שתף קטע נבחר

מערכת הביטחון: עצרנו את המבוקש מס' 1

במבצע לילי עצר כוח מיוחד של המשטרה, בשיתוף עם השב"כ וצה"ל, את איברהים חאמד, ראש הזרוע הצבאית של חמאס בגדה. חאמד הסגיר את עצמו לאחר שכלים כבדים החלו להרוס את הבית בו הסתתר ברמאללה. חמאד אחראי לפיגועים רבים בהם נהרגו עשרות ישראלים, כמו הפיגועים בקפה הלל, מומנט והאוניברסיטה העברית. השר דיכטר בירך על המעצר: "מדובר בארכי-מחבל"

הישג למערכת הביטחון: השב"כ וכוח מיוחד של המשטרה עצרו לפנות בוקר (יום ג') ברמאללה את איברהים חאמד, ראש הזרוע הצבאית של חמאס בגדה. חאמד מבוקש מאז שנת 98', ובמערכת הביטחון אומרים כי הוא אחראי לרציחתם של עשרות ישראלים בפיגועים, ולפציעתם של מאות. בין הפיגועים הבולטים שהיה אחראי עליהם ניתן למנות את הפיגוע בקפה "מומנט" בירושלים ואת הפיגוע בקפיטריה של האוניברסיטה העברית בירושלים. 

 

הפעילות הלילית ברמאללה (צילום: רויטרס)

 

הבוקר הותר לפרסום כי השב"כ, בשיתוף צה"ל והימ"מ עצרו ברמאללה את איברהים חאמד, בן 41. כוח של הימ"מ כיתר את המבנה בו הסתתר חאמד בשכונה במרכז ברמאללה וקרא לחאמד לצאת. המבוקש סירב, הכוח המשיך לכתר את הבית תוך שהוא מביא כלים כבדים להרוס את המבנה ואז הסגיר את עצמו חאמד לכוחות הביטחון. יש לציין שחאמד מבוקש מזה שנים רבות אך הצליח להימלט מידי כוחות הביטחון ובעקבות מידע מודיעיני שהתקבל הוא נעצר.

 

אלוף משנה עמיר, מח"ט בנימין, אמר ל-ynet אחר המבצע: "עצרנו מחבל סדרתי שביצע פיגועים מתוחכמים ומסוכנים. התבססנו על מודיעין מדוייק. בארבע לפנות בוקר ביצענו נוהל מעצר, כיתרנו את המבנה שבו היה חאמד וקראנו לו לצאת החוצה. לשמחתי אחרי חצי שעה הוא השתכנע שכדאי לו לצאת".

 

"חאמד מחבל יצירתי ורצחני בו זמנית", הוסיף אלוף משנה עמיר. "הוא היה הכוח המניע והמכוון של עשרות פיגועים. כשאני אומר מחבל יצירתי ורצחני אני מתכוון לשורה של פיגועים בסדר גודל אחר. הוא היה מעין אב רוחני למחבלים הצעירים וזהו הישג חשוב כאשר העדיפות שלחנו היא לתפוס את המחבל חי ולא מת, יש לזה ערך מודיעיני רב".

 

עמד מאחורי "מגה-פיגועים", אחראי על רציחתם של עשרות

 

חאמד, במוצאו מהכפר סילואד, מבוקש על ידי מערכת הביטחון מאז שנת 98', ועמד בראש הזרוע הצבאית של חמאס בגדה. במהלך האינתיפאדה פיקד חאמד על שורת פיגועים קשים בהם נרצחו למעלה מ-60 ישראלים ונפצעו מאות.

 

בין הפיגועים אותם כיון והוביל חאמד פיגוע התאבדות כפול משולב במכונית תופת בכיכר ציון בירושלים ב-1 בדצמבר 2001. בפיגוע נרצחו 11 בני אדם ונפצעו עשרות, פיגוע התאבדות בקפה מומנט בירושלים ב-9 במארס 2002 בו נרצחו 12 בני אדם ונפצעו עשרות, פיגוע התאבדות במועדון "שפילד" בראשון לציון ב-7 במאי 2002 בו נרצחו שישה בני אדם, פיגוע מטען בקפיטריה באוניברסיטה העברית בירושלים ב-31 ביולי 2002, בו נרצחו תשעה בני אדם ונפצעו עשרות, פיגוע התאבדות משולב בטרמפיאדה בסמוך למחנה צריפין ובבית הקפה הלל בירושלים ב-9 בספטמבר 2003, בו נרצחו 17 בני אדם ונפצעו עשרות.

 

במערכת הביטחון מציינים כי חאמד פעל להוצאת פיגועים אסטרטגיים (מגה פיגועים) נגד מטרות תשתית, כגון בניינים, מסילות ברזל ומאגרי דלק, ובין היתר הפעיל את חוליית סילואן שביצעה פיגוע מטען במכלית דלק בפי גלילות ב-23 במאי 2002, בו נפצע אדם אחד, ופיגועי מטען כנגד רכבות ב-21 ביוני 2002 וב-30 ביוני 2004 - בהם נפצעו ארבעה בני אדם.

 

חאמד, בכיר המבוקשים בגדה, הועבר לחקירת כוחות הביטחון.

 

השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, בירך את שב"כ, צה"ל והמשטרה על "מעצרו של ארכי-מחבל, מי שהוגדר 'מוחמד דף' של השטחים. זהו מרדף של שמונה שנים אחר מי שדם של עשרות ישראלים על ידיו". לדבריו, "כ-96 אזרחים שילמו בחייהם בגלל פעילות הרצח שביצע איברהים חאמד, ראש הזרוע הצבאית של חמאס בגדה".


פורסם לראשונה 23/05/2006 07:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איברהים חאמד. הסגיר עצמו
צילום: רויטרס
מעצרים בשטחים
צילום: רויטרס
צילום: גיל יוחנן
דיכטר. הוא ארכי-מחבל
צילום: גיל יוחנן
מומלצים