שתף קטע נבחר

הכנסת דחתה ברוב גדול את חוק ברית הזוגיות

הצעתו של ח"כ יורי שטרן מישראל ביתנו, שנועדה לפתור את בעייתם של 300 אלף עולים מנועי חיתון, נדחתה ברוב של 63 מתנגדים מול 16 תומכים. השר רמון הודיע כי בכוונתו להגיש הצעת חוק ממשלתית מתונה יותר, אך קודם עליו להתגבר על התנגדותה של השותפה הדתית בקואליציה - ש"ס

הכנסת דחתה בצהריים (יום ד') ברוב של 63 מתנגדים מול 16 תומכים את הצעת חוק ברית הזוגיות שהגיש ח"כ יורי שטרן (ישראל ביתנו). בדיון ביקש שר המשפטים, חיים רמון, מישראל ביתנו למשוך את ההצעה ולהמתין עד לאחר הפגרה, אז בכוונתו להגיש הצעת חוק ממשלתית מתונה יותר, שתסדיר את סוגיית 300 אלף העולים מנועי החיתון.

 

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, אמר בתגובה להחלטה כי "קדימה הודיעה לפני הבחירות בכל כינוס כי תפעל לטפל בסוגיית מנועי החיתון, אך בחרה כעת 'למרוח את הזמן' בטיפול בנושא".

 

לפני שיגיש את הצעת החוק, על השר רמון להשיג את הסכמתה של הנציגה הבכירה של הציבור הדתי בקואליציה - ש"ס. בדיון היום בכנסת אמר רמון כי "הרבנות קבעה שהם לא יהודים על פי ההלכה, אבל הם כן יהודים על פי חוק השבות. מנועי החיתון הם בעלי זכויות שוות ובעלי זכות ליצור סוג של זוגיות. אני פונה לסיעות הדתיות - אפשר למצוא פיתרון וחייבים לעשות זאת".

 

השר רמון אף איים על החרדים ואמר כי "אם לא יימצא פתרון מתון והגיוני, בסוף ייכפה פיתרון קיצוני שאף אחד לא רוצה. בסוף תשיגו את ההפך ממה שאתם רוצים".

 

המילכוד של ש"ס

 

שר המשפטים כבול בין רצונותיו לפתור את הבעיה, כפי שבאו לידי ביטוי בקווי היסוד של הממשלה ובהבטחות קדימה בבחירות, לבין ההסכם הקואליציוני שנחתם עם ש"ס. "אנו מחוייבים לקווי היסוד אבל רוצים גם לכבד את ההסכמים עם ש"ס", אמר רמון והבטיח כי אחרי הפגרה "נפתור את בעייתם של 300 אלף האנשים שהרבנות אומרת להם שהם לא יהודים. הם לא מעניינים את הרבנות אבל חובת המדינה לדאוג להם".

 

ח"כ ליברמן האשים את השר רמון בבזבוז זמן ואמר: "הרי לא תצליחו לשכנע את ש"ס לתמוך בחוק, אז מדוע למרוח זמן? שנינו מסכימים שיש סתירה בין הגדרת 'מיהו יהודי?' לבין חוק השבות, אבל אותם אנשים לא יכולים לשמש כבני ערובה. המדינה ביקשה מהם לעשות עלייה, שכנעו אותם להגיע, ולא אמרו להם שהם לא ייחשבו יהודים. מדובר בבעיה הומניטרית ולא הלכתית".

 

השר משולם נהרי מש"ס אמר בתגובה כי "לא ניתן להעביר אף חוק שיסתור את ההסכמים הקואליציונים ואת הסטטוס קוו, גם אם הדבר ייעשה בדלת האחורית". לדבריו, "הצעת החוק מפרטת את מכלול רכיבי ברית הזוגיות, החל ממינוי רשם לברית הזוגיות וכלה בהליכי התרת הברית על ידי בית המשפט או הרשם שימונה לשם כך. למעשה הצעת חוק זו היא תאומתו של תזכיר חוק ברית הזוגיות שקידם בזמנו שר המשפטים הקודם, יוסף (טומי) לפיד".

 

נהרי הוסיף כי "הצעה זו פוגעת פגיעה אנושה ביסודות ההלכתיים והיהודים של מדינת ישראל, ולא ניתן בשום פנים ואופן לקדם חקיקה מעין זו. הנאמר בקווי היסוד של הממשלה מתייחס לבעיה נקודתית של מנועי חיתון, ולא בא ליצור תחליף כולל לנישואים דתיים באמצעות הרבנות כפי שהצעת חוק זו באה לעשות".

 

לטענתו, על קווי היסוד וההסכמים הקואליציונים לעלות בקנה אחד, ולכן הצעת החוק הממשלתית הנוגעת למנועי חיתון תצטרך קודם לעבור את אישור גדולי התורה. "רק לאחר שייבחנו החלופות האחרות להסדרת בעייתם של מנועי החיתון ניתן יהיה לדון בה", דברי נהרי.

 

למרבה ההפתעה, משרד המשפטים תמך בהצעת החוק ובכתב העמדה שהוגש לוועדה המליצו אנשי המשרד לתמוך בהצעה תוך ציון העובדה ש"ההצעה נוגעת לסוגיית הסטטוס קוו בענייני דת ומדינה, אולם נוכח סעיף 52 לקווי היסוד של הממשלה - לפיו 'הממשלה תביא ללא דיחוי לחקיקת חוק לפתרון בעיית מנועי החיתון' - סבורים אנו שניתן לקדם הצעה זו", לשון דף העמדה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
השר רמון
צילום: דודי ועקנין
צילום: אלון נוריאל
השר נהרי
צילום: אלון נוריאל
מומלצים