שתף קטע נבחר

הפשיטה על The Pirate Bay: כך ניצחו הפיראטים

הממשלה השבדית עשתה את כל הטעויות האפשריות: הסירה מהרשת את אתר הביטורנט הפופולרי על בסיס חוקי לא ברור, ויחד עמו פגעה במאות אתרים תמימים, ספגה את זעם הציבור, שהגדיל תמיכתו במפלגת הפיראטים, ובסופו של דבר האתר חזר לפעול ללא הפרעה משרתים זרים

הימים הם ימי טרום הפלישה האמריקנית הכושלת למפרץ החזירים בקובה. אל קפונה, הבוס הגדול של המאפיה, ומפקד המשטרה המושחת נפגשים במסעדה בסרט "הבלתי משוחדים". קפונה מצווה עליו לסגור את באסטת האלכוהול של המתחרים. "אבל אין לי עילה חוקית", מנסה ראש המשטרה להתחמק. "לא מעניינת אותי עילה" אומר קפונה, "העיקר שיהיה סגור. תימצא משהו חוקי, אתה הרי איש חוק".

  

מקרה דומה קרה בשבוע האחרון בשבדיה, עם סגירת אתר הביטורנט הגדול בעולם, The Pirate Bay (מפרץ הפיראטים בתרגום חופשי), ומעצר שלושה מחבריו.

 

על פי הדיווח, 50 שוטרים שוודים השתתפו בפשיטה על אתר הביטורנט הפופולרי, במקומות שונים ברחבי המדינה ובמהלכם החרימו השוטרים מחשבים. הפשיטה והמעצרים עוררו הד תקשורתי בעולם, אך בעקבותיהם התברר, כי הם אינם חוקיים בעליל.

  

בדומה לאתרי שיתוף קבצים בישראל כמו "ליונטוורק" ו-lala, אתר The Pirate Bay משמש כמעין מנוע חיפוש, המספק קישורים ל"טורנטים" – קבצים קטנים המפנים להורדה של הסרט או הסדרה ממחשבים רבים ברחבי הרשת. אמנם, בעקבות פסיקת בית המשפט המחוזי בחיפה פסקו אתרי השיתוף המקומיים לפרסם קישורים להורדות פיראטיות, אך בשבדיה לא התקבלה כל פסיקה כזו.

 

 ThePirateBay.org טען להיות האתר הפופולרי ביותר בעולם עבור שיתוף קבצים בפרוטוקול ביטורנט. מאחר ופעל משרתים בשבדיה, מפעיליו טענו כי הם חוקי זכויות היוצרים בארצות הברית אינם חלים עליהם, וכי פעולת האתר חוקית על פי חוקי שוודיה. מפעילי האתר אף הריצו את "מפלגת הפיראטים" לפרלמנט בבחירות הקרובות, במטרה להפוך את שיתוף הקבצים לחוקי למהדרין.

  

פנייה ישירה מהבית הלבן

 

מהדורת החדשות המרכזית של הטלויזיה השבדית דיווחה כי הדרישה לסגור את האתר התקבלה בטלפון ישיר מהבית הלבן לשר המשפטים השבדי, תומאס בוסטרום, לא פחות ולא יותר.

 

אבל אין לי עילה חוקית, ענה השר. המשטרה והיועץ המשפטי של משרד המשפטים השבדי הזהירו את השר כי סגירת האתר והחרמת הציוד, שלא לדבר על מעצרים, תהיינה בלתי חוקיות. היות ומעמדם של קישורים לחומר חוקי ולא חוקי, הנמצא על מחשבי גולשים, כלל אינו ברור במדינה.

 

מלבד זאת, כמו ברוב המדינות המתוקנות בעולם, פנייה ישירה כזו של גוף שלטוני אל גוף שילטוני ודרישה לפעולה, שלא בדרך הרגולציות הרגילות, משרדי הממשלה, למשל, אסורה בתכלית האיסור.

 

ניסיונות השכנוע לא הועילו

 

כל ניסיונות השכנוע לא הועילו. יום לאחר הפנייה מהבית הלבן, פרצה המשטרה השבדית לכמה דירות בשטוקהולם, גטבורג, מלמה ומקומות נוספים, עצרה שלושה אנשים והחרימה מחשבים וציוד.

