שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  השנה האחרונה בגבול הצפון: הרוג וניסיון חטיפה
  במהלך השנה האחרונה אירעו בגבול הצפון שתי מתקפות גדולות של חיזבאללה: בראשונה, ביוני 2005, נהרג חייל. בשנייה, בנובמבר, פתח חיזבאללה במתקפה משולבת שבמרכזה ניסיון של חוליית מחבלים לחטוף חייל. לאחר מכן נשמר השקט מלבד מתקפת קטיושות של ארגון פלסטיני בחודש דצמבר. במהלך השנה הועלתה הכוננות באזור כמה פעמים מחשש לחדירות ולפני חודש אף זוהתה תנועה חשודה בגבול

  ההסלמה היום (א') בגבול הצפון, באה לאחר כמה חודשים שקטים והיא המתקפה השלישית הגדולה של חיזבאללה לעבר ישראל בשנה האחרונה. במהלך השנה נשמר על פי רוב השקט בגבול הצפון, מלבד שני אירועים חריגים והעלאת הכוננות מעת לעת. בסוף חודש יוני 2005, לפני כמעט שנה, התרחש האירוע האחרון בו נהרג חייל בגבול הצפון במתקפת חיזבאללה. 

   

  ב-29/6/2005 נהרג רב-טוראי עוזי פרץ, בן 20 מבאר שבע, וארבעה אחרים נפצעו באורח קל כאשר כוח של יחידה מובחרת, שהיה במארב בגזרת הר דב, זיהה חוליית חיזבאללה שחדרה כמה מאות מטרים לשטח ישראל. החיילים ירו לעברם ופגעו באחד מהם.

   

  מיד אחר כך נורו יותר מ-20 פצצות מרגמה לעבר הגבול. רסיסים של אחת הפצצות פגעו ברופא היחידה, ששהה מחוץ לאחד המוצבים. ארבעה חיילים נוספים נפגעו במוצב "דליה". פרץ, לוחם בגדוד 51 של חטיבת גולני נהרג. שניים מחבריו נפצעו מרסיסים וחייל נוסף נקע את קרסולו באירוע.

   

  צה"ל השיב אז באש לעבר מקורות הירי, ומטוסי ומסוקי קרב תקפו חמישה מאחזים של חיזבאללה ברכס רמים. למחרת היום פתחו מסוקי חיל האוויר בשנית באש באזורים בגזרת הר דב, שבהם להערכת צה"ל הסתתרו חברי חוליית החיזבאללה שחדרה לישראל במהלך המתקפה.

   

  בנובמבר 2005 פתח חיזבאללהבמתקפה משולבת בגבול הצפון, שהייתה אחת החמורות שידע צה"ל מאז הנסיגה מדרום לבנון בשנת 2000. 12 חיילים ואזרחים נפצעו במתקפה, מהם קצין וחייל שנפצעו באורח בינוני. חמישה מחבלים נהרגו.

   

  המתקפה החלה סמוך לשעה 15:00 אחר הצהריים ב-21/11/2005 אז החל מטח כבד של פצצות מרגמה וקטיושות לעבר מוצבי הר דב, הכפר רג'ר ויישובי הסביבה. כתוצאה מהירי נפצעו 11 בני אדם. תושבי קריית שמונה, מטולה, נהריה ויישובי העמק והגזרה המערבית נקראו להיכנס למקלטים בפעם הראשונה מאז הנסיגה. בשעות הערב חודש הירי לעבר מוצבי צה"ל בגזרת הר דב. איש לא נפגע.

   

  כאשר החלה המתקפה שהה מארב של חיילי מגדוד 202 של הצנחנים סמוך למחסום בכפר רג'ר, כשלפתע נתקל ביחידה מובחרת של החיזבאללה על רכבי שטח ואופנועים - שביקשה לחטוף חייל. הצנחן דוד מרקוביץ', רק שמונה חודשים בצה"ל, שהוקפץ עם חבריו למארב בכפר, ירה לעבר ארבעת המחבלים, הרג אותם ובכך מנע חטיפת חייל. 

