שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הזריקה שמעלימה תסמיני דיכאון בתוך שעתיים

  בניגוד לנוגדי דיכאון הפועלים רק לאחר שלושה שבועות, מחקר חדש הראה כי החומר קטאמין המשמש להרדמה, הצליח להפיג את תסמיני הדיכאון לאחר שעתיים

  נוגדי הדיכאון חוללו מהפיכה בטיפול בחולים, אולם השפעתם מתחילה, בדרך-כלל רק אחרי כשלושה שבועות. מחקר חדש מצא כי מנה אחת של זריקת הרדמה מצליחה להעלים את תסמיני הדיכאון בתוך שעתיים בלבד, והשפעתה נמשכת שבעה ימים. על המחקר מדווח כתב העת Archives of General Psychiatry בגליונו החדש.

   

  החוקרים מהמכון האמריקאי לבריאות במרילנד בדקו 17 מטופלים הלוקים בדיכאון חמור, שלא הגיבו לטיפול בנוגדי דיכאון. החוקרים החליטו לבדוק את הטיפול בחומר ההרדמה קטאמין, בשל יכולתו לחסום מערכת אנזימים המשחקת תפקיד מרכזי בדיכאון.

   

  במהלך המחקר קיבלו חלק מהנבדקים עירוי של חומר ההרדמה קטאמין, כשאחרים שימשו קבוצת בקרה שקיבלה עירוי "פלצבו" ללא כל חומר פעיל. החוקרים העריכו את מצב הדיכאון של המטופלים כעבור 40 דקות, 80 דקות, 110 דקות ו-230 דקות מרגע תחילת הטיפול, ואחר כך יום יום במשך שבוע.

   

  ממצאי המחקר הראו כי 71 אחוז מאלה שקיבלו את התרופה קטאמין דיווחו על הפחתת תסמיני הדיכאון בתוך 110 דקות. בתוך יממה דיווחו הנבדקים על הפחתה נוספת של כ-90 אחוז בתסמיני הדיכאון. השפעת התרופה נמשכה 7 ימים אצל 35 אחוז מהמטופלים.

   

  החוקרים אמרו כי השפעת החומר הייתה זהה כמעט לחלוטין אצל רוב המטופלים. "הממצאים לפיהם התרופה מתחילה להשפיע כבר בתוך שעתיים, ושמשך התגובה לתרופה נמשך עד שבוע ימים הם פשוט מדהימים", אמרו החוקרים.
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  דיכאון. העתיד הוא בזריקה?
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים