שתף קטע נבחר

ארה"ב מתנגדת לנוסח ההצעה המתוקן של צרפת

וושינגטון דוחה את התיקונים שהציעה צרפת לטיוטת הצעת ההחלטה המשותפת, ובייחוד לתביעה שצה"ל ייסוג מלבנון עם כינונה של הפסקת האש. לטענת וושינגטון, הדבר יביא לוואקום מסוכן שבו יוכל חיזבאללה לפעול ולהשיב המצב לקדמותו

ארצות הברית דחתה את הנוסח החדש שהעלתה צרפת לטיוטת הצעת ההחלטה המשותפת. בוושינגטון עכשיו ממתינים לשמוע האם צרפת מסתלקת מההצעה המשותפת המקורית, שגיבשו נציגי שתי המדינות באו"ם בסוף השבוע. המשמעות המעשית היא שלא צפויה מחר הצבעה במועצת הביטחון על הפסקת מעשי האיבה, ולא ברור מתי תכונס המועצה.

 

בשיחות בין שתי הבירות, המתנהלות באמצעות היועצים לביטחון לאומי ובין מנכ"לי משרדי החוץ בפריז ובוושינגטון, התברר כי הפערים בין שתי המדינות גדולים מאוד, וכרגע לא צפוי שתושג הסכמה בנושא. בניגוד לנוסח המקורי, שקרא להפסקת מעשי האיבה כשצה"ל נשאר בלבנון, עד שיוחלף בכוח רב לאומי יעיל שיוכל להתמודד עם חיזבאללה, הנוסח החדש שהציעה צרפת קורא להפסקת אש ונסיגה מיידית של צה"ל לקו הגבול. את השטח שישראל יפנה, יתפוס על פי הצרפתים כוח יוניפי"ל מתוגבר.

 

עם זאת, ארה"ב עומדת על כך צה"ל ישאר בדרום לבנון, עד להחלפתו בכוח רב-לאומי איתן שיהיה בעל סמכות לפרק את חיזבאללה מנשקו. הנשיא בוש, מזכירת המדינה רייס ודוברים אמריקנים אחרים הבהירו ביממה האחרונה כי ארה"ב לא תסכים לנוסחה שתגרום לוואקום בדרום לבנון עם נסיגת צה"ל, וייאפשר לחיזבאללה להחזיר את המצב לקדמותו.

 

בוש נותר בשלב זה איתן בהתנגדותו, למרות קולות גוברים המאשימים כי התמיכה הבלתי מתפשרת בעמדת ישראל, פוגעת במאמץ האמריקני בעיראק מול הרוב השיעי. מזכירת המדינה קונדוליזה רייס עמדה לצאת מחר לניו יורק, אך לפי שעה הקפיאה את תוכניתה. המשמעות המעשית של דברים אלה מבחינת ישראל, היא שחלון ההזדמנויות הצבאי נפתח לרווחה, אם תחליט ישראל להרחיב את הפעילות הקרקעית לעבר נהר הליטני.

 

על אף המבוי הסתום, אמר היום נשיא צרפת ז'אק שיראק כי הוא מאמין שניתן יהיה להתגבר על הפערים בין הצדדים. "אני לא יכול לשער בנפשי שלא נמצא פיתרון", הוסיף הנשיא הצרפתי.

 

שגריר ישראל בוושינגטון דני איילון אמר הלילה בראיון ברשת "פוקס" כי ישראל תצא מלבנון כשיהיה כוח אמין שיוכל להחליפה ברצועת הביטחון. בבית הלבן חזרו על תגובת אולמרט וכינו את הצעת ראש ממשלת לבנון פואד סניורה לפרוס 15,000 חיילים בדרום לבנון "הצעה מעניינת השווה בדיקה".

 

עם זאת, דובר הבית הלבן טוני סנואו ציין כי "צבא לבנון יזדקק לעזרה ואנחנו פועלים עם אחרים למצוא דרכים לעשות זאת". העמדה האמריקנית נותרה בעינה: "לאפשר לממשלת לבנון לשלוט בכל הדרום ולמנוע מהחיזבאללה לשלוט עצמאית בשטח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
איתן בהתנגדותו. בוש
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
לא נוסעת לניו יורק. רייס
צילום: איי פי
צילום: איי פי
רק כשיהיה כוח אמין. איילון
צילום: איי פי
מומלצים