שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  החיילים תפרו תיק "הצעה מגונה" למפקד
  חיילים מבסיס במרכז הארץ ביקשו לנקום במפקדם, שהקפיד לדעתם על המשמעת יתר על המידה. הם התקשרו לחיילות בבסיס, חיקו את קולו והציעו הצעות מגונות. המפקד הועמד לדין, אך זוכה לאחר שבית הדין גילה עד כמה רופפת המשמעת בבסיס

  מה עושים חיילים שרוצים לנקום במפקד קשוח מדי לטעמם? בבסיס צה"ל במרכז הארץ מצאו דרך מקורית. החיילים טילפנו לחיילות מהבסיס, חיקו את קולו של הקצין, והציעו להן הצעות בעלות גוון מיני. אלא ש"מעשה הקונדס" הצליח מעבר למשוער והמפקד, בדרגת רס"ן, הועמד לדין בגין התנהגות בלתי הולמת. לאחרונה זוכה המפקד מהעבירות בהן נחשד, ואתמול (א') פירסם הרכב של שלושה שופטים את הנימוקים לזיכוי.

   

  שופטי בית הדין הצבאי של פיקוד המרכז, בראשותה של אל"מ רחל טבת-ויזל, נדהמו לגלות את רמת ה"טרור" שגרמו החיילים למפקדיהם בבסיס, ולא הוציאו מכלל אפשרות כי גם במקרה שלפניהם מדובר בחיילים שחמדו לצון. במהלך משפטו של הרס"ן נחשף כי האווירה בבסיס מאופיינת בחוסר משמעת חמור. בין המקרים שאירעו שם לאחרונה ניתן למנות: ניפוץ שמשה במשרד קצין, חשד לזיוף היתרי כניסה, קריעה של כבלי טלוויזיה בחדר של קצין, גניבת מצלמה דיגיטלית, קצין המעורב בגניבת כוננים קשיחים, ריסוס כתובות נאצה נגד קצין אחר ועימותים עם חיילי משטרה.

   

  פרשת ההטרדה המדומה החלה במאי 2003. הרס"ן הואשם בשתי עבירות של התנהגות בלתי הולמת, בגין הטרדה של שתי חיילות על רקע הצעות בעלות גוון מיני. לו היה הקצין מורשע בעבירות הוא היה עשוי להישלח בבושת פנים הביתה לאחר שירותו הארוך בצה"ל.

   

  אחת החיילות טענה כי הקצין התקשר אליה מספר פעמים, כשבאחת מהן הזמין אותה "לעשות לו מסאג' עם שמנים שהביא". הרס"ן הואשם כי אמר לכאורה לחיילת "אני אעשה לך טוב, את תיהני מזה, יהיה לך כיף". חיילת אחרת טענה כי הקצין התקשר אליה מספר פעמים, וגם לה הציע לכאורה הצעות מגונות לבוא לחדרו. באישומים נגדו נטען כי הוא אמר לחיילת "יהיה לך כיף" והציע שתבוא בפיג'מה. יש לציין כי אחת החיילות הייתה חדשה בבסיס ולא הכירה את קולו של הקצין, ולשנייה לא היו כל יחסי עבודה עימו והיא מיעטה לשוחח עימו.

   

  הקצין מצידו הכחיש בתוקף את השיחות. הוא טען להגנתו כי למעט שיחות מסוימות שערך עם חיילות בנושאים מקצועיים,
  מעולם לא חרג מכך. סנגוריו, עו"ד אייל שמרוני-כהן ועו"ד דב כהן, טענו כי בחלק מהזמנים שאותן ציינו החיילות שאירעו לכאורה השיחות, היה הקצין נוכח בדיונים ולא יכול היה להתקשר.  

   

  בפרסום הנימוקים ציינו אתמול השופטים בהחלטתם את הסתירות בעדויות החיילות המתלוננות, וכן ביקרו את עבודת הקצין הבודק שמונה לחקור את האירוע. בעקבות העדויות ששמעו על המשמעת הרדודה בבסיס, לא יכלו להסתיר את תדהמתם וקבעו: "נוכח פריקת העול בבסיס, צבר בעיות המשמעת הקשות ביותר שהגיעו כדי מעשים שלא יעלו על הדעת, והטינה אותה רכשו החיילים בבסיס לנאשם, נגיע למסקנה כי קיימת אפשרות כי מאן דהוא, ייתכן שעל מנת לנקום בנאשם בשל הקפדתו על המשמעת, חיקה את קולו על מנת להפלילו במעשה".


  פורסם לראשונה 21/05/2006 23:54

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חנן גרינברג
  בית הדין הצבאי נדהם מהמשמעת
  צילום: חנן גרינברג
  מומלצים