שתף קטע נבחר

בפרלמנט באיראן מרגיעים: לא נציב תנאים למיעוטים

האיראנים מיהרו הבוקר להכחיש את הפרסומים בקנדה לפיהם יחוייבו היהודים באיראן לענוד סרט צהוב. נציג היהודים בפרלמנט: הפרסום גרם לפגיעה בתדמיתנו

"לתכנית הלבוש שנדונה בפרלמנט אין קשר למיעוטים הדתיים. הדיווחים האלה הם שקר מוחלט", כך אמר היום (שבת) חבר הפרלמנט האיראני עימאד אפרוג, יוזם "חוק הלבוש הלאומי", בעקבות הדיווחים כי בני מיעוטים באיראן יחוייבו "לסמן" עצמם בסרטים בצבעים שונים. 

 

הדיווחים עשו כותרות ברחבי העולם לאחר שעיתון קנדי פירסם אתמול את דבריהם של גולים איראנים, לפיהם במסגרת החוק שעבר השבוע בפרלמנט בטהרן, יחוייבו בני המיעוטים הדתיים באיראן לעטות סימני זיהוי. הגולים טענו שעל פי החוק החדש, יחוייבו יהודים לענוד סרט צהוב, בני המיעוט הנוצרי לענוד סרט אדום ובני הדת הפרסית העתיקה סרט כחול.

 

זמן קצר לאחר מכן פרסם העיתון הקנדי הסתייגות מהדיווח בה ציטט גולים איראנים אחרים, ביניהם יהודים, שטענו שהחוק אינו כולל גזירות שכאלה. הם אמרו שמדובר בהצעה שולית שלא נכנסה לנוסח הסופי, אולם את התבערה הבינלאומית שפרצה כבר קשה היה לכבות.

 

אפרוג, אשר ככל הנראה קרא גם הוא את התגובות החריפות בישראל ובעולם על הפרסומים אתמול, אמר לעיתון הקנדי "קאלגרי סאן": "תגידו לאנשי המערב לבדוק קודם את הפרטים של החוק ותראו שלא מוצבים שום תנאים למיעוטים הדתיים באיראן".

 

גורם נוסף שנדרש לסוגייה הוא ראש מדור העיתונות בשגרירות איראן בקנדה, הרמוז כהרמאני, שכתב אל מערכת העיתון שפירסם את הדיווח הראשוני, "נשיונל פוסט: "אנחנו מכחישים בתוקף את הדיווח שפורסם בעיתון שלכם בנוגע לאפליה כלפי לא-מוסלמים באיראן. האשמות שכאלה הן חלק ממסע הכפשה נגד איראן מצד גורמים בעלי אינטרס, שיש לגנות אותם". כהרמאני הוסיף כי על העיתון לבדוק את הדברים לפני פרסומם, על מנת לשמור על מעמדו והמוניטין שלו כלפי קוראיו.

  

מוריס מועתמד, נציג 25 אלף היהודים בפרלמנט האיראני (המג'לס), אמר לעיתונאים מערביים כי הדיווח גרם למכה קשה לתדמיתם של היהודים באיראן. "ההצעה הזו מעולם לא הועלתה בפרלמנט", הבהיר מועתמד. "הייתי שם כאשר דנו בחוק, והוא עסק בקוד הלבוש של נשים איראניות ומוסלמיות. לא הזכירו כל הגבלות על פי מיעוטים או דתות". 

 

  • פצצת זמן באיראן - פרוייקט מיוחד ב-ynet

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טלאי צהוב. האיראנים מדגישים: לא יהיה
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
הנשיא אחמדינג'אד. איראן מתנערת
צילום: איי אף פי
מומלצים