שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מובארק: לארה"ב סטנדרט כפול בנוגע לגרעין
  הנשיא המצרי פתח את כינוס הפורום הכלכלי העולמי בשארם א-שייח' במתקפה על מדיניות ארה"ב במזרח התיכון. לדבריו, זו נגועה בצביעות בנוגע לגרעין, כאשר מצד אחד תומכת ארה"ב בעמימותה הגרעינית של ישראל בעוד היא פועלת נגד הגשמת שאיפותיה בתחום של איראן

  נשיא מצרים, חוסני מובארק, פתח אמש (שבת) את כינוס הפורום הכלכלי העולמי בשארם א-שייח' במתקפה על מדינותה של ארצות הברית בנושאים שונים הקשורים למזרח התיכון, ובראשם הגרעין. עוד ביקר מובארק את הפלישה לעיראק ואת הלחץ לביצוע רפורמות דמוקרטיות במדינות ערב.

   

  מובארק אמר כי לארצות הברית מדיניות בעלת סטנדרט כפול בכל הנוגע לסוגיית הגרעין העולמי. מצד אחד היא תומכת בעמימותה הגרעינית של ישראל ומצד שני פועלת לסיכול שאיפותיה הגרעיניות של איראן.

   

  בנאום שנשא בפני 1,300 נציגים, בכנס הראשון של הפורום הכלכלי העולמי שנערך במצרים, אמר מובארק: "לעולם לא נרפה ממאמצינו להחזיר את הישראלים והפלסטינים אל שולחן המשא ומתן".

   

  מובארק, שעל משטרו מופעל מזה שנים לחץ אמריקני לביצוע רפורמות דמוקרטיות, דחה את קריאותיה של ארצות הברית בנושא ואמר כי על הרפורמות האלו "לנבוע מתוך האזור". הוא הוסיף כי הוא בטוח שממשלתו "בדרך הנכונה" לביצוע הרפורמות, אך ציין כי על התהליך להתבצע בהדרגה, על מנת למנוע "כאוס ועיכובים".

   

  הנשיא המצרי תקף את פלישת ארצות הברית לעיראק והאשים אותה בהתעלמות מהאופוזיציה הבינלאומית למהלך. בהקשר הזה אמר כי על ממשל בוש לפעול לקידום עולם המתנהל בהתאם ל"לגיטימציה הבינלאומית, הנמנע מצעדים חד-צדדיים".

   

  במישור הכלכלי אמר מובארק כי הפערים ההולכים וגדלים בעולם בין עשירים לעניים מגבירים את החשש לטרור. לדבריו, יש לפעול להשגת הסכמי סחר הוגנים יותר בין המדינות העשירות למתפתחות. ההסכמים הקיימים, הלין, מעמיסים נטל כבד על המדינות העניות, לטובת המעצמות הכלכליות.

   

  היום צפויה שרת החוץ ציפי לבני להיפגש בשולי הוועידה עם מובארק. במהלך שהותה במצרים תיפגש לבני גם עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, עם שר החוץ המצרי, אחמד עבד אל רייט, ועם סגן שרת החוץ האמריקנית, בוב זוליק.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  מובארק בפורום הכלכלי בשארם
  צילום: רויטרס
  מומלצים