שתף קטע נבחר

מצאת היתר הלכתי לפיאה? זכית ב-18 אלף דולר

פשקוויל שנתלה לקראת חג השבועות בבתי הכנסת ברחבי הארץ מציג פסקי הלכה חד משמעיים נגד חבישת פיאה במקום כיסוי ראש לנשים נשואות. על פי המודעה, שהוצאה לאור על ידי המכון להפצת לימוד ובירור דין פיאה נוכרית: "פיאות בנות זמננו יש בהן אותה פריצות ממש כמו שיער". ולמי שיצליח להוכיח להם אחרת - מוצע פרס כספי של עשרות אלפי דולרים

נמצאים באוברדראפט? אולי כדאי שתנסו למצוא היתר הלכתי לחבישת פיאה נוכרית במקום כיסוי ראש לנשים נשואות: המכון להפצת לימוד ובירור דין פיאה נוכרית הציב בימים האחרונים פרס בסך 18 אלף דולר ל"בני תורה" שיצליחו להוכיח כי הפיאות הנוכריות המודרניות מותרות על פי ההלכה, ומי שיצליח לעשות זאת תוך קבלת הוכחה מרב - יזכה ב-36 אלף דולר.

 

כבר שנים רבות שבציבור החרדי קיים ויכוח נוקב על ההיתר ההלכתי לנשים נשואות לחבוש פיאה במקום כיסוי ראש. המצדדים בפיאות טוענים כי ההלכה דורשת כיסוי לראש ואין זה משנה כיצד הוא נראה, לעומתם טוענים המתנגדים כי אם כיסוי הראש נראה כמו שיער - הרי שאין תועלת בדבר. כחלק מהוויכוח פורסם לקראת חג השבועות בבתי הכנסת ברחבי הארץ פשקוויל שהוצא לאור על ידי המכון לבירור דין פיאה נוכרית המבהיר באופן חד משמעי כי פיאה נוכרית אסורה.

 

במודעה שפורסמה מטעמם הם מביאים פסקי הלכה האוסרים על חבישת פיאה הדומה לשיער ומביעים ביטחון רב כל כך בעמדתם - עד שהציבו פרסים כספיים גדולים למי שיצליח לסתור את דבריהם. בין הפוסקים מוזכרים שלושה מגדולי הרבנים החרדים: הרב שמואל אויירבך, הרב שלום אלישיב והרב ניסים קרליץ.

 

"הפיאות שורפות את נשמות האברכים"

 

"הפיאות של זמננו אסורות מן התורה שהרי יש בהן אותה פריצות ממש כמו שיער, אם לא יותר", נכתב בפשקוויל. "לדאבוננו הפריצות החרדית חוגגת ברחובות ועל כל אחד ואחד חלה החובה לכבות את האש הבוערת ולהזדרז ולהסיר מכשול, לבער את הנגע הנורא של הפיאה הנוכריה... כל אשה יודעת טוב בלב את האמת המרה ואיך שהפיאות נראות היום, והיא עתידה לתת על כך את הדין, ולא יעזרו לה שום תירוצים בעולם האמת. לכן כל אחת צריכה להזדרז להצטרף לאלפי הנשים הצדקניות שהסירו כבר את כל סוגי וחלקי הפיאה ששורפות את נשמות בחורי ואברכי עם ישראל קדושים וטהורים".

 

במודעה שפורסמה נכתב כי אמנם היו מספר פוסקים שהתירו חבישת פיאה נוכרית לנשים נשואות, אלא שלדבריהם מדובר היה בפיאות הישנות. בנוגע לפיאות החדשות, שנראות כמו שיער אמיתי, ברור לטענתם ש"יש איסור מן התורה".  

 

לכן, קצת כמו במערב הפרוע, "כדי לעודד את ציבור הלומדים, ללמוד וללמד ולהוציא את האמת לאמיתה... נקבע להעמיד פרס על סך של 18 אלף דולר לבני תורה למי שיראה שפיאה של זמנינו מותרת ויפריך את הנ"ל. והיות שיש רבנים שעדיין לא יודעים מכל הנ"ל, וחושבים עדיין שיש צד היתר לסמוך עליו, וכדי לעודד את התלמידים לדון לפני הרבנים, הוכרז שמי שיצליח לדלות מרב שיפריך הנ"ל - וכן לרבנים עצמם - הוקבע פרס כפול של 36 אלף דולר".

 

מעבר לכך, לצוות המכון, הבטוח בצדקת דרכו, יש גם הוראות למי שכבר עשתה את הצעד והשתכנעה לשוב לכיסוי ראש "כהלכה". לטענתם, יש לכסות את הראש "במטפחת צנועה, ולא חס וחלילה בכל מיני וסוגי המטפחות והכיסויים החדשים העשויות בעצת היצר הרע למשוך עין, ולהחטיא הרבים באביזרי עריות שמושכים את העין". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
פיאות. ויכוח נוקב
צילום: שאול גולן
מומלצים