שתף קטע נבחר

ת"א: הפגנת רע"מ הפכה לעימות עם התושבים

לרחוב הישראלי הרגיש כל כך בימים אלו, לא קל לקבל הפגנה של אזרחים ערבים נגד המלחמה. תושב שעבר במקום זעם: "האנשים האלה מקבלים משכורות, לא משרתים בצבא, אפילו לא עושים שירות לאומי ביישובים שלהם, ובאים נגדנו בתלונות". ח"כ א-סנע: "האמריקנים מנצלים את הישראלים והלבנונים להשיג את מטרותיהם"

"המלחמה בלבנון היא מלחמה אמריקנית. העם הלבנוני, הפלסטיני והישראלי משלמים את המחיר", כך טענו היום (ה') עשרות פעילי המפלגה הערבית הדמוקרטית רע"מ, שהפגינו בצהריים בטיילת של תל אביב מול בניין שגרירות ארצות הברית בדרישה להפסיק את הפעולה הצבאית בצפון.

 

"ישראל אינה אלא קבלן המשנה של ארצות הברית, שמבצע בשבילה את העבודה במזרח התיכון", אמר חבר הכנסת טאלב א-סנע, ממארגני ההפגנה. "האמריקנים מנצלים את הישראלים והלבנונים להשיג את מטרותיהם. ארצות הברית הפקיעה מישראל את היכולת לקבל החלטות עצמאיות. אנחנו לא זקוקים לפצצות חכמות, אלא למדיניות חכמה של האמריקנים במזרח התיכון".

 

לדברי א-סנע, "את הסכסוך הזה אי אפשר לפתור במבצעים צבאיים. הניצחון המהולל של ישראל במלחמת ששת הימים לא יחזור על עצמו. עובדה שהניצחון המזהיר ביותר בתולדות ישראל לא הביא לשלום אלא לעוד ועוד מלחמות. ב-1982 ישראל ייסדה את חיזבאללה והיום ב-2006 היא מייסדת את דור הלוחמים הבא. למה ישראל צריכה לתת לנסראללה עוד תירוצים להתחיל במלחמה? המדיניות הישראלית לא צריכה להיות לפרק את חיזבאללה מנשקו אלא מדיניות של מניעה ושל הסכמי שלום. אנחנו מוחים נגד הקונצנזוס המזויף של החברה הישראלית למען המלחמה".


"אנשים יושבים כעת במקלטים והם מפגינים פה" (צילום: עופר עמרם)

 

ההפגנה שנערכה מול חוף הים בתל אביב הלהיטה מהר מאד את הרוחות בקרב העוברים ושבים. נהגים חולפים גידפו את המפגינים וחלקם נעצרו בצד הדרך כדי להתווכח. תושבים שנקלעו לאזור ההפגנה הביעו אף הם את מחאתם כלפי המפגינים.

 

בנימין הרפז, תושב תל אביב ומורה לחינוך המיוחד במקצועו, הגיע למקום כשהוא עוטה על גופו חולצה לבנה ועליה הדפסים משני הצדדים עם תמונותיו של חסן נסראללה והכיתוב "יאללה, פאק חיזבאללה" ו"חאלס, סליחה יא ישראל".

 

"המפגינים פה הם גייס חמישי", אמר הרפז. "אנשים יושבים כעת במקלטים והם מפגינים פה. אין להם טיפת בושה. הייתי אתמול בנהריה, שלשום בחיפה וביום ראשון בקריית שמונה. נסעתי לשם כדי להזדהות עם האנשים. הבוגדים האלה צריכים לנסוע לשם כדי לראות בעיניים שלהם מה קורה שם. האנשים האלה מקבלים מאיתנו משכורות, לא משרתים בצבא, אפילו לא עושים שירות לאומי ביישובים שלהם, ובאים נגדנו בתלונות. כשילד ערבי מת בטעות הם באים להפגין, אבל כשילד ישראלי נפגע מירי טילים הם מסתתרים ונעלמים".

 

העימות בין הצדדים עבר לטונים גבוהים בתוך זמן קצר וכעבור מספר שניות נוספות הפך לתגרה אלימה, כאשר הרפז הדף בידו את המגאפון שאחז אחד המפגינים לאחר שח"כ א-סנע סירב לשוחח עמו פנים מול פנים. כוחות המשטרה שצעדו לא הרחק משם מיאנו להתערב, וחלק מהמפגינים נאלצו להפריד בין הצדדים ולהרגיע את הרוחות בעצמם.


העימותים היום בטיילת (צילום: עופר עמרם)

 

אחד המפגינים, פאהום עסם, אמר: "תפסיקו להאשים אותנו. גם אנחנו סובלים. יש אנשים גדולים ממני ומכם שיכולים לגמור את זה מהר. אנחנו רוצים שלום, אנחנו הולכים גם נגד נסראללה. כולנו, יהודים וערבים, בני אדם ואנחנו מפגינים נגד המלחמה ולא נגד ישראל. לאמריקנים יש את הכוח להפסיק את זה עכשיו".

 

ראובן ומגי סנדרמן, תושבי חיפה, נתקלו בהפגנה בדרכם חזרה מהים. זהו היום העשירי שבני הזוג נמצאים בתל אביב, רחוק מהעיר מוכת הקטיושות. "תכננו לחזור כבר חמש פעמים, אבל כל פעם שאנחנו אורזים ומתכוננים לצאת יש קטיושות ואנחנו פורקים שוב את המזוודות", אומר ראובן. "אותי לא מעניין אם שלושה ערבים או ארבעה ישראלים מתו. כולנו בני אדם. אני מוכן להפגין יחד איתכם נגד המלחמה בתנאי שגם אתם תפגינו נגד אלו שהופכים חפים מפשע למגנים אנושיים. עד היום חיינו בחיפה בדו קיום עם שכנינו הערבים, אבל אני נגד הדו פרצופיות הזו – לגנות רק צד אחד".

 

פאהום עסם, חבר המפלגה הדמוקרטית, טוען כי הלחימה בלבנון אינה אלא חלק מניצול אינטרסים של הנהגת הצדדים המעורבים בה: "אנחנו קוראים להפסקת הלחימה משני הצדדים בגלל שאנחנו יודעים שהכל פה הוא ביזנס על חשבון חיי אזרחים. רוצים לתפוס את נסראללה, אז בשביל מה הורסים את לבנון? יש קבלנים בארץ, בארצות הברית ובלבנון שמשתפים פעולה כדי לבנות מחדש את ביירות. בשביל מה הורסים בניין של 20 קומות שמתגוררים בו משפחות?".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
ח"כ א-סנע בתל אביב, הבוקר
צילום: עופר עמרם
צילום: עופר עמרם
בנימין הרפז (מימין) בעימות עם מפגינים
צילום: עופר עמרם
מומלצים