שתף קטע נבחר

אולמרט: מאמין לצה"ל, סומך על פרץ

ראש הממשלה מתייצב לימין הצבא, מול סימני השאלה ההולכים ומתרבים בעולם סביב הריגת המשפחה בחוף של עזה. שר הביטחון: "בדקתי את התחקיר פעמיים, הוא היה אמין מאוד". פרס סיפר בממשלה על פגישתו עם פוטין: "הוא מאוכזב מהחמאס והבטיח לא לפעול מאחורי גבנו"

הטרגדיה בחוף עזה, שגבתה את חייהם של שבעת בני משפחה חפים מפשע, לא יורדת מסדר היום בארץ ובעולם. הבוקר (יום א') - לאחר שברשות הפלסטינית, בעיתונים הזרים וגם בכנסת התרבו הספקות באשר לגרסה הצה"לית (אך גם לגבי זו הפלסטינית) - התייצב שוב ראש הממשלה בקול נחרץ לימין הצבא בפרשה.

 

"אני מאמין לחלוטין לצה"ל וסומך על פרץ ועל הצבא", אמר אהוד אולמרט בישיבת הממשלה השבועית. "אנו מעולם לא נותנים הוראה לפגוע באזרחים", הוסיף. הוא ציין באוזני השרים כי טוני בלייר וז'אק שיראק, עמם נפגש בבירותיהם בשבוע שעבר, "לא אמרו מילה רעה" על פעילות ההגנה העצמית של צה"ל ברצועת עזה.  

 

שר הביטחון מצידו הבהיר שגם לו אין ספקות: "בדקתי אישית את מסקנות צה"ל בעניין מותם של בני משפחת רלייה בחוף עזה

פעמיים. עם הטענה שמדובר בפגז טועה אני יכול להתמודד, כי עזה היא אזור של לחימה, אך זה לא היה פגז טועה. בדקתי את זה מספר פעמים, גם בעת קרות האירוע, גם במוצאי שבת שלאחר מכן וגם לאחר שקיבלתי את תוצאות דו"ח הביניים. מדובר בתחקיר אמין מאוד למרות שנעשה על פי נתונים שקיבלנו כשאיננו נמצאים פיזית בשטח הנמצא בידי הפלסטינים". 

 

פרץ חזר והדגיש כי הרסיס שנמצא בגופה של הילדה הפלסטינית בבית-החולים "סורוקה" אינו רסיס ארטילרי של 155 מילימטרים, כפי שנמצא בשימוש צה"ל, והוא "יכול להיות מטען של מישהו אחר".

 

שר הביטחון הדגיש חמישה סעיפים בתחקיר המאששים את עמדת ישראל. ראשית, הפגז האחד מתוך השישה שלא אותר על ידי צה"ל - נורה על פי כל הדיווחים שבידי ישראל לפחות חצי שעה לפני האירוע. בנוסף אמר שיש בידי צה"ל צילומים שנעשו על ידי חיל הים על האזור ומראים שחוף זה שקט לחלוטין בשעות בהן על פי הדיווח אירע האסון, קרי בין השעות 16:52 ו–17:10. עוד אמר שר הביטחון שהירי האחרון על ידי חיל הים בוצע בשעה 16:30 אחר הצהריים, כמחצית השעה לפני האירוע עצמו.

 

פרץ אמר: "יכול להיות בסופו של דבר שמדובר בחומר צה"לי אחר, ישן, ששכב שם במקום". עוד אמר כי בתוך ימים אחדים אפשר יהיה לגבש דו"ח מסכם וסופי לאירוע בו נספו בני משפחת רלייה.

 

"מה שאנחנו יודעים היום ישלול בוודאות שאין קשר בין האירוע הזה לאירועים שנוצרו על ידי חיל האוויר, הארטילריה וחיל הים. אנו בודקים הנחה שהועלתה במערכת הביטחון שהפלסטינים הניחו מטען במקום שנועד לפגוע בכוחות צה"ל, שעלולים להגיע מכיוון הים", אמר.

 

שר התיירות, יצחק הרצוג, שהתייחס לקרב ההסברה בעקבות הפגז הקטלני בבית להיא, קרא שלא להיכנס לפאניקה. "ישראל אינה ניגפת במאבק, זו התמודדות, ובינתיים ממצאי החקירה הרשמיים מוכיחים שאיננו מעורבים". הוא הוסיף כי "מצבנו היום טוב בהרבה מאשר בעבר, גם בזכות השקיפות שלנו". 

במהלך הישיבה סיפר שמעון פרס, המשנה לראש הממשלה, על פגישתו עם נשיא רוסיה פוטין בקזחסטן. "רוסיה מאוד מאוכזבת מהחמאס, בגלל שאינו עומד בתנאי הקוורטט ומעודד את הטרור", אמר. הוא הזכיר כי קרא לנשיא הרוסי לחדול מהעברת הכספים לממשלת החמאס, "אשר "יגיע בסופו של דבר למחבלים, ומוטב ללמוד מהניסיון של האיחוד האירופי". פוטין, לדבריו, הבטיח שרוסיה "לא תפעל מאחורי גבה של ישראל".

 

השרים צפויים לאשר סיוע מיוחד לשדרות וליישובי עוטף עזה מוכי הקסאם, בתחום הרווחה והמיגון. השר פרץ, שבביתו בשדרות נשמעה הבוקר שוב קריאת "שחר אדום", התייחס למלחמה בקסאם וסיפר על הדילמות הכרוכות בה. "אם נראה שהחמאס מעלה את רף הפעילות נגדנו - לא תהיינה הנחות", הבהיר. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
בדק פעמיים: פרץ עם חלוץ
צילום: אביהו שפירא
צילום: רויטרס
מאוכזב: פוטין
צילום: רויטרס
מומלצים