מענק חודשי בשיעור של כמה מאות שקלים, מעבר לקצבה הרגילה של הביטוח הלאומי.

 

בתחילה כללה הפשרה הכרה במשפחות בעלות חמישה ילדים, אך ביהדות התורה התעקשו שהרף להכרה במשפחה כברוכת ילדים יעמוד על ארבעה ילדים. בקדימה סירבו תחילה להיענות לדרישה אך בסופו של דבר השתכנעו לאחר שחבר הכנסת גפני הציג בפניהם נתונים של הביטוח הלאומי לפיהם אם יוחלט על רף של חמישה ילדים רק משפחות חרדיות וערביות ייהנו מההטבה ודווקא אם תתקבל הצעת מפלגתו יטיב הדבר גם עם משפחות חילוניות. עדיין ישנה מחלוקת על סכום הקצבה שתקבל משפחה ברוכת ילדים מהמדינה - 400 או 500 שקלים בחודש. 

 

ח"כ משה גפני יציג בימים הקרובים בפני מנהיגי הפלג הליטאי ביהדות התורה, דגל התורה, את ההסכמות שהוצגו עד כה. מחר הוא ייפגש עם הרב אהרון לייב שטיימן ובמוצאי שבת עם הרב יוסף שלום אלישיב. אך עדיין ישנו נושא שמעיק על דגל התורה והוא נושא מנועי החיתון. לאחר הסכמה עם ש"ס נכתב בקווי היסוד של הממשלה כי לא תהיה חקיקה בנושא מנועי חיתון, אלא אם כן היא תהיה מקובלת על כל חברות הקואליציה. בדגל התורה לא מרוצים מהעניין והרב אלישיב אף תקף את "ההתקפלות" של ש"ס בעניין. "הנושא הזה לא היה מעולם בקווי היסוד של הממשלה ", אמר הרב. עם זאת, בדגל התורה מאמינים שבסופו של דבר ימצא פתרון שאיתו יוכלו לחיות בעניין מנועי החיתון .

 

ואילו בפלג החסידי של יהדות התורה, אגודת ישראל, העניין קצת יותר מסובך. ל-ynet נודע כי האדמו"ר מגור דחה את הצעת הפשרה שהוצגה לו. יודעי דבר בסביבתו אומרים :"הרבי לא רואה בהסכם הפשרה סיבה מספקת כדי לחזק את הקואליציה של אולמרט. למרות הצעות טובות שהונחו על השולחן מאולמרט כרגע האדמו"ר לא מוכן לקבלן. מה עוד שהוא לא מצא את הדרך לשכוח כי אולמרט הוא זה שהרכיב את ממשלת שרון - שינוי".

 

למרות המחלוקות בסיעה החרדית הקטנה היא הצליחה להשיג כמה הישגים משמעותיים במשא ומתן עד כה. בכיר בצוות המשא ומתן אומר כי "חוק החינוך החרדי כפי שנוסח על ידי עורך הדין יעקב וינרוט מטעם יהדות התורה והתקבל על ידי קדימה מבטיח את עצמאות החינוך החרדי. מדובר בחוק חשוב מאוד שבא להגן על החרדים". בנוסף, הוסכם על תוספת תקציבית של 400 מיליון שקלים שמיועדת לישיבות ועל העלאת סכום הבטחת ההכנסה לאברכים להם יותר משלושה ילדים. אך כאמור ההערכה המרכזית היא כי המשא ומתן יוקפא בשבועיים הקרובים עד לחזרתם לארץ של האדמו"ר מגור והרב שטיימן מחו"ל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
גפני. יש התקדמות
צילום: צביקה טישלר
צילום: יהדות התורה
רביץ. נאלץ להמתין
צילום: יהדות התורה
מומלצים