   

  על מה שאירע במארב, סיפר אז ל-ynet, מפקד הגדוד סא"ל אללוף: "החיילים הבחינו בארבעה מחבלים לבושים שחור, חוד החנית של החוליה, נעים בצורה מסודרת, מאחוריה המתינו רכבי שטח ואופנועים, מעין סיוע לוגיסטי למבצע החטיפה. החוליה שנשאה טיל נ"ט מוכן לשיגור, התקרבה לכוח עד למרחק 40 מטר. המארב הזה אולי קצת הפתיע את אנשי החיזבאללה. הם בקושי הספיקו להרים את הנשק ואז החיילים פתחו לעברם באש. הקלע דוד מרקוביץ, ביצע ירי מדוייק, בקור רוח, ירה, הסיט את הנשק, פגע בכולם, גם הטיל שהיה בידם התפוצץ, שלושה נהרגו מייד, הרביעי נפל - החל לזחול ומת זמן קצר לאחר מכן".

   

  בצה"ל אמרו אז כי המתקפה המסיבית על גבול הצפון נבעה מכישלון הניסיון לחטוף חייל. גורמים בכירים בצה"ל אמרו גי מדובר בכישלון משמעותי עבור החיזבאללה מכיוון שהפעולה שמטרתה הייתה חטיפת חייל תוכננה לאורך זמן רב ונעשה במהלכה שימוש באמצעים משוכללים.

   

  בדבצמבר 2005 ירה פלג של ארגון פלסטיני, הקשור לאל קאעידה,6 קטיושות לעבר שלומי וקריית שמונה. אחת הקטיושות פגעה בבית בקריית שמונה ואחת פגעה בבית במטולה. בתגובה תקף צה"ל מהאוויר בסיס אימונים של ארגון הטרור הפלסטיני, החזית העממית - המפקדה הכללית, מדרום לביירות. 

   

  במהלך השנה, מאז האירוע ברג'ר, שהיה המתקפה האחרונה שביצע חיזבאללה בגבול, נשמר שקט יחסי בגבול הצפון כאשר מעת לעת הועלתה הכוננות בשל חשש שחיזבאללה ינסה לבצע פעולה דומה לזו שנמנעה ברג'ר ולחטוף חיילים.

   

  בחודש מארס הגיעה הכוננות לשיא כאשר נאסר על החקלאים ששטחיהם נמצאים בסמיכות לגדר הגבול נאסר לצאת לעבודה מחשש לחיכוך עם אנשי חיזבאללה שמוצביהם נמצאים מטרים ספורים מגדר הגבול. בנוסף, צה"ל והמשטרה סגרו ארבעה קטעי כביש לאורך הגבול עם לבנון לתנועת כלי רכב אזרחיים.

   

  לפני כחודש זיהו בצה"ל תנועה חשודה באזור רג'ר שבעקבותיה הועלתה שוב הכוננות לשיא. בפיקוד צפון העריכו אז כי חיזבאללה השלים את כל ההכנות לביצוע חטיפה וכי אם לא ינסה לחטוף חייל ינסה הארגון לפחות לבצע מתקפה כלשהי בגבול.

   

  למרות ההערכות האלה, המגמה בצה"ל היא לשמור על השקט, אותו רואים בצבא כהישג, ולא לגרום להסלמה. כלומר, לתקוף רק בתגובה למתקפה של חיזבאללה ובאופן מידתי. בצה"ל מעוניינים לשמור על השקט על מנת שלא לפגוע בתושבי הצפון ובתיירות באזור. על פי הערכות גורמים בצה"ל האירוע הנוכחי, כמו קודמיו, ישכך בתוך כמה ימים ולא יהפוך להסלמה מתמשכת.  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום רפרודוקציה: מאיר אזולאי
  החייל עוזי פרץ. נהרג במתקפת פצצות מרגמה
  צילום רפרודוקציה: מאיר אזולאי
  צילום: חנן גרינברג
  מרקוביץ'. הרג ארבעה מחבלים
  צילום: חנן גרינברג
  צילום: איי פי
  הכוננות הועלתה כמה פעמים
  צילום: איי פי
  מומלצים