שתף קטע נבחר

ועדת החוץ והביטחון אישרה הגיוס, ביילין התנגד

שרת החוץ הגיעה לועדת החוץ והביטחון והבהירה כי פעולת צה"ל איננה מוגבלת בזמן, למרות שנעשים מאמצים להשיג יעדים גם בתחום המדיני. ישראל, אמרה השרה, לא תכבול עצמה בהצהרות על מועד היציאה. ועדת החוץ והביטחון אישרה את ההחלטה לגייס עוד שלוש אוגדות מילואים. רק ח"כ ביילין התנגד

"זו תהיה טעות לכבול את עצמנו בהצהרות לגבי נקודת היציאה של כוחות צה"ל מדרום לבנון". כך הסבירה היום (ג') שרת החוץ ציפי לבני, בדיון ראשון שקיימה ועדת החוץ והביטחון של הכנסת מאז החלו כוחות צה"ל לפעול בלבנון, לפני כשלושה שבועות. דבריה של לבני מצטרפים לאלו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שכבר הבהיר כי אין כוונה לתחום בזמן את פעולת צה"ל.

 

לבני הסבירה כי ישראל לא תקצוב את שהותה בלבנון בזמן, בתשובה לשאלה של ח"כ לימור לבנת, שתהתה מי יחליף את צה"ל בדרום לבנון והאם אין ישראל חוששת מהיווצרות "חור שחור" בדרום לבנון, במידה שכוחות צה"ל ייסוגו ושום כוח אחר לא ייכנס במקומם.

 

בהתייחס לארוע בכפא כנא אמרה שרת החוץ: "האירוע הפך לנקודת מפנה לא רק במישור ההסברתי אלא גרם לנסיגה בניסיונות להישגים מדיניים של הממשלה, אותם ניסינו לדחוף מהיום שבו נחטפו שני חיילי צה"ל".

 

לבני הוסיפה: "מתחילת המבצע הצבאי הצבנו יעדים מדיניים ומיד התחלנו בפעולה כדי להשיגם. העשייה בתחום המדיני לא נועדה רק כדי לתת לצה"ל זמן". היא התייחסה גם לשיקום כוח ההרתעה של ישראל,

ואמרה: "התגובה הנחושה של ממשלת ישראל מיום החטיפה בעצם שינתה לחסן נסראללה את תמונת המצב ואת הערכותיו לגבי דפוס הפעולה של ישראל. ישראל העבירה למעשה מסר חד משמעי, שבכוונתה להביא לשינוי טוטאלי של כללי המשחק. הפעולה הצבאית ללא ספק מחזקת את כוח ההרתעה של ישראל", הסבירה. 

 

חברי הוועדה אישרו את ההחלטה שקיבלו ראש הממשלה ושר הביטחון בתחילת השבוע, לגייס שלוש אוגדות מילואים לצורך המבצע. המתנגד היחיד להצעה היה ח"כ יוסי ביילין (מרצ) שטען: "ישראל עושה טעות קשה בכך שהיא מגבירה את הפעילות הקרקעית של צה"ל ונכנסת למלכודת שאליה מזמין אותה נסארללה. זאת במקום לעשות מאמץ עליון ולהגיע להפסקת אש מוסכמת, במסגרתה תאבק ישראל על השגת יעדיה". החלטת הקבינט על גיוס כוחות המילואים התקבלה עוד לפני שהוחלט על הרחבת המבצע בלבנון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
לבני. ללא הגבלת זמן
צילום: אלי אלגרט
צילום: רויטרס
כפר-כנא. נקודת מפנה
צילום: רויטרס
מילואים. 3 אוגדות
צילום: דובר צה"ל
מומלצים