שתף קטע נבחר

ארה"ב: לא להפסקת אש מיידית, חרף כפר כנא

תת מזכירת המדינה האמריקנית ניק ברנס הבהיר בראיון לרשת ABC כי ארה"ב מעוניינת בהפסקת אש יציבה שלא תאפשר לחיזבאללה להמשיך לאיים על ביטחון ישראל. פרשנית אמריקנית בפמליית רייס: התקפת ישראל חיסלה את התנופה הדיפלומטית האמריקנית

למרות משבר כפר כנא, ארה"ב נחושה לא לאפשר הפסקת אש מיידית שתחזיר את המצב לקדמותו. דקות ספורות לאחר ששוחח בטלפון עם מזכירת המדינה קונדוליזה רייס השוהה בישראל, הבהיר סגנה ניק ברנס בראיון לרשת ABC כי ארצות הברית אינה מעוניינת לחזור על טעויות העבר.

 

"צריך הפסקת אש יציבה, צריך להבטיח שחיזאבללה לא יישאר במצב שייאפשר לו לאיים על ביטחון ישראל וצריך להחזיר את הריבונות לממשלת לבנון. אי אפשר לאפשר לחיזבאללה לשבת על הגבול לירות אלפיים רקטות על מיליון ישראלים", אמר ברנס בראיון בתוכנית "השבוע" של ABC.

 

מוקדם יותר היום, אמרה רייס כי אירועי כפר כנא ממחישים את הצורך להשיג הפסקת אש. "אני חושבת שהגיע הזמן להשיג הפסקת אש. אנחנו חייבים לנסות לכנן הפסקת אש באזור", אמרה רייס לעיתונאים בירושלים. עם זאת, רייס הבהירה כי בהפסקת אש אין הכוונה לחזור לסטטוס-קוו ששרר באזור לפני שפרצה הלחימה באזור. "עלינו לנסות לעשות את עבודתנו היטב כדי שהתקריות האלה לא יחזרו שוב ושוב בשנים הבאות".

 

תת מזכירת המדינה ברנס הבהיר שאם תוכרז הפסקת אש מיידית, "חיזבאללה ימשיך לירות על ישראל וישראל תישאר בלבנון". הוא ציין כי המהלכים להקמת הכוח הרב-לאומי יימשכו. הוא ציין כי כמה מדינות כבר הביעו הסכמה עקרונית להשתתף בו, אך סירב לנקוב בשמות. מוקדם יותר פירסם ynet כי מדובר בצרפת, ספרד, איטליה, פולין, טורקיה והודו, שאליהן פנתה ארצות הברית.

 

על אף שמזכירת המדינה האמריקנית קונדוליזה רייס לא יצאה ללבנון במשך היום, היא ניהלה כמה שיחות טלפון עם ראש ממשלת לבנון פואד סניורה כדי לקדם את המהלכים המדינים. לדברי הפרשנית הדיפלומטית הבכירה של רשת ABC, אנדריאה מיצ'ל שהתלווה לרייס, חיסלה תקרית כפר כנא את התנופה הדיפלומטית האמריקנית. רייס עלולה לחזור לארה"ב בידיים ריקות, וישראל עלולה לשלם בוויתורים גדולים יותר כדי להחיות את התהליך הדיפלומטי.

 

ההסברה הישראלית - להילוך גבוה

 

בתוך כך, נכנס מערך ההסברה הישראלי בארצות הברית להילוך גבוה. דוברים ישראלים בכירים נשלחו להופיע מול אישים לבנונים וסורים בתוכניות האירוח של יום ראשון. המשנה לראש הממשלה שמעון פרס הופיע בתוכנית "מול פני האומה" של רשת CBS מול ראש ממשלת לבנון פואד סניורה, השר יצחק הרצוג מול שרת ההסברה הסורית ברשת CNN, השגריר באו"ם דן גילרמן מול השליח הלבנוני לאו"ם נוואד מחמוד ב"פגוש את העיתונות" של NBC, והשגריר בוושינגטון דני איילון ב-ABC.

 

בתוכנית "מול פני האומה" ברשת CBS פנה סניורה לאזרחים האמריקנים בבקשה שיסייעו בהשגת הפסקת אש מיידית. המראיין לא הצליח לקטוע את שטף דבריו של ראש הממשלה הלבנוני, שהבהיר כי "אין טעם לנהל מו"מ דיפלומטי כשהדם רותח".

 

בתגובה לדבריו אמר המשנה לראש הממשלה שמעון פרס, שהגיע לארה"ב לנהל את מערך ההסברה, כי "סניורה יכול לומר לחיזבאללה להפסיק לירות ותהיה הפסקת אש, אבל הממשלה שם מתפקדת כמו צופה מהצד. כשחיזבאללה יפסיקו לירות, הטרגדיה תיפסק". עם זאת, הבהיר פרס כי "הלבנונים אמנם אינם אויביהם של ישראל, אבל הם לא יכולים לאפשר לחיזבאללה לפעול כמדינה בתוך מדינה. ממשלה שאינה מושלת, אין לה ערך רב, ולסניורה אין השפעה על ארצו".

 

ב"פגוש את העיתונות", ציין גילרמן: "יש לזכור שחיזבאללה משתמש באזרחים כמגן אנושי. הוא יורה מתוך אוכלוסייה וזה מוכיח שצריך לפרק את הארגון מנשקו. הם מחזיקים את אזרחי לבנון כבני ערובה". איילון התעמת בשידור עם יועצו הביטחוני של ראש ממשלת לבנון, מוחמד שטה, שטען כי "זו לא מלחמה, אלה הם פשעי מלחמה", וקרא להפסקת אש מיידית ויציבה להפסקת ההרג.

 

איילון הסכים כי מדובר בפשע מלחמה - פשע מלחמה של חיזבאללה, "הממקם את כוחותיו ואת הרקטות שלו בתוך אוכלוסייה אזרחית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הריסות הבניין בכפר כנא
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
זעקת הנפגעים. כפר כנא
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
עלולה לחזור בידיים ריקות. רייס
צילום: איי פי
מומלצים