שתף קטע נבחר

התוכנית של ליברמן: לעשות קווץ' לאסד

יושב ראש ישראל ביתנו לא מתרגש מנאום ראש הממשלה ומהגיבוי של יו"ר האופוזיצה ומבהיר כי הציונים על ניהול המבצע בלבנון יחולקו בסיומו: "הפסקת אש ללא השבת החטופים ופירוק חיזבאללה מנשקו - כשלון של אולמרט". ליברמן סבור שזה הזמן לפעול נגד סוריה: "אסד בפאניקה. יש לנו האמצעים ללחוץ עליו כדי שיפסיק לתמוך בחיזבאללה"

נאומו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אתמול בכנסת ונאומו של יושב ראש האופוזיציה, בנימין נתניהו יצרו תחושה של אחדות הכוחות - אבל יושב ראש ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, לא ממהר להצטרף לחגיגה.

 

אמנם עכשיו יש תחושה של גיבוי ואחדות - אבל הביקורת, מבטיח ליברמן, עוד תגיע. "מוקדם עדיין לתת ציונים לראש הממשלה ולשר הביטחון. נכון שיש לגבות אותם ולתמוך בהם, אבל נשפוט אותם בתום המבצע" - אומר היום (יום ג') ליברמן בשיחה עם ynet.

 

ח"כ ליברמן לא נמנה עדיין על מקהלת האוהדים של ראש הממשלה. "אני לא מתרשם מנאומו של ראש הממשלה במליאת הכנסת. צריך לבחון את ורק את התוצאה הסופית - והאמת היא שאני קצת חושש מהתוצאה הסופית.

 

"כל תוצאה שתהיה הפסקת אש היא כשלון מוחלט של אולמרט. הפסקת אש תהיה עד לעימות הבא שייערך תנאים קשים יותר. הפסקת אש מבלי פירוק היכולות של חיזבאללה, השתלטות צבא לבנון מהליטני ועד הגבול עם ישראל והחזרת החטופים הבייתה - תהווה כישלון", מבהיר ליברמן כיצד בדיוק הוא ישפוט את המבצע ואת המנהיגים שהובילו אותו בסיומו.

 

"חייבים הכרעה"

 

ליברמן אמר עוד כי "הצבת טילים על אדמת לבנון משולה בעיניי להצבת טילים רוסים על אדמת קובה שכמעט היוותה עילה לפתיחת מלחמת העולם השלישית. אסור ולא נוכל לחיות באיום הטילים".

 

לדעתו של יושב ראש ישראל ביתנו יש להימנע מהפסקת אש ללא קיום שלושת התנאים שהוזכרו וקודם ויש להפעיל לחץ על סוריה. "הפסקת אש היא קונספציה מוטעית - חייבים הכרעה. לא להסכם ביניים אלא להסכם חתום בין ישראל, לבנון והקוורטט. אם הם יקבלו פסק זמן הם ינצלו אותו להתחמשות וגיוס מחבלים ואז הכל חוזר חלילה".

 

במידה מסוימת, טוען ליברמן,  יש להרחיב את הפעולה ולפגוע גם בסוריה. "אסד בפאניקה. אפשר לעשות לו קווץ' כזה שהוא יפסיק מהר מאוד את המעורבות שלו ואת התמיכה שלו בחיזבאללה. יש בידינו את האמצעים ואת ההזדמנות ללחוץ על סוריה. כמו למשל פגיעה בנמלי התעופה, כביש ביירות-דמשק ועוד דברים שהמלצתי לראש הממשלה לעשות. אסד יודע כי כוחות אמריקנים יושבים בצד אחד של הגבול שלו ואנחנו בצד השני.

 

"אפשר לעשות לו קווץ'", חוזר ליברמן, "עובדה שהוא לא מוציא הגה מהפה ופוחד לתמוך באופן פומבי בחיזבאללה".

 

ליברמן לא עוצר בסוריה ומבהיר גם את עמדתו לגבי תפקידה של איראן במשבר הנוכחי. "לאיראן עניין גדול מאוד לחמם את הגיזרה. האיראנים עומדים מאחורי כל העימות הזה והם הצליחו להסיח את דעת הקהל העולמית מסוגיית ההתחמשות הגרעינית שלהם.

 

"ישראל בהתנהגותה מול איראן מזכירה לי את היהודים באירופה לפני עליית היטלר לשילטון. למה לחכות שלוש שנים עד שאיארן תתחמש בשיהאב 3 או 4 ותאיים על קיומנו? אני לא יכול שלא להיזכר ביהודים באירופה ערב המלחמה שאמרו 'אל תשימו לב להיטלר הוא סתם משוגע. הוא מטורף - הוא רק מדבר ולא מתכוון למה שהוא אומר'. לישראל אסור לשבת מנגד ולחכות - נשיא איראן מתכוון למה שהוא אומר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ליברמן. לעשות לו קווץ'
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
אולמרט. ייכשל?
צילום: גיל יוחנן
צילום: איי פי
אסד. בפאניקה?
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
אחמדי-נג'אד. מתכוון ברצינות
צילום: איי אף פי
מומלצים