  

הסאגה המטורפת הזו רק ממחישה את הכוח של הממשל האמריקני, כמו את הדלת הפתוחה לרווחה של ראשי תעשיית המוזיקה והסרטים באמריקה, אל החדר הסגלגל בבית הלבן.

 

חוק זכויות יוצרים מחמיר

 

ומה אפשר לומר על שבדיה, שאמורה להיות מדינה מסודרת, ולא קקמייקה מזרח תיכונית? לפני כחצי שנה, עבר בפרלמנט של שבדיה חוק מחמיר וחסר תקדים בעניין זכויות יוצרים, המרחיק לכת אף יותר מאשר ארה"ב.

 

דיוני החוק בפרלמנט, זכו לתשומת לב מועטה מהציבור השבדי, כיוון שבימי הדיונים נספו 1,000 שבדים בצונאמי בתאילנד.

 

החוק אוסר על העתקת דיסקים לשם גיבוי, ואף ההורדה עצמה אינה חוקית, שלא כברוב העולם, בה רק העלאה אינה חוקית. עם זאת, החוק אינו מקיף קישורים, מתוך כוונה תחילה של המחוקקים, שהעדיפו לא להתעמת עם קהל בוחרים צעיר בשנת בחירות.

  

שר המשפטים: למדתי על הפשיטה מהטלטקסט

 

לאחר הפשיטה והמעצרים, הפרשה רק הלכה והסתבכה. שר המשפטים בוסטרום הכחיש קשר לפשיטה, ואף הכחיש את הדיווח בטלוויזיה השבדית, על שיחת הטלפון מהבית הלבן. לדבריו, "השבוע" לא קיים כל קשר עם הבית הלבן, חברות הסרטים או המשטרה בעניין זה, והדגש, אם זה לא ברור, הוא על "השבוע".

 

עוד טען בוסטרום, כי לא ידע אם במשרדו ידעו מראש על הפשיטה המתוכננת, וכי הוא אינו יכול לדעת באופן אישי מי מבין הפונים אליו הם אנשי קשר או שליחים של תעשיית הסרטים והמוזיקה האמריקנית. אני, כך אמר, בכלל למדתי לראשונה על הפשיטה הזו מהטלטקסט בטלויזיה.

  

השבדים לא פראיירים

 

טועה מי שחושב שהשבדים פראיירים שקונים את התירוצים המגומגמים האלה. תחקיר של הטלוויזיה הממלכתית גילה, כי כבר בחודש אפריל פנו איגודי חברות הסרטים והמוזיקה האמריקנים למשרד החוץ האמריקני, בדרישה להסיר מהרשת את The Pirate Bay.

 

הבית הלבן פנה לממשלת שבדיה בדרישה לשלוח בדחיפות צוות לעניין. משלחת הכוללת אנשי משטרה ונציגים ממשרד המשפטים נפגשה באפריל עם נציגי הבית הלבן, וכל המהומה הזאת, בעניין The Pirate Bay. אפילו שר המשפטים השבדי מודה שעל כך הוא דווקא כן ידע.

  

גלי ההדף המשיכו להכות לכל הכיוונים

 

לאחר כל ההצטדקויות שר המשפטים הגן על הפשיטה, וההוכחה, לטענתו - צריכת הפס הרחב בשבדיה נפלה דרמטית לאחר סגירת האתר.

 

עם זאת, מפלגתו של שר המשפטים, הסוציאל-דמוקרטים, הגישה בקשה דחופה לדיון בפרלמנט, יחד עם מפלגות המרכז והשמאל, לשם חקירה חוקיות השבתת האתר, וחוקיות הצעדים שנקט השלטון, כתוצאה ישירה של טלפון אחד מהבית הלבן.

  

במקביל, התברר כי המשטרה סגרה את השרת המרכזי שאירח את The Pirate Bay, כמו מאות אתרים תמימים אחרים, שאינם קשורים כלל לסיפור.

 

"כל יום שעובר אני מפסיד כסף" אומר אירד רצ'ו, מהגר שלווה כסף מהבנק ופתח אתר ללימוד תיאוריה והזמנת שיעורי נהיגה ברשת, שהתארח באותו שרת. "התלמידים שלי חושבים שרימיתי אותם. לאחר שהם שילמו, האתר נעלם מהרשת".

