שתף קטע נבחר

היועץ מזוז ערך שימוע לח"כ הנגבי

בעקבות דו"ח מבקר המדינה של 2004, שחשף מינויים לא כשרים של השר לאיכות הסביבה דאז, צחי הנגבי, קיים היועץ המשפטי לממשלה שימוע בעניינו. הנגבי שיגר את פרקליטו, שסירב לפרט על מה שהתרחש בהליך

היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז ערך בצהריים (יום א') הליך שימוע לח"כ צחי הנגבי (קדימה), בפרשת המינויים הלא כשרים שערך כביכול במשרדו, בעת כשכיהן כשר לאיכות הסביבה. הנגבי עצמו לא הגיע לשימוע ושיגר במקומו את פרקליטו, עו"ד יעקב וינרוט. לאחר כשעתיים הסתיים הדיון.

 

הדיון עצמו נערך בנוכחות פרקליט המדינה ערן שנדר וכן המשנה לפרקליט המדינה, פרקליט מחוז ירושלים וצוות הפרקליטים המטפל בתיק. בא כוחו של הנגבי הציג את טיעוניו ובתום הדיון נמסר כי החלטת היועץ המשפטי לממשלה בעקבות השימוע תתקבל בשבועות הקרובים. היועץ אמור להכריע האם להותיר את הכוונה להעמיד את הנגבי לדין בעינה, לבטלה, או לערוך בה שינויים כלשהם.

 

ממשרדו של ויינרוט נמסר כי "עיון מקיף ומעמיק בחומר הראיות שנמסר לקראת השימוע חיזק והעצים בעינינו את חפותו של חבר הכנסת הנגבי. במידה והיועץ המשפטי לא יקבל עמדה זו, שהובאה בפניו, אנו סבורים שבית המשפט יזכה את צחי הנגבי בסופו של יום כשכל החומר יפרש בפניו".

 

פרשת המינויים הפוליטיים של הנגבי נחשפה בדו"ח מבקר המדינה בשנת 2004, אז פורסם כי על פי החשד ביצע הנגבי בתקופת כהונתו כשר לאיכות הסביבה, עשרות מינויים פוליטיים תוך יצירת משרות פיקטיביות והעדפת ספקי שירותים המקורבים אליו.  

 

המשטרה המליצה להעמידו לדין, לאחר שמחומר הראיות עלתה תשתית ראייתית לחשדות נגדו. בפרקליטות ציינו כי מדובר בתיק תקדימי מאחר שזוהי הפעם הראשונה בה נחקר חשד לעבירת שוחד בחירות "ברמה הארצית" מצידו של שר מכהן בממשלת ישראל, ולא עבירת בחירות במסגרת רשות מקומית כלשהי.

 

"התפיסה של היועץ ושל פרקליט המדינה היא שהמינוי הפוליטי של היום הוא פרשת השחיתות של מחר", אמרו בפרקליטות וציינו כי מדובר במקרה שנראה יוצא דופן בחומרתו, לאור מספר המינויים הגדול שביצע לכאורה הנגבי. "לשכת השר הפכה ללשכת עבודה ולבסוף הגיע גם מועד הפירעון – השר ביקש תמיכה על סמך אותם מינויים".

  

ההתפתחות בתיק הנגבי באה בדיוק ביום בו הבהיר היועץ מזוז במכתב ששיגר אל התנועה לאיכות השלטון, כי הטיפול בתיקי חקירה המתנהלים נגד נבחרי ציבור ומועמדים לא יושהה ולא יעוכב בשל הבחירות, וכי החלטות לגבי הגשת כתבי אישום יתקבלו כרגיל.  

היועץ מזוז גם הודיע כי תלונות באשר לשוחד בחירות ועבירות חמורות נוספות הקשורות לבחירות לכנסת, יטופלו על ידי ראש אגף החקירות במשטרה וכי לא יהיו "הנחות" כלשהן בשל תקופת הבחירות. מוקדם יותר השבוע פרסם היועץ מזוז הנחיות לשרים, כיצד יש לנהוג בתקופת הבחירות הקרובה.

 

מזוז קיים דיונים בנושא עם פרקליט המדינה, ערן שנדר, ועם גורמים בפרקליטות בראשות עו"ד אלי אברבנל וראשי צוות החקירה המשטרתי, ובעקבות זאת החליט להאשים את הנגבי בעבירות של מרמה והפרת אמונים, שוחד בחירות, מסירת עדות שקר ושבועת שקר.

 

בעקבות החלטת היועץ המשפטי בספטמבר 2004 השעה עצמו הנגבי מתפקידו כשר לבטחון פנים אז, אך טען: "לא הייתי מעורב במינויים, והם גם לא חייבו מכרזים". הוא הוסיף כי לדעתו המינויים היו ראויים, וכך נהגו במשרד מאז ומעולם. את הדברים אמר בדיון של הוועדה לביקורת המדינה לחקירה המתנהלת נגדו בנושא. 


פורסם לראשונה 02/07/2006 14:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
עו"ד וינרוט בכניסה לשימוע
צילום: גיל יוחנן
צילום: אלי אלגרט
הנגבי
צילום: אלי אלגרט
צילום: גיל יוחנן
מזוז
צילום: גיל יוחנן
מומלצים