שתף קטע נבחר

מסתמן: מועצת הביטחון לא תכונס לפני יום שני

שגרירי ארה"ב וצרפת באו"ם לא הגיעו הלילה לפריצת דרך בדיונים על הפסקת אש בין ישראל לחיזבאללה. דיפלומטים בוושינגטון וניו-יורק: עד יום שני או שלישי, מועצת הביטחון לא צפויה לדון בהפסקת האש. במקביל, הקשיח חיזבאללה את תנאיו להפסקת אש

למרות ההצהרה של דובר מחלקת המדינה האמריקנית, שון מקורמק, על האפשרות שתושג הפסקת אש עוד היום (יום ו'), נודע ל-ynet שבפגישה שקיימו הלילה שגרירי ארה"ב וצרפת באו"ם, לא הגיעו השניים לפריצת דרך. אחד המקורות דיוווח אפילו על האטה בקצב השיחות. השגרירים ג'ון בולטון וז'אן מארק דה סבלייה, דנו במשך שלוש שעות בניסיון להגיע לסיכומים, אבל זה לא קרה.

 

 

שני האישים המובילים את מחלקת המדינה, המזכירה קונדוליזה רייס וסגנה ניק ברנס, שהיו אמורים לצאת לניו-יורק, נשארו בוושינגטון. מזכירת המדינה אמורה לצאת לקראת סוף השבוע יחד עם הנשיא, ג'ורג' בוש, לחווה בקראופורד טקסס. לכן, לא נראה שאם היתה צפויה פריצת דרך, רייס הייתה מתרחקת מוושינגטון.

 

גורמים דיפלומטים בוושינגטון וניו-יורק אמרו שעד יום שני או שלישי, מועצת הביטחון לא צפויה לדון בהפסקת האש. במטה האו"ם סימנו את יום שלישי כאפשרי לכינוס המועצה, אבל גורם ישראלי מעריך שהיא לא תכונס לפני יום רביעי הבא. המשמעות המעשית היא עוד זמן לחיילי צה"ל לפעול בדרום לבנון, באזור שאליו יוכלו להיכנס בעתיד הכוחות הלבנונים יחד עם כוח בינלאומי.

 

למרות שהצרפתים והאמריקנים מדווחים כל הזמן על התקדמות בשיחות, עד כה שתי המדינות לא הגיעו להסכם והמחלוקת העקרונית נותרה בעינה. צרפת מבקשת הפסקת אש לפני שהכוחות הבינלאומיים יגיעו לדרום לבנון. לעומת זאת, ישראל מבקשת כוח בינלאומי שיחליף את חיילי צה"ל לפני שתוכרז הפסקת אש. ישראל אינה רוצה למצוא את עצמה במצב שבו היא תסכים להפסיק לירות מבלי שיהיה גורם אחר שימנע העברת אמצעי לחימה מהגבול הסורי ומנמלי הים והאוויר של לבנון לחיזבאללה.

 

יצויין כי במסגרת הקשחת העמדות האחרונה של חיזבאללה, הארגון תבע אתמול באמצעות שורה מדובריו הבכירים קריטריונים ברורים להפסקת אש המסתכמים בביטוי "הפסקת התוקפנות". לפי סגנו של חסן נסראללה, נעים קאסם, ואחרים, "הפסקת התוקפנות" – פירושה – הפסקת אש כוללת, נסיגת כוחות צה"ל באופן כולל מכל שטח לבנון וחזרת הפליטים לבתיהם (דבר עליו הביעה ארה"ב התנגדות עד כה). לפי חיזבאללה, אם כל שלושת התנאים הללו לא ימולאו – לא ניתן יהיה להגיע להפסקת אש.

  

ארה"ב וצרפת הסכימו על הקמת כוח רב לאומי, אבל לא נקבעו פרטי המנדט של הכוח. ארה"ב רוצה מנדט של האו"ם על פי פרק 7 שיעניק לכוח סמכויות של פתיחה באש, בניגוד לכוח יוניפי"ל שהוא כוח של משקיפים בלבד.

 

מפקד הפיקוד המרכזי של ארה"ב, שמפקד על המערכות בעיראק ואפגניסטן, אמר אתמול בשימוע בסנאט האמריקני כי לכוח הרב לאומי בלבנון חשוב שתהיה סמכות להשתמש בכל סוגי הנשק ולא רק בנשק קל. הצדדים הסכימו שצריך ליישם את החלטה 1559 של מועצת הביטחון לפירוק חיזבאללה, אבל עדין פתוחות שאלות בסיסיות, איך יפורק ארגון הטרור מנשקו, על ידי מי ומתי.

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מועצת הביטחון. אין הסכמה
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
פגישה עם הצרפתים. בולטון
צילום: איי פי
צילום: איי פי
נסעה לטקסס. רייס
צילום: איי פי
מומלצים