שתף קטע נבחר

שמעון פרס התייצב לשימוע אצל מבקר המדינה

גורמים בסביבתו הקרובה של המשנה לראש הממשלה אמרו שהשימוע נערך ביוזמת פרס, לאחר שביקש למסור את גרסתו למבקר המדינה. "פרס מעולם לא עשה דברים לא כשרים", אמרו מקורביו

המשנה לראש הממשלה הגיע בסוף השבוע לשימוע במשרד מבקר המדינה בעקבות התרומות שקיבל במהלך הפריימריז לראשות מפלגת העבודה. כך דיווח הערב (ב') ערוץ 2. 

 

פרס עצמו שוהה כעת בקנדה, אך גורמים בסביבתו הקרובה אמרו הערב ל-ynet, כי השימוע נערך ביוזמתו של פרס, שביקש למסור את גרסתו למבקר המדינה. פרס עצמו ביטל בשיחות סגורות בשבועיים האחרונים את הטענות לפיהן הוא קיבל תרומות שלא כדין ואת אותה הגירסה הוא מסר גם למבקר המדינה. מקורביו אמרו ש"פרס ביקש למסור את גירסתו המוכרת, ולכן ביקש את השימוע אצל מבקר המדינה".

 

פרס הגיע לשימוע מלווה בצוות של עורכי דין, ובהם גם עו"ד רם כספי. לדברי מקורבי פרס "השימוע לא היה דבר סודי. פרס לא עשה שום דבר מתחת לשולחן, ולפני קבלת הכספים האלה הוא התייעץ עם עורכי דין, והוא קיבל אישור לכך ממוסדות המפלגה. פרס מעולם לא עשה דברים לא כשרים".

 

החשד: קיבל תרומות לא חוקיות ממליארדרים

 

"ידיעות אחרונות" דיווח לפני כשבועיים שבדיקת מבקר המדינה מצאה חשדות לפלילים נגד פרס. על-פי הדיווח של מרדכי גילת, גידי וייץ ומיכל שבת, במהלך חודש מאי צפוי להתפרסם הדו"ח המלא שיתייחס לקבלת 320 אלף דולר מהמליארדרים חיים סבן, דניאל אברהמס וברוס רפופורט בפריימריז של העבודה. "אין בעובדה שהתקבלו טענות פרס ששלוש התרומות ניתנו לו טרם הפריימריז כדי למנוע בדיקת היועץ המשפטי לממשלה לפי חוק המתנות וחוקי העונשין", נמסר ממשרד מבקר המדינה.

 

מבקר המדינה מסר בהודעתו, לפני כשבועיים, שבאי כוחו של פרס נתבקשו להגיב בתוך שבוע ימים על הממצאים. בדיקת המסמכים ונסיבות קבלתם מעלה לדעת המבקר חשד לא רק לעבירות על חוק הבחירות כי אם גם - ובעיקר - על חוק המתנות ועל חוק העונשיין: שוחד, מרמה, הפרת אמונים וניגוד עניינים.

 

לינדנשטראוס החליט להעביר את חומר החקירה לעיונו של היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, וכבר הודיע על כך לפרס ולפרקליטיו. עם זאת, החליט המבקר לאפשר לשמעון פרס לנסות לשכנע אותו שוב שהוא טועה ולצורך זה העניק לו שבוע למתן תשובה. בעקבות הודעת המבקר, שכר שמעון פרס את שירותי מקורבו, עו"ד רם כספי, והטיל עליו לייצגו בפרשה. כספי עצמו קיבל לידיו את טיוטת הדו"ח.

 

דו"ח המבקר עשוי לחשוף פרטים חדשים על התרומות לפרס בכלל ועל התרומות מחו"ל בפרט, וכן הוא עשוי לחשוף את העובדה שפרס עבר עבירות נוספות ויידרש להחזיר את מלוא כספי התרומות האסורות.

 

פרקליטי פרס הכחישו בפני מבקר המדינה את כל הטענות נגדו. לגרסתם, התרומות נאספו בתקופה שבה לא חלו מגבלות החוק על קבלת הכספים האלה. פרס פעל לדבריהם על פי עצת עו"ד ואף קיבל את אישור ועדת הביקורת של העבודה לקבלת התרומות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פרס. שימוע
צילום: רויטרס
לינדנשטראוס. חשדות לפלילים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים