שתף קטע נבחר

האו"ם: מאמצים להגיע לנוסח הצעת החלטה מוסכם

נציגי ארה"ב וצרפת יביאו היום בפני מועצת הביטחון נוסח מתוקן של הצעת ההחלטה שגיבשו, שיתחשב בהשגותיה של לבנון לנוסח המקורי. אתמול הסכימה רוסיה לתמוך בהצעת ההחלטה, ואולם למרות שלא צפוי וטו, לא תתקיים הצבעה בנושא עד לאחר שיושג נוסח שיהיה מקובל על הצדדים

נציגי ארצות הברית וצרפת באו"ם צפויים היום (ב') להביא בפני מועצת הביטחון נוסח מתוקן של הצעת ההחלטה שגיבשו להפסקת פעולות האיבה, לאחר שלקחו בחשבון את השגותיהן של לבנון ומדינות ערביות נוספות לטיוטה שגובשה בשבת. אתמול הודיעה לבנון כי היא דוחה את ההצעה, בטענה שאין מדובר בהפסקת אש של ממש.

 

בדיונים לא-רשמיים שקיימו הלילה נציגי חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון ובעלות זכות הווטו, הודיעה רוסיה כי תסכים לתמוך בהצעה. המשמעות המעשית היא שיחד עם הסינים והבריטים מובטח שלא יהיה וטו. ואולם, הבעיה המרכזית נותרה בעינה: התנגדותה הנחרצת של לבנון לנוסח הצעת ההחלטה שניסחו ארה"ב וצרפת. אי לכך, הצבעה במועצת הביטחון לא צפויה לפני יום שלישי. עד אז, מקווים גורמים באו"ם ללבן את הפרטים השנויים במחלוקת.

 

חדר מלחמה: דיווח מיוחד ב-ynet מכל החזיתות

 

ההצעה האמריקנית-צרפתית נחשבת נוחה לישראל מכיוון שאינה קוראת לנסיגה ישראלית מלבנון בשלב זה אלא רק לאחר כניסת כוח רב-לאומי יחד עם צבא לבנון. היא קוראת לישראל להימנע מפעולות התקפיות, אבל אינה אוסרת על ישראל הגנה עצמית (מבחינת ישראל, הפצצה של משאית עם רקטות העוברת מסוריה ללבנון היא הגנה עצמית). כמו כן, ההצעה דורשת את שחרור החטופים הישראלים בלא התניה של חילופי אסירים.

 

ההיבטים השליליים מבחינת ישראל בטיוטה הם האזכור של הצורך לטפל בנושא האסירים הלבנונים והקריאה לאו"ם לסמן את חוות שבעא. שגריר ישראל בארה"ב, דני איילון, אמר בהופעה בתוכנית הראיונות השבועית של "פוקס", שצריך להמתין לנוסח הסופי של ההחלטה, אבל "החשוב מבחינתנו הוא שתהיה חסימה מיידית של העברת אמצעי לחימה מסוריה ללבנון. אסור שכוחות צה"ל ייצאו מלבנון לפני כניסתו של כוח יעיל שיוכל לטפל בפירוק החיזבאללה".

 

יושב ראש הפרלמנט הלבנוני נביה ברי שדחה אתמול את הנוסח האמריקני-צרפתי, אמר כי הוא מדבר "בשם לבנון כולה". לדבריו, "זוהי החלטה נגד לבנון ונגד השלום שפותחת את דלתות המלחמה. ברי פירט חמש נקודות שבעטיין יש לדחות את ההבנות, בהן: השימוש במינוח הפסקת פעולות האיבה ולא הפסקת אש, ההחלטה על הפיכת אזור הגבול לאזור מפורז - דבר שסותר אפילו את הסכמי שביתת הנשק בין ישראל ללבנון - והבחירה בכוח רב לאומי ולא כוח מטעם האו"ם כמו יוניפי"ל או אפילו נאט"ו. הוא אף תקף את ההתייחסות לחוות שבעא ואמר "חוות שבעא היו לבנוניות עוד לפני שבכלל קמה היישות הישראלית".

 

מזכירת המדינה, קונדוליזה רייס, אמרה אתמול בראיון לרשת ABC כי ההחלטה חייבת לעבור עד יום שלישי. בשיחה עם כתבים בחווה של בוש בטקסס, הבהירה שהיא רואה בהחלטה של יום שלישי דבר מוגמר שכתוצאה ממנה לא תהיה הפסקת אש מוחלטת, אבל ייפסק ירי הרקטות לעבר ישראל ותיפסק הפעילות הצבאית המסיבית של חיל האוויר הישראלי בריכוזי אוכלוסיה בלבנון.

 

"לוקח זמן לעצירה מוחלטת של האש, אבל חשוב להפסיק את הפגיעה באזרחים הישראלים והלבנונים, את ירי הרקטות לישראל ואת ההתקפות הצבאיות הגדולות", מסבירה רייס ומציינת כי "אז נקבל החלטה שניה והקמת כוח רב-לאומי שיוכל לעזור לממשלת לבנון להרחיב את סמכותה על כל שטח המדינה".

 

לא בטוח כלל שהחלטת מועצת הביטחון להפסקת ירי הרקטות על ידי החיזבאללה לשטחנו תיושם. על הסירוב של חיזבאללה ליישם את החלטת מועצת הביטחון, אמרה רייס: "חיזבאללה אמר כל מיני דברים. שמעתי אותם אומרים שחייבת להיות הפסקת אש מיידית. שמעתי אותם אומרים שהם ימשיכו להילחם. מה שחשוב מבחינתנו הוא שהחלטת המועצה תעבור ואז נראה מי באמת רוצה להפסיק את האלימות ומי לא".

 

בארה"ב הביעו זעם על ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה, שהיה שותף מאחורי הקלעים לגיבוש טיוטת ההחלטה להפסקת האלימות. סניורה הסכים לנוסח ועכשיו הוא חוזר בו בלחץ סורי-איראני. הצורה שבה מתנהלת הדיפלומטיה סביב הטיוטה היא שישראל מדברת עם האמריקנים, שמדברים עם הצרפתים שמדברים עם סניורה, שמדבר עם יו"ר הפרלמנט הלבנוני, נביה ברי השיעי המקורב לחיזבאללה. ארגון חיזבאללה מדבר עם הסורים והאיראנים.

 

הודעת הסירוב של סניורה גררה זעם בוושינגטון. רייס הגיבה בפני כתבים בצורה דיפלומטית:  "לבנון לא יכולה לקבל את כל מה שהיא רוצה וגם הישראלים לא יקבלו את כל מה שהיו רוצים לראות בהחלטה הזו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לא ישים רגל. פוטין
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
אף אחד לא יהיה מרוצה. רייס
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
כן ולא. סניורה
צילום: רויטרס
מומלצים