שתף קטע נבחר

הוותיקן יחשוף מסמכים מהתקופה שקדמה למלחה"ע השניה

אחרי לחצים של היסטוריונים וארגונים יהודיים הסכים הוותיקן לפרסם את כל המסמכים מתקופת האפיפיור פיוס ה-11, שכיהן ערב מלחמת העולם השניה. באותן שנים שימש מי שהיה יורשו בתפקיד, יוג'ניו פצ'לי, כשליח הוותיקן בגרמניה. ארגונים יהודיים טוענים שכאפיפיור התעלם פצ'לי מגורל היהודים. בין המסמכים שיפורסמו בסתיו - גינוי של הגזענות והאלימות הנאצית

הוותיקן הודיע בסוף השבוע כי יפתח בסתיו הקרוב את הארכיונים שלו וישחרר לפירסום את כל המסמכים משנות כהונתו של האפיפיור פיוס ה-11, שנשא בתפקיד בין מלחמות העולם, משנת 1922 ועד לשנת 1939 - ערב פרוץ מלחמת העולם השניה.

 

היסטוריונים וגורמים יהודים דרשו זה מכבר מהוותיקן לפרסם את המסמכים מתקופה זו ומתקופת השואה, אולם במשך שנים נאבק הוותיקן להגן על יורשו של פיוס ה-11 - פיוס ה-12 - שהיה אפיפיור בתקופת המלחמה. גורמים יהודים טוענים נגדו כי לא עשה מספיק להציל את חייהם של מיליוני יהודים, למרות שידע על המתרחש בגרמניה ובמדינות אירופה תחת המשטר הנאצי.

 

בתקופת פיוס ה-11 היה יוג'ניו פצ'לי - שלימים יהיה פיוס ה-12 - שליח הוותיקן לגרמניה ומאוחר יותר שר החוץ של הוותיקן. בעקבות לחץ של היסטוריונים וארגונים יהודים, ניאות הוותיקן בשנת 2003 לפרסם מיליוני מסמכים מהתקופה שקדמה למלחמת העולם, לבקשת האפיפיור המנוח יוחנן פאולוס השני. בין המסמכים היו כאלה שנגעו ליחסים בין הוותיקן לגרמניה ערב המלחמה, וביניהם תכתובות ששיגר פצ'לי מגרמניה.

 

אלא שרבים מהמסמכים השנויים במחלוקת מאותה תקופה ומהשנים הבאות נותרו חסויים, והוותיקן טען כי הוא אינו מפרסם אותם מסיבות טכניות. כעת יפרסם הוותיקן מסמכים נוספים מהתקופה שקדמה למלחמה - לפני עלייתו של פצ'לי לכס הכנסיה.

 

המומחים מקווים לבחון באמצעות המסמכים החדשים את הקשרים שהיו בין הכס הקדוש וגרמניה הנאצית. בין השאר צפויה להתפרסם איגרת פרי עטו של האפיפיור פיוס ה-11 שלא ראתה אור מעולם - Humani Generis Unitatas - "אחדות המין האנושי" בלטינית - שמגנה את הגזענות ואת האלימות בה נוקט המשטר הנאצי בגרמניה.

 

פרשנים מציינים כי בוותיקן מעוניינים שהפירסום יסיר מעל פיוס ה-12 את עננת החשד ויראו כי פעל נגד המשטר הנאצי עוד לפני שהיה אפיפיור.

 

סוגיית ארכיוני הוותיקן שבה ועולה בדיון המתמיד בין ארגונים יהודים, נציגים ישראלים ונציגי הוותיקן. הנושא עלה בין השאר אשתקד, כשבנדיקטוס ה-16 ביקר בבית הכנסת של קלן. רב הקהילה, אברהם לרנר, ניצל את עובדת היותו של האפיפיור הנוכחי בן העם הגרמני ואמר לו: "עבורנו, פתיחה מוחלטת של ארכיוני הוותיקן מתקופת השואה 60 שנה אחרי המלחמה, תהיה סימן גדול יותר של מצפון היסטורי ותניח את דעתם של הספקנים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
האפיפיור בנדיקטוס באושוויץ
צילום: איי פי
צילום: איי פי
האפיפיור בבית הכנסת בקלן אשתקד
צילום: איי פי
מומלצים