שתף קטע נבחר

לבני: "אם האו"ם היה מתפקד היו נחסכים חיים"

"אכיפת החלטה מספר 1559 הייתה מונעת את המלחמה ואת מותם של כל כך הרבה אזרחים וחיילים", אמרה שרת החוץ לשגרירי חברות מועצת הביטחון, והוסיפה: "כל השוואה בין החטופים הישראלים לאסירים הלבנונים אינה מוסרית. חובה על כל חברה במועצה לדאוג לשחרורם"

"אם מועצת הביטחון הייתה אוכפת על ממשלת לבנון את יישום החלטה 1559, המשבר הזה היה נחסך וכל האנשים שנהרגו היו איתנו בחיים", כך הצהירה שרת החוץ, ציפי לבני, כשהיא תוקפת לראשונה את התנהלות האו"ם, בתדרוך שנערך הערב (ב') במשרד החוץ. לבני דיברה עם 13 מ-15 השגרירים של המדינות החברות במועצת הביטחון, במטרה לעודד אותם להצביע בעד טיוטת ההסכם להפסקת אש בלבנון, שגובשה על ידי ארצות הברית וצרפת. ההצבעה עתידה להיערך במועצת הביטחון בימים הקרובים.

 

 

"אנחנו מצפים שהקהילה הבינלאומית תקיים את ההחלטות שלה", אמרה לבני, "אולי לראשונה ישראל והקהילה הבינלאומית עמלות יחד למען מטרה אחת: שינוי פניה של לבנון. זה ידוע שממשלת לבנון חלשה, ועל הקהילה הבינלאומית לדעת שמנהיגים חלשים זקוקים לסיוע חיצוני. זאת משימת חברות מועצת הביטחון להביא ליישום החלטה 1559", אמרה שרת החוץ, בהתייחסה להחלטת האו"ם הקוראת לפירוק חיזבאללה מנשקו.

  

לבני הבהירה לנציגי המדינות כי לא מדובר רק באינטרס ישראלי צר, אלא באינטרס כלל עולמי. "חשיבות החלטת מועצת הביטחון היא בכך שכל גורמי האיסלאם הרדיקאלי, כולל החמאס, האחים המוסלמים, הג'יהאד האיסלאמי וכדומה, עומדים ובוחנים את האופן שבו תנהג מועצת הביטחון", הוסיפה.

 

שרת החוץ התייחסה גם לסוגיית החיילים החטופים, אהוד גולדווסר ואלדד רגב, ואמרה כי "כל השוואה בין חטופי ישראל לאסירים הלבנונים אינה מוסרית. בעוד שחיילי צה"ל נחטפו בתוך תחומה הריבוני של מדינת ישראל ללא כל התגרות מוקדמת, האסירים הלבנונים, ובהם סמיר קונטאר אשר ביצע את הרצח המזעזע של בני משפחת הרן בנהריה, נכנסו לתחומה של ישראל כדי לבצע פיגוע ולרצוח אזרחים חפים מפשע".

 

היא דחקה בשגרירים להצביע בעד החלטה הקוראת לשחרורם ללא תנאים מוקדמים של שני החיילים החטופים ואמרה כי "זו הצבעה מוסרית והומניטרית מהמעלה הראשונה. חובה על כל אחת מהחברות במועצה לנקוט בקו הקורא לשחרורם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
לבני. ציפיות מהקהילה הבינלאומית
צילום: דודי ועקנין
צילום: רויטרס
מועצת הביטחון. יתמכו? (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים