שתף קטע נבחר

מפגינים בנצרת: הכל בגלל הכיבוש

ההרג בכפר כנא הוציא לרחובות נצרת 200 בני אדם, שמחו "נגד ההפצצות והטבח". בתל אביב הפגינו מאה פעילי שלום נגד ההתקפה בכפר כנא ונגד המלחמה. עוד הפגנות צפויות להתקיים ברחבי הארץ. "אין יכולת להשפיע על הצד השני, לכן אקרא לממשלה שלי שתפסיק עם שפיכות הדמים. במיוחד כשהצד השני, החיזבאללה, קורא להפסקת אש", הסבירה עדנה זריצקי, מתנועת נשים נגד המלחמה

כ-200 מפגינים צעדו אחר הצהריים (יום א') ברחובות נצרת, במחאה על הפגזת צה"ל בכפר כנא, פעולה בה נהרגו יותר מ-50 בני אדם, כמחציתם ילדים. מזכיר המפלגה הקומוניסטית בנצרת זאהר בולוס הסביר: "האשם הראשי במלחמה זה הכיבוש, וכשאני אומר כיבוש אני מתכוון גם לרמת הגולן וחוות שבעא. מי שאחראי על הכיבוש היא ממשלת ישראל והיא האשם העיקרי בכל מה שמתרחש. החיזבאללה היא רק תנועת שחרור". לדבריו, זו גם הסיבה לכך שאנשיו לא יצאו לרחוב כשאזרחים ישראלים נהרגו במלחמה.

 

 

בהפגנה נטלו חלק פעילי חד"ש והמפלגה הקומוניסטית בעיר, וראש העיר, ראמז ג'רייסי השתתף בה אף הוא. המפגינים נשאו שלטים עליהם נכתב "לא נמות ולא נמית בשירות ארצות הברית". הם הניפו דגלים אדומים, דגלי המפלגה הקומוניסטית ושלטים עליהם נכתב "רק שלום מביא ביטחון", "די לכיבוש". הפגנות נוספות צפויות להתקיים הערב בכפרים שבגליל ובנגב. עצרת גדולה צפויה להתקיים בחיפה.

 

בראש התהלוכה צעדו מפגינים שנשאו בידיהם ארון קבורה מכוסה בשחור. "יצאנו להפגין היום נגד ההפצצות והטבח שהתרחשו בכפר כנא. אנו מפנים אצבע מאשימה לאולמרט ופרץ ובכלל לממשלת ישראל", אמר מזכיר המפלגה בעיר. "מי שאשמה במצב אליו נקלענו היא ממשלת ישראל", הוסיף. 

 

התהלוכה שהתקיימה ברחובה הראשי של נצרת הופסקה על ידי המשטרה מאחר שהתקיימה ללא רישיון. עם זאת צפויות להתקיים בהמשך הערב עצרות מחאה בכפרים בענה, מג'דל כרום ודיר אל אסד שבגליל, וכן בכפרים שבנגב.

 

הפגנה גם בתל אביב

 

במקביל, כמאה פעילי שלום הפגינו מול משרד הביטחון בקריה בתל אביב. ההפגנה תוזמנה לאותה שעה שבה נערכה הפגנה בביירות מול שגרירות ארה"ב, במחאה על תקיפת צה"ל בכפר כנא. המפגינים נשאו שלטים בגנות המלחמה ונגד מדיניות הממשלה. עוברי אורח התעמתו עם כמה מהמפגינים.

 

גם בחיפה ובירושלים מתוכננות עצרות מחאה. "קורבנות החינם הם מחיר בלתי נסבל", אמרה אחת ממארגנות העצרת שצפויה להתקיים הערב בחיפה, עדנה זריצקי.

 

זריצקי, חברת מועצת עיריית חיפה מטעם חד"ש הקימה בשיתוף נשים נוספות, יהודיות ופלסטיניות תנועה של נשים נגד המלחמה. גם הן צפויות ליטול חלק בעצרת. "נכון שבמשחק שותפים שני צדדים ולשניהם לא אכפת מחיר הדם. מאחר שלי אין יכולת להשפיע על הצד השני, אקרא לממשלה שלי שתפסיק עם שפיכות הדמים, במיוחד כשהצד השני, החיזבאללה, קורא להפסקת אש", הסבירה. 

פורסם לראשונה 30/07/2006 15:57

 

בהכנת הכתבה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חילוץ גופות בכפר כנא
צילום: רויטרס
מפגינים נגד המלחמה (ארכיון)
צילום: אבי מועלם
מומלצים