שתף קטע נבחר

דוח ה-BSA: כשלון במלחמה בפיראטיות

רמת פיראטיות התוכנה קפאה במקום ב-2005 - ירידה של אחוז אחד בלבד, למרות המשך קמפיין ההפחדות והביקורים בבתי העסק, על פי דו"ח ה-BSA שהוכן על ידי חברת המחקר IDC

קלישאה ישנה אומרת שישראל היא מדינה של דיסק אחד. הדו"ח החדש של הארגון האנטי פיראטי BSA מצביע על כך שהמציאות רחוקה מכך, אך גם אינה עונה על הציפיות של חברות התוכנה. למרות קמפיין ההפחדות והביקורים בבתי עסק, רמת הפיראטיות בישראל לא צומצמה בשנה החולפת.

 

שיעור הפיראטיות בישראל הסתכם בשנת 2005 בכ-32 אחוז מכלל התוכנות שהותקנו, כך עולה מדו"ח פיראטיות התוכנה השנתי של חברת המחקר IDC המתפרסם היום (ג'). מדובר בירידה של אחוז אחד לעומת נתוני 2004, ושלושה אחוזים ביחס ל-2003.

 

מחברי הדו"ח קובעים כי אחוז הפיראטיות בישראל מעט נמוך מהממוצע העולמי בשנה שעברה – 35 אחוזים, בדיוק כמו ב-2004.

 

שיפור בסין וברוסיה

 

הדו"ח מצביע על כך שהמאבק בפיראטיות החל לתת

10 המדינות בעלות שיעור פיראטיות גבוה ב-2005 - על פי IDC
מדינה שיעור פיראטיות
1. ויאטנם 90%
2. זימבאבווה 90%
3. אינדוניזיה 87%
4. סין 86%
5. פקיסטן 86%
6. קזחסטן 85%
7. אוקראינה 85%
8. קמרון 84%
9. רוסיה 83%
10. בוליביה 83%

את אותותיו במזרח אירופה, ברוסיה, בסין, במזרח התיכון ובאפריקה (איזורים בהם הפיראטיות גבוה מאוד), אך ההפסדים הכוללים משימוש בתוכנה גנובה גדלו ב-1.6 מיליארד ל-34 מיליארד דולרים.

 

על פי המחקר, ההפסדים לענף התוכנה בישראל בגלל הפיראטיות הסתכמו בשנת 2004 ב-66 מיליוני דולרים.

 

המדינות שרשמו את הירידה הניכרת ביותר בתחום הפיראטיות הן סין (צמצום של ארבעה אחוזים בכמות הפיראטיות, שהסתכמה ב-86 אחוזים), רוסיה (ירידה של ארבעה אחוזים ל-83 אחוזים), אוקראינה (85 אחוזים – ירידה של שישה אחוזים), ומרוקו – ירידה של ארבעה אחוזים ל-68 אחוזים.

 

בארצות הברית נרשם השיעור הנמוך ביותר של פיראטיות – 21 אחוזים בלבד. עם זאת, על פי IDC, הפיראטיות במדינה זו תרמה להפסדים ליצרני תוכנה בסך 6.9 מיליארד דולרים, בשל השימוש הנרחב

בתוכנות מחשב בתחומה. לשם השוואה, הפיראטיות בסין הסתכמה בהפסדים של 3.9 מיליארד דולרים, וצרפת "תרמה" 3.2 מיליארד דולרים.

 

מחברי הדו"ח קובעים כי שיעור הפיראטיות נמצא בירידה ב-51 מתוך 97 מדינות שנבדקו, בעוד התופעה התרחבה ב-19 מדינות.

 

הם מייחסים את הקפאון ברמת הפיראטיות העולמית לדומיננטיות של ארצות הברית, מערב אירופה ויפן בתחום מכירות התוכנה – במדינות אלה שיעורי הפיראטיות נשארו ללא שינוי.

 

המדינות עם שיעורי הפיראטיות הגבוהים ביותר, על פי הדו"ח, הן ויאטנם (90%), זימבאבוואה (90%), אינדוניזיה (87%), סין ופקיסטן (86% בשתיהן). המדינות בהן רמת הפיראטיות נמוכה ביותר הן ארה"ב (21%), ניו זילנד (23%), אוסטריה (26%), ופינלנד (26%).

