שתף קטע נבחר

מחר: "חוק האתיקה לשופטים" להצבעה בכנסת

הצעת החוק של שר המשפטים לפיה נשיא העליון יקבע כללי אתיקה לשופטים תובא מחר להצבעה בקריאה ראשונה בכנסת. רמון מעוניין שהחוק יאושר בטרם היציאה לפגרה: "זה יחזק את אמון הציבור במערכת המשפט"

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את הצעת החוק "בתי המשפט - כללי אתיקה" שהגיש שר המשפטים, חיים רמון, והיא תובא מחר (יום ב') לקריאה ראשונה בכנסת. זאת לבקשת נשיא בית המשפט העליון, אהרן ברק שביקש לקדם אותה.

 

הצעת החוק קובעת כי כללי האתיקה לשופטים יקבעו על ידי נשיא בית המשפט העליון בהתייעצות עם שר המשפטים. הכללים יחולו על שופטים ורשמים, לרבות כאלה שסיימו כהונתם. נשיא העליון יהיה אחראי גם על עדכון של הכללים בהתאם לשינוים במערכת המשפט. 

 

ההצעה גם קובעת כי תוקם ועדת אתיקה שבה יהיו חברים שופט בית המשפט העליון, שיהיה יו"ר הועדה, ושני שופטים נוספים. הוועדה תספק לשופטים חוות דעת בענייני אתיקה, לבקשתם וכן תספק חוות דעת כלליות בנושאי אתיקה לשר המשפטים ולנשיא העליון. הפרות של הכללים, נכתב בהצעה, יוכלו להוות בסיס להגשת קובלנה משמעתית.

 

השר רמון אמר בישיבת הוועדה כי בכוונתו להביא את ההצעה לקריאה שלישית עוד לפני יציאת הכנסת לפגרה, וזאת לבקשת נשיא בית המשפט העליון, אהרן ברק.

 

השר רמון סבור שהחוק יקדם מטרה ראויה. "חוק זה יחזק את אמון הציבור במערכת המשפט על ידי כך שמקרים חריגים של שופטים שלא נהגו כראוי יטופלו בצורה ראויה ולא יטילו כתם על כלל השופטים", אמר רמון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
רמון. חיזוק האמון
צילום: חיים צח
ברק. מעוניין לקדם
צילום: חיים צח
מומלצים