שתף קטע נבחר

אולמרט: "מגיע לברק משפט צבאי על פחדנות"

ח"כ ישראל כ"ץ: "זה התרגיל המסריח של המאה". ח"כ אלי סוויסה: "ברק הכריז ג'יהאד על היהדות". השר רענן כהן: "זו החלטה אמיצה". ח"כ אביגדור ליברמן הודיע כי יגיש הצעת חוק שתאפשר גם לבנימין נתניהו להתמודד על ראשות הממשלה

הודעת ברק על התפטרותו תפסה את חברי הכנסת מופתעים.
ראש עיריית ירושלים, אהוד אולמרט, אומר כי ראש הממשלה, ברק, החליט להתפטר כדי להמנע מעימות עם נתניהו.
אולמרט אמר כי האקט של ברק היה "אקט של פחדנות, בריחה, והתחמקות". לדבריו, לברק לא מגיע צל"ש על מעשיו וכי הוא ראוי "למשפט צבאי על פחדנות".
מזכ"ל מפלגת העבודה, השר רענן כהן, אמר בתגובה להתפטרותו של ראש הממשלה: "זו החלטה אמיצה ואחראית, ואני משוכנע כי ברק יזכה לאמון מחודש מהעם, שיאפשר לו ולמפלגת העבודה להשלים את המשימות ההיסטוריות שנטלו על עצמן לפני שנה וחצי".
גם יו"ר מרצ, יוסי שריד, הסכים כי מדובר בהחלטה אמיצה. שריד: "ההחלטה אמיצה והגונה, אולם יש לפזר את הכנסת, מאחר ולחלק מחברי הכנסת יש אחריות למצב המשברי שנוצר". שריד העריך כי לא יקום מועמד מתוך מחנה השלום שיתמודד מול ראש הממשלה ברק.
יו"ר הליכוד, ח"כ אריאל שרון, אמר בתגובה להתפטרות ברק כי "הופתעתי, כמו כולם, מהחלטת ראש הממשלה, שהגיע, כנראה, למסקנה כי אין ביכולתה של ממשלתו להמשיך ולתפקד במצב הביטחון החמור ובתסבוכת המדינית שגרמה מפלגתו. הליכוד ינקוט בכל הצעדים הדרושים כדי להיות מוכן, בכל עת ובכל שיטה, לבחירות הבאות, בהן הוא ינצח".
סיעת הליכוד תתכנס היוםן ב-12 בצהריים כדי לדון בהודעת ראש הממשלה.

דליה איציק: "אנחנו מדברים איתו על זה כבר שבוע"

השרה דליה איציק אמרה כי ברק טלפן אליה והודיע כי הוא עומד להתפטר. "אנחנו מדברים איתו כבר שבוע על הדבר הזה", אמרה איציק. "המסקנה שלו היתה כי יש לקצר את ההליך הלא מתאים והלא ראוי הזה של בחירות כלליות. ברק כבר ניצח את נתניהו. פרדוקסלית, ביבי הוא מועמד נוח והוא מוציא את המחנה שלנו יותר טוב מכל אחד אחר".
יושב ראש הקואליציה, ח"כ אופיר פינס אמר בתגובה להתפטרות כי "ראש הממשלה גילה אחריות ציבורית וחסך למדינת ישראל מערכת בחירות ארוכה ויקרה". בנוגע לטענות כי נתניהו לא יוכל להתמודד בבחירות משום שאינו חבר כנסת, אמר פינס כי "הצהרתו של ברק כי יתמוך בשינוי החוק, כך שיאפשר גם למי שאינו חבר כנסת להתמודד לראשות הממשלה, מוכיחה כי לא מדובר בתרגיל פוליטי. במידה ותעלה בקשה לשינוי החוק, ניתן יהיה להעבירו תוך שבוע. כעת ניתו יהיה לבטל את שיטת הבחירות ללא לחצים פוליטיים".
ח"כ עוזי ברעם, הנמנה עם היונים במפלגת העבודה, ומעוניין להריץ מועמד מתחרה מול ברק, אומר כי הוא מופתע מצעד ההתפטרות. "אני מצטער שנושא שינוי שיטת הבחירות נכנס לבעיה ואני מוחה על כך שככל הנראה לא תשונה כעת שיטת הבחירות".

מועצת יש"ע: "ברוך שפטרנו מעונשו"

מועצת יש"ע מברכת על הודעת ההתפטרות של ראש הממשלה אהוד ברק. "מעל הכל עומדת לחובתו של ברק פגיעתו בבטחון אזרחי ישראל, הכבלים שהטיל על צה"ל מנעה ממנו את הניצחון והביטחון. ברוך שפטרנו מעונשו של ראש הממשלה שזמם לגרש יהודים מביתם, להפקיר רבבות לשלטון הרצח של ערפאת ולחלק את ירושלים".

