שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מדענים: "פיתחנו תרופה המרפאה אלצהיימר"

  גלולה חדשה הצליחה למנוע את שקיעת החלבון הגורם לאלצהיימר. בינתיים זה נוסה בהצלחה על עכברים, אבל החוקרים בטוחים: בשנים הקרובות ניתן יהיה לרפא את המחלה

  מדענים אוסטרליים פיתחו גלולה שעשויה בעתיד לרפא את מחלת האלצהיימר: התרופה PBT2 עוצרת את בניית החלבון הקרוי עמילואיד השוקע ברקמת המוח וגורם לתסמיני המחלה. בדיקות שנערכו בעכברי מעבדה הראו כי הגלולה פועלת במהירות ומונעת את שקיעת החלבון ההרסני במוח.

   

  התרופה פותחה על ידי צוותי מדענים מהמרכז למחקר בריאות הנפש בויקטוריה שבאוסטרליה, בשיתוף חברת פראנה ביוטכנולוגיה. מנהל המרכז ג'ורג' פינק אמר כי בחודש הבא יתחילו ניסויים בבני אדם בתרופה המהפכנית .

   

  התרופה עוצרת את בנייתו של החלבון עמילואיד הגורם למחלת האלצהיימר. החלבון שוקע ברקמת המוח, גורם לשינויי אישיות, לשיכחה וניתוק מהסביבה עד למותם של החולים.

   

  בכנס הבינלאומי למחלת האלצהיימר שנערך בשבוע שעבר במדריד, הציגו החוקרים את תוצאות המחקר שנערך בעכברים ושהראה כי כבר בתוך 24 שעות יורדת משמעותית רמתו של החלבון עמילואיד במוח.

   

  לדברי החוקרים, תוצאות דומות מצופות גם בבני אדם. החוקרים משוכנעים כי התרופה תביא לריפוי המחלה ולמניעתה. כאמור ניסוי ראשוני בבני אדם יתחיל בחודש הבא בשוודיה. בשנה הבאה מתוכנן ניסוי רחב היקף בינלאומי.

   

  בישראל חיים כיום כ-70 אלף חולי אלצהיימר, ועד שנת 2020 צפוי המספר להגיע לכ-120 אלף איש ואישה. החולים לוקים בניוון מוחי, המתחיל בשיכחה ובלבול, ממשיך בהפרעות נפשיות וחוסר יכולת לזהות קרובים ועצמים, עד לניתוק כללי מהסביבה, שיתוק ומוות. את המחלה לא ניתן לאבחן מבעוד מועד ואין לה, נכון להיום, כל ריפוי.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אלצהיימר. התרופה מעכבת את החלבון ההרסני
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים