שתף קטע נבחר

פרץ: דגל חיזבאללה לא יתנוסס על גדרות הגבול

"אין כוונה לסיים את המשבר ולחיות באותה מציאות", אמר פרץ בפגישה עם שליח האיחוד האירופי. "צריך למנוע אפשרות של התעצמות מחודשת של חיזבאללה אחרי המשבר"

שר הביטחון עמיר פרץ והמשנה לראש הממשלה שמעון פרס הבהירו כי אין כוונה לסיים את המבצע מבלי להגיע לשינויים משמעותיים בשטח, תקפו את ירי הטילים על ידי חיזבאללה, ודחו את הטענות כאילו ישראל משתמשת בכוח מוגזם בלבנון.

 

בפתח פגישתו של פרץ עם שר החוץ של האיחוד האירופי המבקר בארץ, חוויאר סולאנה, אמר שר הביטחון: "אנו נחרצים שהחיזבאללה לא יחזור לשלוט בדרום לבנון, ובודאי לא יישב על גבולותיה של מדינת ישראל".

 

"אנחנו רוצים להבהיר: אין בכוונתנו לסיים את המשבר ולחיות באותה מציאות", אמר פרץ לעמיתו האירופי. "אנחנו מתכוונים לעמוד על כך שחיזבאללה לא יחזור לגבול, ושדגל חיזבאללה לא יתנוסס על גדרות הגבול. ממשלת לבנון היא הריבון והיא צריכה לקחת אחריות על המתרחש בשטח", דברי פרץ.

 

"השאלה אינה איפה נופלת הרקטה, אם בקריית שמונה או במרכז הארץ. השאלה היא מי לוחץ על הכפתור, מי מעז לשגר טילים אל עבר העורף הישראלי. לכן ממשלת לבנון צריכה לקחת את האחריות והקהילה הבינלאומית צריכה לתת לישראל את הגיבוי כדי למנוע התעצמות מחודשת של חיזבאללה יום לאחר תום הפעילות", אמר השר פרץ.

 

פרץ הוסיף כי ישראל לא תסכים לאפשר לארגונים קיצוניים להכתיב את עתידה, וכי לא תיתן לחמאס וחיזבאללה לגדוע את התקווה לשלום ושקט באזור. פרץ בירך על כך שהקהיליה הבינלאומית מבינה שהדרישה להחזרת החיילים היא בסיסית ואין לישראל כל כוונה לוותר עליה, וציין כי הוא מאמין שהמשבר יכול להסתיים, ושתתאפשר הידברות עם הגופים המתונים.

 

בפגישתו עם פרץ בכנסת, תמך סולאנה בתביעות הבסיסיות של ישראל, בהן שחרור החיילים החטופים ויישום החלטת 1559 של האו"ם. עם זאת, כינה סולאנה את תגובתה של ישראל "לא פרופורציונאלית".

 

"הייתי בלבנון, ישנתי שם לילה וראיתי את הפגיעה באזרחים ובמשפחות שם, כמו שראיתי את הפגיעות באזרחים כאן. צריך להפסיק את זה, צריך להגיע לפתרון. לכן אני כאן - כדי לדבר עם המנהיגים של שני הצדדים, ולמצוא את הדרך להפסיק את האלימות", אמר סולאנה. מוקדם יותר היום, נפגש סולאנה עם שרת החוץ, ציפי לבני.

 

בתוך כך, אמר הלילה המשנה לראש הממשלה שמעון פרס בפגישה עם שלושת חברי משלחת התיווך של האו"ם: "לא נשברנו ולא נישבר מירי על העורף. ניצחנו במלחמת השחרור בתנאים קשים פי כמה".

 

"אמנם לחיזבאללה יש עדיין טילים ארוכי טווח, אך גם אם ישתמשו בהם, הם ילמדו שזה לא ישנה את עמדותינו", הוסיף פרס. "אילו חיזבאללה ידע שנגיב כפי שהגבנו ספק אם היה פועל. יש להוריד את נסראללה לקרקע המציאות לפני כל דיון על פרטים של הסדר".

 

פרס התייחס ליוזמות השונות להצבת כוח רב-לאומי לאורך הגבול בין ישראל ללבנון, וטען כי כוח שכזה לא יוכל להבטיח את הפסקת הירי מצד חיזבאללה. "לכוח בינלאומי לא יכולה להיות רצועת ביטחון בשמיים נגד טילים. לכן על חיזבאללה להתפרק מנשקו", אמר המשנה לראש הממשלה.

 

פרס אף תקף את התגובות בעולם כאילו ישראל משתמשת בכוח לא פרופורציונאלי. "האם ירי של 1,500 טילים על ישראל זה שימוש פרופורציונאלי בכוח? אמרו לנו שטחים תמורת שלום, נתנו את כל השטח ללבנון ולא קיבלנו שלום", אמר פרס לשליחי מזכ"ל האו"ם בפגישה אמש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
ממשלת לבנון צריכה לקחת אחריות. פרץ
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: אוריאל הרשקו
לא נישבר מירי על העורף. פרס
צילום: אוריאל הרשקו
מומלצים