שתף קטע נבחר

הולנדר בכנסת: "זאת ביקורת? גם לכם יש נכדים"

"ירדו כאן לרמה הנמוכה ביותר, זה לא נעשה מעולם", אמר הנציב בקול רועד בוועדה לביקורת המדינה, שדנה בדו"ח החמור של המבקר - וגם בביקורת הנגדית שהוטחה בו. "היועצת המשפטית של משרד המבקר פעלה בניגוד עניינים", האשים הולנדר, ולינדנשטראוס לא נשאר חייב: "לא יכולה להיות סימטריה בין מבקר למבוקר. אנא, אל תתווכחו איתנו"

שני בכירי השירות הציבורי, מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס והנציב שמואל הולנדר, התייצבו היום (ב') יחד בוועדה לביקורת המדינה בכנסת. השניים, שהחליפו מהלומות מילוליות דרך אמצעי התקשורת ערב פרסום דו"ח המבקר האחרון, לא החליפו מבט כאשר יו"ר הוועדה, יורי שטרן, חוצץ ביניהם כל העת.

 

המבקר מצא כי הולנדר פעל לקידומה של עוזרתו, עדנה אלפסי, לתפקיד סמנכ"ל בנציבות, והמשיך להעסיקה, בנוסף לתפקידה החדש, גם בתפקידה הקודם - עוזרת לנציב. לדברי המבקר, שילוב כזה חותר תחת עקרון ההפרדה החדה והברורה בין משרות אמון לבין משרות מקצועיות-ביצועיות, ועלול לשמש תקדים לא ראוי בשירות המדינה. עוד בטרם סיימה אלפסי את תפקידה בלשכתו של הולנדר, כך על-פי הדו"ח, הבטיח לה הנציב שלא כדין את מעמדה בתפקיד מקצועי ובכלל זה פטר אותה ממבחן או מעמידה בפני ועדת בוחנים, כנדרש בתקשי"ר.  

 

צילום וידאו: סטודיו אדי בוי

  

"הדו"ח היה מדויק ונכתב בלי משוא פנים", שב והבהיר היום השופט לינדנשטראוס. "הוא משקף את פני הדברים כפי שמצאנו אותם, כפי שגילינו אותם, וחבל להרחיב על כך את המילים". אשר לוויכוח מול הולנדר, הוסיף: "לא יכולה להיות סימטריה בין מבוקר למבקר, ותהיה דרגתו של הראשון הבכירה ביותר. עצם הסימטריה יוצאת זילות של מוסד הביקורת".  

 

מבקר המדינה הפציר: "לא לפגוע במבקרים ולא להתווכח איתם. התנצחות עם המבקר פוגעת ומסיטה את תשומת הלב מהעיקר - העיקר הוא הדו"ח. אחרת, זו פגיעה במוסד הביקורת, ואני מבהיר חד-משמעית: אין ולא תהיה לכך כל השפעה עלינו המבקרים". בפנייה עקיפה להולנדר, הוסיף: "אם לאדם מסוים יש בעיה עם הביקורת - יש בית-משפט בישראל".     


הולנדר ולינדנשטראוס בישיבה היום (צילום: גיל יוחנן)

 

הולנדר, שלפרקים נראה היה כי הוא עובר סוג של "זובור" בכנסת, הסכים כי לא קיימת סימטריה בין מבקר למבוקר, והביע הערכה כללית לעבודת משרד המבקר, בו שירת בעבר. הוא שטח את עבודתו כנציב, במסגרתה נלחם לדבריו מלחמת חורמה - אך בשקט, ללא כותרות בומבסטיות - במינויים הפוליטיים. "די אם תשוו את המצב היום לזה שהיה לפני תקופתי", אמר לח"כים בקול רועד, ובשפת גוף שהסגירה את שהתחולל בנפשו.

 

"יש לכם ילדים רבותיי, יש לכם נכדים, אתם יודעים מה עבר על הנכדה שלי בת ה-9 בבית-הספר?", שאל הנציב. "ירדו פה לרמה הנמוכה ביותר, זה לא נעשה מעולם", הוסיף, כשהוא מכוון לרמזים העבים ששוגרו בתקשורת בעניין יחסיו העוזרת. "גם לה יש ילדים. הכל פה ספינים".        

 

הולנדר סיפר לח"כים על העוזרת המפורסמת: "מדובר בעובדת ותיקה, 26 שנים, שכל מעסיקיה גמרו עליה הלל. היא עסקה שנים במנהל בנציבות. לא היה מעולם תפקיד של 'פול טיים ג'וב' של סמנכ"ל מנהל, וזה מה שקרה פה. אין לה תואר כזה ולא חותמת כזו. כשמטילים תפקיד נוסף אפשר לשדרג בשכר, גם במשרד המבקר יש אותם שדרוגים, ולכן אין כאן בעיה. נבצר מבינתי למה זה כל-כך בעייתי וכל-כך תמוה. הדבר שחרה לי ביותר הוא ניגוד העניינים שבו פעלה היועצת המשפטית של המבקר, שטיפלה בנושא. אבל אני לא טוען שאני לא צריך ביקורת. אין אדם שעושה ולא טועה".  

 

אין סימטריה

 

יו"ר הוועדה, ח"כ יורי שטרן (ישראל ביתנו), השיב להולנדר: "מה שאתה מתאר כאן חמור מאוד, אבל יכולת לפעול בדרכים אחרות". הוא מתח ביקורת על התנהלות השניים בפרשה, אך בעיקר התייצב לימינו של השופט לינדנשטראוס. "מבקר המדינה לא בהכרח צודק - לגוף המבוקר יש זכות להגיב. אבל לא בתקשורת. לקראת פרסום הדו"ח התפתחה בתקשורת מתקפה על מבקר המדינה, שהוא בעצמו לא נקי, הוא צריך לבדוק את עצמו. אין שום סימטריה בין מבוקר ומבקר. וגם אם המבקר לא עשה דברים תקינים - שזה גרוע מאוד ואנחנו חייבים לדון בזה - לא יכול להיות שזה יעמוד כחומר נגד הביקורת עצמה".

 

"מתקפות על מבקר המדינה לקראת פרסום הדו"ח היא דבר בלתי נסבל, ואנחנו צריכים להילחם בזה", אמר שטרן. "אני מאוד מצטער שזה יצא גם מהבית הזה".

 

ח"כ שטרן ביקש מיו"ר הכנסת לחקור אם היו הדלפות משולחנה של ועדת הביקורת, ערב פרסום דו"ח המבקר ברבים. בנימה אישית, הוסיף יו"ר הוועדה: "כלב השמירה נרדם. משהו כאן נעשה שלא כשורה, אם נציב שירות המדינה כפוף כל-כך ללחצים". בסוף הדיון, למרות האווירה המתוחה, לחצו שני הנצים יד.  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מה עבר על הנכדה בת ה-9: הולנדר
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
אין סימטריה: לינדנשטראוס
צילום: גיל יוחנן
מומלצים