 

אתר המשטרה הותקף ושותק

 

בעקבות התבטאות שר המשפטים בעניין הירידה בצריכת הפס במדינה, התקיפה קבוצת האקרים שבדית את אתר המשטרה ושיתקה אותו ליומיים. 

 

"זה טירוף" אמר לארש לינדל, ראש מחלקת האינטרנט במשטרה הארצית השבדית, "הותקפנו בחצי מיליון שאילתות בשנייה, השרתים שלנו לא יכולים היו לעמוד במתקפת ה-DoS הזו וקרסו".

  

גם הפגנות מחאה

 

זה עוד לא הכל. ביום שבת התאספו בגטבורג, מלמה ושטוקהולם 5,000 מפגינים צעירים ומחו על הפשיטה המשטרתית. הם לבשו חולצות שחורות ודגלים שחורים עליהם התנוסס סמל ה-Pirate Bay, וקראו "לא תעצרו את שיתוף הקבצים!"

 

ההפגנות אורגנו בחופזה על ידי חברים באתר, בשיתוף עם ארגוני הנוער הרשמיים של מפלגת השמאל ומפלגת הירוקים.

 

המפלגות האחרונות הצטרפו לחגיגה, לאחר שראו כי התמיכה ב"מפלגת הפיראטים" בסקרים זינקה במאות אחוזים בימים האחרונים. חששם הוא שמפלגת הפיראטים תהפוך להפתעה השבדית, כמו מפלגת הגימלאים הישראלית.

 

אדם סמית צדק

 

אחת המסקנות מהפרשה האחרונה, מלבד העובדה כי שבדיה פועלת נגד החוק של עצמה, ובהתאם להוראות של בוש, היא כי הכלכלן אדם סמית צדק כשקבע, כי אנשים בעלי משלח יד דומה, לעתים רחוקות נפגשים זה עם זה, בלי שהשיחה תסתיים במזימה נגד הציבור.

  

מתברר כי אבירי ממלכת זכויות האדם השבדית, אלה שמחלקים פרסי נובל לכל העולם, ידם קלה מאוד על ההדק בענייני פנים. מבקרי ההתנהלות של הממשלה השבדית טוענים כי משהו בסיסי אינו תקין בהבנתה את חופש הביטוי ברשת ופירוש המילה "חוקי".

 

לא מקרה ראשון

 

הפרשה האחרונה אינה המקרה הראשון מסוגו בשבדיה. רק לפני כמה חודשים, באמצע סערת הקריקטורות הדניות של מוחמד, שרת החוץ השבדית, ליילה פרייוולדס, הורתה לשירות הבטחון הכללי לסגור מייד כמה אתרים של מפלגות ימין, כמו "שבדיה דמוקרטית", לאחר שפירסמו את הקריקטורות, בדומה לאתרים רבים בעולם.

 

ההוראה הבלתי חוקית, אגב, ניתנה בטענה של "ביטחון המדינה". טענה שנדחתה על ידי הציבור, וסערת הרוחות הציבורית נגד הממשלה, אילצה אותה להקריב את שרת החוץ, והיא פוטרה בשל כך.

  

מפרץ הפיראטים חזר

 

בבוקר יום שבת חזר לרשת The Pirate Bay, הפעם משרת הולנדי, וכולל הפניות לטורנטים טריים. הולנד משמשת משזה כשנתיים כאי ירוק של חופש בעולם סוער. רבים מאתרי הטורנטים כמו טורנט-דאמאג', יו.קיי. טורנט, ליץ' ואחרים מתארחים בשרתים הולנדיים, לאחר שהולנד דאגה לעגן בחוק את חוקיות שיתוף הקבצים.

  

קצין העיתונות של האתר, טוביאס אנדרשון, המליץ למשטרה לא לבזבז את זמנה במלחמה נגד משתפי הקבצים, שכן, לדבריו "שיתוף הקבצים כבר ניצח, והמשך המלחמה תבזבז את כספי משלם המיסים". לדבריו, המידע באתר לא ניזוק, לאחר שנשמר מראש באתרי מראה בחו"ל, "שום דבר לא אבד בהחרמה", הוא ציין, והוסיף כי תוך זמן קצר האתר יחזור לפעילות מלאה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים