שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  קיצוץ במילואים - זוכרים?

  בעוד התותחים רועמים בעזה ובלבנון, מתפוצצת - כצפוי - בועת ה"רפורמה" של מופז וברוורמן

  רק לפני תשעה חודשים יצא שר הביטחון מופז בכותרות ראשיות ומהדהדות עם "בשורת" הרפורמה במערך המילואים. צוות הגאונים מטעמו, בראשות פרופ' אבישי ברוורמן, הוביל מהלך שנמצא כיום בהליך חקיקה ראשוני, ועיקרו - חיסול מערך המילואים הנוכחי בפטור גורף לכל מי שצה"ל אינו מעוניין בשירותו, וגיוס לפי צורך בלבד. והנה - שעה לאחר חטיפת שני חיילים בצפון, כבר אישרו הרמטכ"ל ושר הביטחון גיוס מילואים. אין מילים לתאר את הציניות וחוסר האחריות.  

   

  ההיסטוריה הקצרה מוכיחה שצה"ל לא יכול לתפקד, מבלי שיהיה מאחוריו מערך מילואים חזק. די במבט אל חמש השנים האחרונות - מ"חומת מגן", דרך ההתנתקות ועד לשתי הגזרות כעת - כדי להבין זאת. עכשיו, כשלבנון שוב בוערת, עזה מתקוממת וביהודה ושומרון יש פוטנציאל נפיץ, האם נותר עוד אדם שקול אחד מבין מקבלי ההחלטות, הסבור כי הרפורמה שהציעה ועדת ברוורמן ברת ביצוע? שיש לה הצדקה מבצעית?  

   

  מודל המילואים החדש לא נותן כמובן תגמול הוגן למי שייאלץ לשרת למשך רוב חייו הבוגרים; הוא גם לא פותר את כל הבעיות האחרות שהעלו ארגוני המילואים (העיוותים בתשלומי ביטוח לאומי, הטיפול הרפואי, יחס האוניברסיטאות, פיטורים מעבודה ועוד); ואף לא מעגן בחוק את אימון מערך המילואים ואת ציודו באמצעי לחימה דומים לסדיר. כך שנוסף על חוסר ההיגיון המבצעי, מדובר במודל לא מוסרי בעליל.  

   

  מערך המילואים זקוק לטיפול מבצעי, חקיקתי, אנושי ואזרחי. יש להגדיר מי רשאי לשלוח במהירות כזאת צווי 8; האם המדינה תפצה את האזרחים שנפגעו בגלל הגיוס הזה - הם הרי לא מקבלים משכורת ופנסיה ממשרד הביטחון; האם המדינה תדאג לנכים ולחללי שירות המילואים, שלהם היא יודעת לקרוא כל-כך מהר? כמו כן, יש לחוקק חוק מילואים חדש, שיכיל תשובות לכל הבעיות המבצעיות והחברתיות של המערך.

   

  הלחימה הנוכחית בשתי החזיתות היא גם הזמן המתאים לפוצץ את הבלון שהפריחו זורעי האשליות, מחפשי הפרסומת האישית, האנשים

   שיושבים בתפקידים בכירים ומשחקים בחייהם של אנשי המילואים, תוך שהם מפריחים לאוויר בכנסת ובממשלה הנחות מופרכות (על הצורך במספר מועט יותר של יחידות מילואים, למשל). אנשים שקבעו אמנם "רפורמה", אבל דחו את יישומה לשנת 2008 (כי אז הרי מישהו אחר יצטרך לתת הסברים, בזמן שהם מקדמים רפורמה חדשה - הפעם ברכבת). 

   

  למרבה הצער, באותה ועדת ברוורמן ישב גם מי שהיום נמצא על כס הרמטכ"ל. הודאה בטעות, כידוע, אינה בדיוק תכונה נפוצה אצלנו. ובינתיים, בקיץ הקרוב מתוכננות עוד חטיבות מילואים לעבור תהליך של פירוק. אז לפני ששואלים שוב בכנסת, כמו בגין ב-73', למה לא גייסו את המילואים - כדאי כבר היום לנפץ את האשליות.

   

  סא"ל (מיל') איתי לנדסברג, מיוזמי פורום מג"דים, מח"טים וטייסים  

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים