שתף קטע נבחר

אולמרט: ההישג שלנו שינה את פני המזה"ת

ראש הממשלה נאם במכללה לביטחון לאומי ואמר כי בעקבות ההישג של מדינת ישראל בשלושת השבועות האחרונים "השתנו פני המזרח התיכון". הוסיף: "לפני 21 ימים חיזבאללה נחשב לאימת האזור. היום לעולם לא יוכלו עוד לאיים על העם הזה בירי טילים. העם הזה מתמודד עם טילים - ומנצח". אולמרט הדגיש כי הפסקת אש תתקבל רק "כשנדע שהתנאים השתנו"

"פני המזרח התיכון השתנו בעקבות ההישג הגדול של מדינת ישראל, של צבא ישראל ושל עם ישראל", כך אמר הערב (יום ג') ראש הממשלה, אהוד אולמרט. אולמרט דיבר בטקס סיום של המכללה לביטחון לאומי, שבו השתתפו גם שר הביטחון והרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ.

 

 

"במשך שנים רבות חיינו תחת האיום הזה, שיצר מאזן אימה בלתי מתקבל על הדעת בינינו לבין שכינותנו מצפון. במשך שנים חיינו בתחושה שכל התנגשות, כל עימות יכולים חס וחלילה לחשוף ציבור גדול במדינת ישראל של ירי מהצפון. האיום הזה, לא אחת השפיע על אורח חיינו ועל קבלת ההחלטות שלנו. לפני שלושה שבועות החליטה מדינת ישראל שהיא מסרבת לחיות תחת עננה כזו של איום והיא מוכנה להתמודד איתו באומץ ובנחישות", אמר אולמרט.

 

צילום סטילס: עופר עמרם

"עצם ההחלטה הזו וכושר העמידה של העורף שינו את פני הדברים והשינוי הזה עוד עתיד להטביע את חותמו על המזרח התיכון למשך שנים רבות. לפני 21 ימים החיזבאללה היה נחשב לאימת חלק ניכר מהגורמים שראו אותו במשך שנים צובר כוח, צובר אמל"ח, מאמן את לוחמיו, מארגן אותם, משתלט על מדינה ונערך לשמש זרוע של חלק ממדינות רחוקות, ביניהן סוריה ואיראן. לעולם יותר לא יוכלו לאיים על העם הזה בירי טילים, כי העם הזה מתמודד עם הטילים ומנצח אותם. אי אפשר יהיה לומר לציבור הישראלי: תוותרו, משום שחס וחלילה מישהו יאיים עליכם בטילים".

 

ראש הממשלה המשיך: "בשום פנים ואופן אי אפשר למדוד את המלחמה הזו לפי מספר הטילים שעוד יורים עליכם. מהרגע הראשון - לא שר הביטחון, לא אני ולא ההנהגה, לא הבטיחו שלא יהיו עוד טילים בטווח. לא התכוונו מעולם להגיע בטווח הזה לכל נקודה".

  

"הפסקת אש - כשנדע שהתנאים השתנו"

 

בהמשך נאומו הדגיש אולמרט כי העמידה שהפגינו מדינת ישראל ועורפה, "יצרה משוואה חדשה לחלוטין ביחסי הכוחות שבין המדינה ואויביה. אין לי ספק כי המשוואה הזו תסייע ליצור מציאות חדשה שתהיה בטוחה וטובה למדינת ישראל. אנחנו נמצאים בעיצומו של תהליך שיוביל להפסקת אש בתנאים שונים לגמרי, בגיבוי של מדינות ערביות, שבפעם הראשונה התייצבו נגד האירגון הערבי - כל הדברים האלה הם חלק מהנחישות והאומץ שמגלה מדינת ישראל.


אולמרט במב"ל. לצידו - שר הביטחון פרץ והרמטכ"ל (צילום: עופר עמרם)

 

"אפשר לשאול אותי למה היום אין הפסקת אש. התשובה מאוד פשוטה כל יום נוסף שוחק את הכוח שלהם. כל יום נוסף הוא יום בו חיילי צה"ל מקטינים את החוזק שלהם. אנחנו נסכים להפסקת אש

כאשר נדע בוודאות שהתנאים שיתקיימו בשטח יהיו שונים מאלה שגרמו לכך שהמלחמה תפרוץ בתנאים שפרצה. זה מחייב עקשנות, נחישות וזה בנוי על האומץ של האנשים שהרמטכ"ל ואתם מייצגים אותם ועל כושר העמידה המופלא של תושבי ישראל.

 

ראש הממשלה סיים בהקראת מכתב שהתקבל בלשכתו אתמול. אולמרט אמר כי הוא חש צורך עמוק לשתף את חיילי המכללה במכתב, שנשלח אליו על ידי אביו של סגן יפתח שרייר, שנהרג ביום רביעי האחרון בקרבות בבינת ג'ביל, עמי. "אדוני ראש הממשלה, היום הצטרפתי למשפחת השכול", פתח שרייר את המכתב. "זה קשה ואני רק בתחילת הדרך. אני כל כך מתגעגע לבני יפתח, מלח הארץ, בוגר בית הספר הרצל, מדריך בצופים, אח תאום לירדן... יפתח היה בן הזקונים, עלם חמודות. יפתח שירת במסייעת בפלוגת בני הישיבות. הגיעו אלינו לשבעה הורים של חייליו מירושלים, שסיפרו לי על יפתח שלא הכרתי. אני מצטער שאני גוזל ממך זמן יקר זה, אבל אני, כאב שכול, רוצה לחזק את ידך".


פורסם לראשונה 01/08/2006 19:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
המשוואה השתנתה. אולמרט
צילום: עופר עמרם
צילום רפרודוקציה: דו"צ
חיזוק מהאב השכול. סגן יפתח שרייר
צילום רפרודוקציה: דו"צ
מומלצים