 

"נותרה עבודה רבה"

 

רוברט הולימן, נשיא ה-BSA העולמי, ציין כי העובדה כי אחד

15 המדינות בעלות שיעור פיראטיות נמוך ב-2005 - על פי IDC
מדינה שיעור פיראטיות
1. ארצות הברית 21%
2. ניו זילנד 23%
3. אוסטריה 26%
4. פינלנד 26%
5. דנמרק 27%
6. גרמניה 27%
7. שוודיה 27%
8. שוויץ 27%
9. בריטניה 27%
10. יפן 28%
11. בלגיה 28%
11. הולנד 30%
11. נורבגיה 30%
12. אוסטרליה 31%
13. ישראל 32%
14. קנדה 33%
15. איחוד האמירויות 34%

מכל שלושה עותקים של תוכנה הושג בדרך בלתי חוקית בשנה שעברה מסב נזקים קשים לתעשייה ומצביעים על כך ש"נותרה עבודה רבה".

 

חברות התוכנה הגדולות הפעילו לוביסטים בממשל בוש על מנת לגרום לארצות הברית להגביר את הלחץ על סין לצמצם את פיראטיות התוכנה בתחומה, בשל הגידול המואץ של כלכלתה ושיעורי הפיראטיות הגבוהים בתחומה.

 

לקראת ביקורו של נשיא סין, הו ג'ינטאו בבית הלבן בחודש שעבר, סין הכריזה כי תחייב את כל היצרנים בסין למכור מחשבים אישיים עם מערכת הפעלה שהותקנה מראש. הולימן יחס חלק מהירידה בפיראטיות בסין למאמץ של הממשלה הסינית והתאגידים הבינלאומיים הפועלים במדינה לדחוף את השימוש בתוכנה חוקית.

 

כדי לחשב את רמת הפיראטיות, החוקרים אספו את נתוני מכירות המחשבים ב-75 מדינות, את נתוני מכירות התוכנה ב-70 מדינות, וערכו מחקרים משלימים במדינות נוספות בהם בדקו מהן התוכנות המותקנות במחשבים.

 

לבסוף, הם חישבו את מספר התוכנות שנמכרו ב-2005, והחסירו אותן מסך כל התוכנות שנמצאות בשימוש, כדי לקבל את הנתון.

 

בין התוכנות הפיראטיות נכללו מערכות הפעלה, מסדי נתונים, חבילות אבטחה, חבילות יישומים משרדיות ועוד, אך לא תוכנה חינם (freeware), תוכנת קוד פתוח ותוכנה שיתופית (shareware).

 

נתונים בערבון מוגבל

 

ראוי לציין, כי יש להתייחס בזהירות לנתוני ההפסד האסטרונומיים. לצורך חישובם, טוענות חברות התוכנה, שכל מי שמשתמש בעותק לא חוקי היה משלם עבורו מחיר מלא. הנחה זו מוטלת בספק, ביחס לשיעור הפיראטיות הגבוה במדינות חלשות באסיה, אפריקה, מזרח אירופה ודרום אמריקה, שאחראיות לעיקר הפיראטיות העולמית, על פי הדו"ח.

 

ב-IDC מודעים לביקורת והשנה החוקרים עונים עליה בדו"ח. "אמנם, לא כל התוכנות הפיראטיות היו נרכשות בכסף אילו שיעור הפיראטיות היה מצומצם יותר – עבור חלק מהן היו נמצאים תחליפים חינם ואחרות לא היו נקנות – עם זאת, בד בבד, צמצום הפיראטיות היה מעודד ייצור של תוכנה וגם רכישות נוספות", הם כותבים.

 

"IDC בדקה את כמות ההוצאות על תוכנה ביחס לכמות ההוצאות על חומרה במדינות שנכללו בסקר, וגילתה, כי במדינות בהן שיעור הפיראטיות גבוה, היחס בין רכישות תוכנה לחומרה היה נמוך יותר (כלומר, פחות תוכנות נרכשו על כל מחשב שנמכר). צמצום הפיראטיות ב-10 אחוזים כמעט תמיד הוביל ליחס גדול יותר בין תוכנה לחומרה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים