שתף קטע נבחר

אמריקנים לוחצים על בוש: דבר עם הסורים

"מר בוש תמיד מחשיב את הדיבור עצמו כפרס. כתוצאה מכך הדיפלומטיה האמריקנית ננעלת בפני כל מגע רציני עם הרעים והמסוכנים מפיונג-יאנג, טהרן ודמשק", כך קובע מאמר המערכת ב"ניו יורק טיימס". בעיתון מציעים לנשיא להפסיק להיות צודק, ולהתחיל לדון ישירות עם המנהיגים. בוש השיב למלעיזים: אנחנו במגע עם הסורים

הלחץ מצדם של פוליטיקאים והתקשורת האמריקנית על ממשל בוש להתחיל להידבר עם הסורים כדי לפתור את בעיית החיזבאללה, הולך וגובר. יממה לאחר שהנשיא בוש הבהיר כי "הסורים יודעים מה אנחנו חושבים", יצא העיתון "ניו יורק טיימס" במאמר מערכת שכותרתו: "להתחיל לדבר".

 

"סוריה לא תשקול אפילו את מה שהנשיא בוש רוצה - לרסן את החיזבאללה ולעזור להפסיק את ההרג בלבנון ובישראל, אלא אם כן מנהיגיה ידעו מהם התגמולים או העונשים הפוטנציאליים. לשם כך על ארה"ב להציע שיחות רציניות בדרג גבוה עם סוריה והיא חייבת לעשות זאת עכשיו", קובע העיתון.

 

"הנשיא הסורי בשאר אסד הוא בלי ספק שחקן רע - אכזרי, לא הגון וחסר כישורים. אבל הוא יכול להיות יותר פגיע ללחץ חיצוני וניתן לשכנוע, יותר מאשר איראן, הפטרון השני של החיזבאללה. יצירת הטריז הקטן ביותר בין סוריה ואיראן, יכולה להביא לפריצת דרך דיפלומטית של הבית הלבן, הזקוק לכך נואשות.

 

"אפילו אם ארה"ב וצרפת יהיו מסוגלות להעביר החלטה במועצת הביטחון, בלי לאלץ את חיזבאללה למעשים, יש סיכוי קטן בלבד לשגר כוח רב לאומי ולהשליט את הריבונות של לבנון תוך בניית שלום יציב", ציינו בעיתון.

 

"מר בוש תמיד מחשיב את הדיבור עצמו כפרס. כתוצאה מכך הדיפלומטיה האמריקנית ננעלת בפני כל מגע רציני עם הרעים והמסוכנים מפיונג-יאנג, טהרן ודמשק. הכתף הקרה הזו גורמת אולי לבוש להרגיש צודק, אבל היא אינה מסייעת לחנוק את תוכניות הגרעין של איראן וצפון קוריאה. והיא קרוב לודאי לא תשכנע את סוריה להפסיק את משלוחי הרקטות לחיזבאללה, או לקבל כוח פיקוח בינלאומי על גבולה, או לגרש את המחזיקים בהון הבעתיסטי מדמשק, או כל דבר אחר שהבית הלבן רוצה שסוריה תעשה אבל מסרב אפילו לדון בכך עם מנהיגיה".

 

במאמר המערכת טענו עוד: "כמובן שדיבור אינו מספיק. הדחף של בוש, גם כשהוא מוכן לדבר, הוא להרצות, לא להאזין. הבית הלבן יצטרך לשמוע מה שסוריה רוצה ולשקול איזה תמריצים יהיו שווים להציע בתמורה לסיוע הסורי.

 

"זו אינה פייסנות. זה מו"מ. אף אחד לא מציע שבוש יוותר על עקרונותיו. לכל הפחות יהיה עליו להתחיל באיתות ברור שארה"ב רוצה שינוי בהתנהלות הסורית, לא לזרוק את המשט"ר.

 

בעיתון מתחו ביקורת על התנהלותו של בוש בעבר: "אחרי מאבקים פנימיים, בוש הסכים תוך כעס להידבר עם צפון קוריאה ואותת שארה"ב תהיה מוכנה לשבת עם איראן. אבל בזמן שנדרש לו להגיע להחלטות הללו, צפון קוריאה הכינה פלוטוניום לעוד פצצות, בעוד שאיראן מפלסת את דרגה לרכוש את המיומנויות הנדרשות לייצר אורניום לפצצה גרעינית.

 

"אין שום ערבות שהמגעים ישכנעו מישהי מהמדינות הללו לעשות את הדבר הנכון. אסד אינו ידוע בזכות אומץ הלב שלו או חושיו הבריאים. אבל המחיר של לא לנסות לדבר יהיה זעם רב יותר כלפי ארה"ב וידידינו המעטים שנותרו באיזור", כתבו ב"ניו יורק טיימס".

 

גם הרפובליקנים מבקרים

 

הלחץ על ממשל בוש להתחיל להידבר עם סוריה, חוצה מפלגות. לא רק דמוקרטים בכירים דורשים זאת, דוגמת שני שרי החוץ בממשל קלינטון, וורן כריסטופר ומדליין אולברייט, אלא גם רפובליקנים בכירים ששרתו בממשל בוש הראשון, ובהם מספר 2 במחלקת המדינה תחת קולין פאוול - דיק ארמיטג', שבעצמו הגיע לדמשק עם מסר חריף מהנשיא בוש להפסיק את הסיוע למורדים בעיראק ולארגוני הטרור הפלסטינים ולחיזבאללה בלבנון.

 

לעומתם אמר מרטין אינדיק, מבכירי ממשל קלינטון, כי הידברות עם הסורים בהקשר הנוכחי תהווה בגידה בלבנונים והזמנה לסוריה לחזור ולהיות שחקן במגרש הלבנוני.

 

הנשיא נשאל אתמול במסיבת עיתונאים מדוע אינו מנהל מו"מ עם הסורים, והשיב: "זוהי שאלה מעניינת, אני קורא על זה הרבה, שאנשים שואלים. אנחנו במגע עם הסורים. קולין פאוול נשלח לסוריה עם מסר אישי. דיק ארמיטג' יצא לסוריה. ביל ברנס (לשעבר עוזר מזכיר המדינה למזרח התיכון- יב"ח) נשלח לסוריה. יש לנו משרד קונסולרי בסוריה. סוריה יודעת מה שאנחנו חושבים. הבעיה אינה שנאמר לסורים מה אנחנו חושבים, שזה להפסיק להעניק מחסה לטרור ולסייע לדמוקרטיה העיראקית להתפתח. הם יודעים בדיוק מהי עמדתנו. הבעיה היא שהתשובה שלהם אינה חיובית בכלל".

 

בוש הוסיף: "אני מעריך את זה שאנשים מתמקדים בסוריה ואיראן כי הן נותנות החסות והמעודדות של פעילויות החיזבאללה, במטרה ליצור תוהו ובוהו, ולהשתמש בטרור לבלום את התקדמות הדמוקרטיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בוש. יש מגעים
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
פאוול. נשלח לסוריה
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
אסד. אכזר וחסר כישורים
צילום: רויטרס
איראן והגרעין. אין התקדמות
צילום: רויטרס
מומלצים