שתף קטע נבחר

יעלון: גינוי ישראל על כנא מעודד טרור

במאמר תקיף בעיתון "וושינגטון פוסט" מותח הרמטכ"ל לשעבר ביקורת על הקהיליה הבינלאומית שגינתה את ישראל על ההפצצה בכפר כנא. חיזבאללה משתמש באזרחים כמגינים אנושיים. את זה צריך לגנות בתוקף ולא את ישראל, שמסכנת את אזרחיה וחייליה בהגנה על העיקרון המרכזי של המלחמה - הפרדה בין לוחמים לאזרחים

"חוקי המלחמה מסתכמים בעיקרון מרכזי אחד: הצורך להבחין בין לוחמים לגורמים לא-מעורבים. אלו שמגנים את ישראל על מה שקרה בכפר כנא (בלבנון), במקום להטיל את האשמה בגין טרגדיה אומללה זו על חיזבאללה והמדינות התומכות בה, מעודדים את אלו שבעבורם העיקרון הזה הוא חסר ערך, ומגנים את המדינה שבעבורה העיקרון הזה מלווה כל מהלך צבאי או פוליטי".

 

כך, במלים תקיפות, מותח הרמטכ"ל לשעבר משה (בוגי) יעלון ביקורת חריפה על הקהיליה הבינלאומית שגינתה את ישראל לאחר ההפצצה על הבית בכנא. במאמר שפירסם בעיתון "וושינגטון פוסט" טוען יעלון שחיזבאללה מנצל באופן ציני את המוסריות של צה"ל, ופועל נגד ישראל כשהוא מסתתר מאחורי אזרחים תמימים.

 

יעלון טוען שתגובת העולם לאחר האירוע בכנא מלמדת אותו שחוקי המלחמה נזנחו. לדבריו, ישראל מסכנת את אזרחיה וחייליה כדי לקיים את עיקרון ההפרדה בין לוחמים לאזרחים באופן שאף מדינה בעולם לא עושה. במאמר הוא מספר כיצד נמנעה ישראל מלהטיל פצצה גדולה על בית בו נפגשו ראשי הנהגת החמאס ב-2003 רק משום שחששה לפגוע באזרחים שהתגוררו באותו בניין. על הבניין הוטלה פצצה קטנה יותר שהרסה את הקומה העליונה.

 

"התברר, שמנהיגי החמאס נפגשו בקומה התחתונה והם נותרו בחיים כדי להמשיך ולהטיל טרור על ישראל. דמיינו שארה"ב הייתה יודעת מראש היכן נפגשים ראשי אל-קאעידה. האם מישהו מאמין שהיה מתנהל דיון באשר לגודל הפצצה שיש להטיל על האתר, או שמנהיג מדינה היה מנחה להשתמש בכוח מוגבל למשימה?", שואל יעלון.

 

"מגוחך לטעון שישראל עושה שימוש בכוח מופרז", כותב יעלון. "אפילו מגוחך יותר היה הטיעון המביש בשבוע שעבר לפיו ישראל תקפה במכוון את עמדת האו"ם - הצהרה המתאימה יותר לנבל או טיפש, לא למזכ"ל האו"ם".

 

הוא כותב שכל מתבונן הגון יבחין בבירור שחיזבאללה עושה שימוש באזרחים כמגינים אנושיים. הוא מציין כיצד חיזבאללה בונה את מפקדותיו באזורים מאוכלסים בצפיפות, פורש את כוחותיו בתוך שכונות וכפרים ומציב רקטות בבתים פרטיים או אפילו מוסיף קומות למבנים קיימים כדי להציב שם טילים. לדבריו, מעשים אלה מטרתם ליצור מצב בו אין לפועלים כנגדם שום סיכוי לנצח. "אם לא יגיבו על התקפות טרור - יציבו את אזרחיהם בסכנה; אם יגיבו - הם מסתכנים בפגיעה בחפים מפשע ויעוררו עליהם לחץ דיפלומטי".

 

יעלון מדגיש שישראל עושה הכל כדי למנוע פגיעה בחפים מפשע, כולל פיזור כרוזים, מסרים בטלפון והודעות ברדיו הקוראים לאזרחים לברוח מהסכנה הקרבה. "אנו עושים זאת ומסכנים את האזרחים שלנו משום שאנו מאבדים כך את יתרון ההפתעה, ומאפשרים בלית ברירה לחלק מהאויב לברוח עם הטילים שלהם", הוא כותב.

 

"ההבדל בינינו לטרוריסטים ברור: אנו מסכנים את עצמנו כדי להגן על אזרחיהם; הם מסכנים את אזרחיהם על מנת להגן על עצמם. אם רוצים שטרגדיות כמו זו שקרתה בכנא לא יישנו, צריך העולם לכוון את זעמו לחיזבאללה ולמשטרים התומכים בו בסוריה ואיראן ולא לגנות את ישראל". אם העולם יעשה זאת, הוא אומר, יהיה זה מסר חזק לכל ארגון טרור על פני כדור הארץ: לא נסכים לשימוש במגינים אנושיים. נקודה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
חוקי המלחמה נזנחו. יעלון
צילום: צביקה טישלר
מומלצים