שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  התעשייה האמריקנית מורידה לראשון

  ג'נרל מוטורס ודלפי הודיעו על הסכם שהושג עם עובדיהן, במסגרתו יצומצם כוח האדם בשני הקונצרנים ב-48,000 עובדים. תחילתה של התאוששות?

  48,000 אמריקנים יאבדו עד סוף השנה את מקום עבודתם. זוהי המשמעות של הודעת יצרנית הטכנולוגיה והחלפים הגדולה במדינה "דלפי", וקונצרן הרכב הגדול בעולם "ג'נרל מוטורס", במסגרת התייעלות שמבצעים השניים. עיקר העובדים יעזבו במסגרת הסכמי פרישה מרצון ופנסיה מוקדמת. שתי חברות הענק, מהגדולות והחשובות בתחומן בארצות הברית, סובלות בשנים האחרונות מחוסר יעילות כתוצאה מעודף כוח אדם, הסכמי שכר מנופחים וחוסר תחרותיות מול קונצרנים יפנים.

   

  מבין העובדים הללו, 35,000 הם משכירי ג'נרל מוטורס, קונצרן הענק שמעסיק כיום 327,000 עובדים ברחבי העולם. כל המפוטרים יהיו ממפעלי הייצור שבצפון אמריקה, במטרה למצמם 30,000 שעות עבודה. זאת, בכדי להקטין את כושר הייצור ולצמצם בכך את עודפי המלאי העצומים שמצטברים במחסני הקונצרן. בדלפי, מדובר בכ-12,600 עובדים שיפוטרו כחלק מניסיון היצרנית לחזור לחיים, לאחר שהכריזה בעבר על פשיטת רגל. למרבה האירוניה, דלפי הוקמה במקור כחטיבה של GM, עד שהפכה לעצמאית במהלך אחת מתקופות השפל הקודמות של הקונצרן.

   

  על-פי דיווחי ג'נרל מוטורס, העובדים שבחרו בפרישה מרצון יזכו למענקים שנעים בין 35,000 ל-140,000 דולר. מנגד, צמצום כוח האדם מוקדם בשנתיים מהתכנון המקורי, יאפשר לקונצרן הרכב לצמצם הפסדים (שעמדו על 10.6 מיליארד דולר אשתקד), ולהקדים את התחזיות למעבר לרווחים - ככל הנראה לפני 2010. כתחליף לחלק מהעובדים המאוגדים שעזבו, צפוי הקונצרן לשכור עובדים זמניים לתקופה קצרה.

   

  בג'נרל מוטורס מספרים כי ההסכם החדש שנחתם עם העובדים, בתמיכת התאחדות עובדי תעשיית הרכב, יאפשר להם להפוך לחברה דינמית יותר, שתגיב במהירות לשינויים בתעשייה. ריק וואגונר, מנכ"ל ויו"ר הקונצרן, אף הביע את הערכתו להתאחדות ושיבח את השתתפותה במאמץ להחזיר את GM לרווחים. "אני מעוניין גם להודות לעובדים שבחרו להצטרף לתוכנית הפרישה מרצון", הוסיף וואגונר. "ידוע לי שמדובר בהחלטה קשה שתשפיע על העובד ועל משפחתו. לעובדים שנשארו איתנו, אני מאחל המשך מחויבות פוריה לייצור מכוניות ומשאיות נהדרות", סיכם המנכ"ל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים