שתף קטע נבחר

האם ישראל פנתה לבריטניה כדי שתפעל להפסקת אש?

על פי הדיווח בעיתון "א-סינארה", היוצא לאור בנצרת, פנו אולמרט ופרץ בשבוע שעבר לשגריר בריטניה בישראל באמצעות אחד השרים וביקשו שראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, יפעיל את השפעתו על נשיא ארה"ב במטרה להגיע להפסקת אש מהירה. על פי הדיווח, נבעה הבקשה ממטחי הרקטות הכבדים ומחוסר ההתקדמות בפעולה הקרקעית בלבנון. בוש סירב. בשגרירות בריטניה מכחישים

ישראל פנתה לשגריר בריטניה במדינה, סיימון מקדונלד, בסוף השבוע שעבר על מנת שיבקש מראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, להפעיל את השפעתו על נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, כדי להשיג הפסקת אש מהירה בין ישראל לחיזבאללה. כך פרסם הבוקר (שישי) העיתון "א-סינארה", היוצא לאור בנצרת.

 

 

על פי הדיווח, נעשתה הפנייה לבריטניה על ידי שר ישראלי, בהוראתם של ראש הממשלה אהוד אולמרט, ושר הביטחון עמיר פרץ, עקב ויכוחים פנימיים בצה"ל ובין קצינים בצבא לדרג הפוליטי. יום לאחר הפנייה, טס בלייר לוושינגטון ונועד עם בוש, אולם הנשיא האמריקני סירב לבקשה. במקום זאת, שלח בוש את מזכירת המדינה, קונדוליזה רייס, ממזרח אסיה למזרח התיכון כדי ליישב את המחלוקות בישראל.

 

עוד נמסר בדיווח, כי בקשת ישראל מבריטניה גובשה בעקבות המטחים הרקטות שפגעו בצפון בשבוע שלפני כן ובעקבות אי הצלחתו של צה"ל להשיג התקדמות ממשית בפעולה הקרקעית בדרום לבנון. זאת, בנוסף לאבידות הכבדות שספג צה"ל בקרבות בעיירה בינת ג'ביל ובכפר מארון א-ראס.

 

במסגרת הפנייה הישראלית, שהתבקשה בריטניה לשכנע את הממשל האמריקני להגיע להפסקת אש וזאת משום שהשהייה במקלטים, ירי הרקטות והמצב הכלכלי המתדרדר, אינו מאפשר להמשיך ולשאת בנטל המלחמה כמו כן, אמר השר הישראלי אמר למקדונלד כי מדובר בבקשה של אולמרט ופרץ בלבד וכי אין מדובר בהחלטת ממשלה. השר ביקש מהשגריר למהר ולפעול מחשש שישראל תוסיף ותסתבך עקב לחצים שהפעילו מפקדי צה"ל לצאת למתקפה יבשתית כוללת.

 

"א-סינארה" טען בדיווחו כי למתיחות שבין הדרג המדיני לצבאי הייתה השפעה גם על בריאותו של הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, שקיבל טיפול רפואי בסוף השבוע שעבר בבית החולים איכילוב בתל אביב לאחר שחש ברע. על פי הדיווח, במהלך הטיפול העביר חלוץ את ניהול המערכה לסגנו, האלוף משה קפלינסקי, ולמנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') גבי אשכנזי.

 

שגרירות בריטניה בישראל מסרה בתגובה לפרסום כי לא נרשמה כל פנייה מישראל ואילו משרד ראש הממשלה לא הגיב לדיווח עד לסגירת הגיליון.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סיימון מקדונלד
צילום: עופר עמרם
אולמרט
צילום: עופר עמרם
מומלצים