שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מאבק לשיפור תנאי השחקנים בתיאטרוני ילדים ונוער

  איגוד שחקני המסך יוצא להגן על תנאי ההעסקה של שחקנים בהפקות לילדים ולנוער. בשח"ם אומרים: "מדובר בתעשייה פרוצה עם תנאים מחפירים על גבול שוק עבדים מודרני". כנס חירום יציין את תחילת המאבק

  אחרי שנים ארוכות של עבודה בתנאים מחפירים ובשכר נמוך בהרבה מהממוצע מקווים שחקנים המופיעים בהפקות לילדים ולנוער שהם עומדים בפני תקופה חדשה. ביום שישי הקרוב יקיים איגוד שחקני המסך בישראל, (שח"ם), כנס מיוחד שיסמן את פתיחת המאבק להגנה על תנאי העסקה נאותים בתחום. במהלך הכנס, בו ישתתפו בין היתר שחקנים, מפיקים עצמאיים, מנהלי תיאטרוני ילדים ונוער ונציגי סל תרבות, ייחשפו תנאי ההעסקה הקיימים אותם מגדירים המארגנים: "שוק עבדים מודרני".

  "בשנה החולפת הצטברו בשח"ם עשרות תלונות של שחקנים בתחום המשתכרים מלכתחילה בסכומים מגוחכים ומבלים בנוסף שעות בסחיבת ציוד, הקמה ופירוק תפאורה ללא תגמול", אומרת אפרת בן אברהם, מרכזת המחלקה לקידום היצירה הישראלית בשח"ם. לדבריה: "מרבית השחקנים בהצגות לילדים ולנוער אינם מתוגמלים על תקופת החזרות שיכולה להימשך עד חודשיים ובמקרה הטוב הסכום על תקופה זו נאמד ב-1500 שקל. למרות שסל תרבות מתקצב שכר שחקנים כחלק מעלויות הפקה על פי תעריפים מדויקים במקרים רבים, כמו למשל הצגות קניינים, השחקנים מתבקשים על ידי המפיקים להשתתף בהם ללא תשלום. הכנס נועד לתקן עיוותים של שנים, להציף את הבעיות ואת הסטנדרטים הנמוכים. זה צעד ראשון לקראת השלב הבא שהוא חתימה על הסכם העסקה מול התיאטראות והמפיקים". על פי רישומי שח"ם מאות אמנים לוקחים חלק בתעשייה ההפקות לילדים ולנוער. עד השנה שכרו של שחקן בעל ותק של עד שלוש שנים להצגה נאמד בסכום של 390 שקלים. שכר שחקן בעל ותק של 3-10 שנים נאמד בסכום של 430 שקלים ומעל לכך הגיע השכר ל-500 שקלים. "צריך לזכור שהשכר הזה כולל חזרות יומיות שנמשכות חודשים, הרצות שאינן מתושלמות וכך גם הצגות קניינים וזה בלי לדבר על השעות של הקמת ופירוק התפאורות שמוטל עליהם מכיוון שמדובר בהפקות דלות תקציב שבהן אין צוות טכני", אומרת בן אברהם. למרות התמונה הקודרת לדבריה אחרי שנים של "ישבה על הגדר" בסל תרבות המסייע בסבסוד הפקות הילדים והנוער מראים נכונות לפתור את הבעיה. "החל ב-1 ביולי השנה העלו את תעריפי השכר כך ששחקן בעל ותק של עד שנתיים יקבל 400 שקל להצגה ושחקן עם ותק של למעלה משנתיים יקבל 500 שקל להצגה. גם זה לא אידיאלי אבל בהחלט מדובר בשיפור. בעניין זה צריך לציין לטובה את תיאטרון ארנה פורת שמשלם 4000 שקל לחודש לשחקנים שלהם. זה סכום מגוחך כשמדובר בהיקף עבודה מלא, אבל זה הכי טוב שיש כעת". בן אברהם מסכמת ואומרת כי בשח"ם מקווים שהצדדים יגיעו לכלל חתימה על הסכם מול התיאטראות והמפיקים הפרטיים. "זו תעשייה פרוצה עם נורמות קלוקלות והאפקט מצטבר. יש לנו שחקנים שמתקיימים רק מהצגות שכאלה ואין להם ממה לחיות. הניצול כבד מאד בתחום, גובל בשוק עבדים מודרני וחייבים לשים לזה סוף".

   

  כנס חירום - יום ו', 11 באוגוסט, בשעה 11:00 בסינמטק תל אביב

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גדי דגון
  מתוך פצפונת ואנטון של התיאטרון לילדים ולנוער. בולטים לטובה
  צילום: גדי דגון
  לאתר ההטבות
  מומלצים