שתף קטע נבחר

זמן סוכר

ותירס. ונחושת. מה שאנחנו מנסים להגיד זה שהנה עוד כמה סחורות חמות. לא כמו אחותך, אבל חמות

1. סוכר. מתברר שלחומר הזה יש שוק די גדול בבורסות הסחורות בעולם. בחודשים האחרונים עלה המחיר שלו בעשרות אחוזים, ולא בגלל עלייה בביקושים של עיראקים זקנים מרמת גן. מחיר של טון סוכר לאספקה בתוך חודש עומד כיום על רמות של 490 דולר, כשלפני שנה בערך הוא עמד על 250 דולר לטון. כן, זה יוצא כמעט 100 אחוז.

 

איך זה קרה? עליית מחירי האנרגיה גרמה למדינות רבות לחפש אלטרנטיבות לשימוש בנפט. ברזיל, למשל, החליטה בשנה האחרונה להקצות בערך 50 אחוז מהסוכר שהיא מגדלת לייצור אתאנול - תחליף ביולוגי לדלק. העובדה שברזיל מוכרת חצי מכמות הסוכר שלה לעולם מקטינה באופן משמעותי את היצע הסוכר, ולכן המחירים עולים.

 

2. תירס. גם התירס הפך להיות השקעה פופולרית בחודשים האחרונים. קודם כל, גם ממנו אפשר להפיק סוכר לייצור אתאנול, ואם החומר הזה אכן יתפוס כתחליף לדלק, יש מצב לרווח עתידי. מה שכן, מחיר התירס עדיין נמוך יחסית, בין השאר בגלל עודף היצע. מצד שני צופים חלק מהמומחים שבעתיד הקרוב המחירים יעלו, בגלל שייצור התירס בארה"ב קטן בשנים האחרונות.

 

מי שרוצה לקנות תירס יכול למשל להשקיע במניות של "קורן פרודקטס אינטרנשיונל", חברה שעוסקת בעיבוד מוצרים שונים המופקים מתירס. המניה שלה זינקה בשבעת החודשים האחרונים מרמה של כ-20 דולר ל-30 דולר. חברה אחרת מתחום התירס היא "ארצ'ר דניאלס מידלנד", שהמניה שלה זינקה בשנה האחרונה בכ-100 אחוז.

 

3. נחושת. שוב אנחנו חוזרים לסינים. או שהם אוכלים שם נחושת או שהם באמת צריכים אותה בשביל להקים תשתיות של ערים מודרניות, אבל בכל מקרה הם קונים כל הזמן, ובשנה האחרונה טיפסו מחירי הנחושת ביותר מ-90 אחוז. ולמרות הירידה שנרשמה באמצע מאי, האנליסטים בעולם מעריכים שבשנה-שנתיים הקרובות נמשיך לראות את הנחושת חוגגת בבורסות.
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עדיאל מיכאלי
אח שלי, יש לך פה דלק לשבועיים
צילום: עדיאל מיכאלי
חם חם
צילום: סי די בנק
מומלצים