ישראל כץ: "התרגיל המסריח של המאה"

ח"כ סילבן שלום, אשר שקל לאחרונה להתמודד על ראשות הליכוד ועל ראשות הממשלה, אומר כי "אין ספק שהתרגיל של ברק מציב את המערכת בפני מצב חדש ומביא להאצת כל התהליכים. חשבתי שברק צריך לסיים את תפקידו ואני חושב שיש לפזר את הכנסת".
ח"כ ישראל כץ (ליכוד), טוען כי הודעתו של ראש הממשלה ברק היא "התרגיל המסריח של המאה. ברק הנואש מנסה להתחמק מרצון הציבור להחליפו בנתניהו", הודיע כץ, שקרא לכל חברי הכנסת לתמוך ביום שני בהצעת האי אמון שתוגש נגד ראש הממשלה, ש"גורם לנזקים בלתי הפיכים למשטר הדמוקרטי בישראל, ולהחליפו במועמד אחר, שייבחר בהתאם לרצון העם".

ש"ס: "הגיע הזמן שהוא ילך הביתה"

בש"ס מתבטאים באופן חריף לא פחות מאשר בליכוד. ח"כ אלי סוויסה (ש"ס): "הגיע הזמן שהבנאדם הזה (ברק) ילך הביתה. הוא הכריז ג'יהאד על הדת. המלחמה שלו נגד היהדות יותר גרועה מזו של הפלסטינים. עכשיו צריך לעשות הכל כדי שנתניהו יתמודד מולו".
יו"ר ש"ס, אלי ישי, אמר כי הוא עדיין מאמין שיש לפזר את הכנסת ולכן יצביע בעד חוק הפיזור בקריאות הבאות. "מאחר והנסיבות השתנו בהחלט", אמר ישי, "אביא את הנושא להכרעת מועצת חכמי התורה".
הרב דוד יוסף, בנו של מנהיגה הרוחני של ש"ס אמר בתגובה על התפטרות ברק כי "כל עשרות אלפי בחורי הישיבות שברק רוצה לגייס, יתגייסו נגדו בבחירות ויפעלו לבחירת כל אחד אחר - אריק שרון או בנימין נתניהו. רק לא ברק. הבנאדם הזה הוא בנאדם רשע, אהוד ברח הוא איש שונא דת".

ישראל בעלייה: "לא לתת יד לזיגזג התורן של ברק"

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, הודיע לאחר התפטרותו של ראש הממשלה ברק, כי הוא מתכוון להגיש הצעת חוק בכנסת שתאפשר גם לבנימין נתניהו לרוץ לראשות הממשלה.
מפלגת ישראל בעלייה קוראת לכל סיעות הכנסת "לא לתת יד לזיגזג התורן של ראש הממשלה", ולסיים בימים הקרובים את החוק לפיזור הכנסת, על מנת לקיים תוך 60 יום בחירות כלליות, ולא רק בחירות לראשות הממשלה.
ואילו בנימין נתניהו, שהודיע כי בקרוב יצהיר אם הוא חוזר לפוליטיקה, שוהה כעת בחו"ל. מקורביו מסרו כי "הוא נמצא בניו יורק, ונעשה ניסיון לאתר אותו. בכל אופן, הוא לא צפוי להגיב מיד".
ח"כ יוסי פריצקי (שינוי) אמר בתגובה להתפטרות ברק כי "הטעות הגדולה של ברק היא, כפי שהוא עצמו הודה: ששיקר וזיגזג בבוחריו החילונים. אני מקווה כי ברק וכל מועמד אחר ישכילו להבין כי בשביל יציבות במדינה, חייבים להקים ממשלה חילונית וליברלית".

טיבי ובשארה: "נתמודד על ראשות הממשלה"

חברי הכנסת אחמד טיבי (תע"ל) ועזמי בשארה (בל"ד) אשר הודיעו לאחרונה כי הם מתכוונים להתמודד על ראשות הממשלה בבחירות הקרובות, הודיעו לאחר התפטרותו של ברק כי הם אינם חוזרים בהם וכי הם עדיין מתכננים להתמודד על התפקיד, כאשר יתקיימו הבחירות.
חבר הכנסת טיבי אמר כי "ברק ושרון אינם ראוים לאמון הציבור שלי. אני איתן בדעתי להיות המועמד השלישי לראשות הממשלה. יש לפזר גם את הכנסת ולערוך בחירות כלליות".
חבר הכנסת עזמי בשארה אמר כי החלטתו להתמודד תלויה בתמיכת הלשכה הפוליטית של מפלגתו ובהחלטת שאר הסיעות הערביות בכנסת.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
איציק. "נתניהו מועמד נוח בשבילנו"
אתר הכנסת
זום 77
סוויסה. "המלחמה שלו נגד היהדות יותר משל הפלסטינים"
זום 77
צילום: גלי תיבון
ליברמן. הצעת חוק למען נתניהו
צילום: גלי תיבון
צילום: גלי תיבון
נתניהו. לא יגיב מיד
צילום: גלי תיבון
מומלצים