שתף קטע נבחר

שלום: "נחזור לאותו סרט, בתנאים יותר קשים"

שר החוץ לשעבר סילבן שלום סבור שקבלת הנוסח המתגבש של הסכם הפסקת האש על ידי ישראל תהיה החלטה גרועה שתפגע בכושר ההרתעה, תאפשר לחיזבאללה להתחמש מחדש ותעודד את הקיצונים בעולם הערבי. "הממשלה לא משיגה את יעדיה - אולמרט קרא ליוניפי"ל פנסיונרים ועכשיו הם יופקדו על פירוק חיזבאללה מנשקו?", שואל שלום ומוסיף: "אם הנוסח יתקבל נחזור להיות אופוזיציה פעילה"

שר החוץ לשעבר, ח"כ סילבן שלום, אומר ל-ynet שהעדפת הערוץ המדיני על פני המשך הלחימה וקבלת נוסח ההחלטה להפסקת אש שמתגבש על ידי ארצות הברית וצרפת תהיה החלטה גרועה שתוביל להתחמשות מחודשת של חיזבאללה, חיזוק הקיצונים בעולם הערבי, עיקור החלטה 1559 של האו"ם, פגיעה בכוח ההרתעה של ישראל ועלולה אף לגרום לסוריה לתקוף את ישראל.

 

 

"אני חושב שההחלטה היא החלטה גרועה ביותר שתהיה בכייה לדורות כי היא ממשכנת את העתיד לטובת ההווה וזה יביא לכך שבעתיד הלא רחוק היכולות של חיזבאללה יהיו הרבה יותר גדולות .הם רק ייקחו פסק זמן כדי להצטייד מחדש ולהתחמש מחדש - אולי עם טילים עם ראשי נפץ לא קונבנציונאליים, ישפרו את התשתיות ויימצאו את הזמן המתאים לתקוף מחדש. מספיק שבמאי 2000, כשהחליטו על היציאה החפוזה מלבנון שאני התנגדתי לה, העדיפו את ההווה והעתיד היה רע מאוד", אומר שלום.

 

שלום רואה בחומרה יתרה את העובדה שהנוסח המתגבש לא כולל את פירוק חיזבאללה מנשקו בשלב ראשון. "ההחלטה מעקרת מכל תוכן את החלטה 1559 שהתקבלה בספטמבר 2004 והייתה החלטה היסטורית שהובילה ליציאת סוריה מלבנון לאחר משא ומתן מדיני שערכנו בנושא ודיברה על פירוק חיזבאללה מנשקו. העובדה שחיזבאללה שומר על התשתיות מאפשרת לו כאמור פסק זמן ולהצטייד", אומר שלום שמזכיר כי ההחלטה גם מעניקה תפקיד נכבד ליוניפי"ל שאת אנשיו כינה ראש הממשלה "פנסיונרים" ואמר כי הוא כוח בלתי יעיל.  שלום תומך בהצבת כוח רב לאומי בדרום לבנון, אך עליו להיות, לדבריו, כוח עם סמכויות אכיפה ממשיות שיהווה פתרון זמני שיאפשר לפרק את חיזבאללה מנשקו ויסייע לצבא לבנון להתפרש באזור.

 

"ההחלטה עלולה להוביל את סוריה למעשים מטורפים נגד ישראל"

 

לדבריו, ההחלטה לא מביאה להשגת אף אחד מיעדי הממשלה בלחימה בלבנון. "החיזבאללה הוכיח פעם נוספת את הנרטיב שהוא מנסה להנחיל לעמי ערב לפיו רק בכוח הזרוע אפשר להכניע את ישראל ולקבל ויתורים. זה ניצחון גדול לקיצוניים ומכת מוות למתונים בעולם הערבי שניסו לשכנע שרק דרך משא ומתן ניתן להשיג ויתורים מישראל. אני עצמי פעלתי במשך כל השנים האחרונות לשפר את הקשרים עם העולם הערבי והמוסלמי כדי לחזק את אותם גורמים מתונים בעולם הערבי. היום בעצם הקו הקיצוני ינצח - הדבר הזה עשוי לערער את המשטרים המתונים ולהוכיח להם שהדרך הקיצונית היא הנכונה. יכול להיות שההסכם הזה יוביל את הסורים לחשוב שהדרך היחידה לקבל את הגולן היא באותה דרך בה נקטו חיזבאללה וחמאס וזה עלול להוביל אותה לעשות מעשים מטורפים נגד ישראל".

 

ההחלטה, הוא אומר, פוגעת בכושר ההרתעה של ישראל, בחוסן הלאומי ובמורל. "הייתי בצפון כמה פעמים. התושבים במקלטים אמרו כי הם מוכנים לשבת ככל שיידרשו, עוד חודש או חודשיים, ובתנאי שהולכים לגמור את זה אחת ולתמיד. מה שקורה עכשיו הוא שנהיה צפויים בעתיד לחזרה על אותו סרט בתנאי פתיחה הרבה הרבה יותר קשים".

 

לסיום מזהיר שלום כי האופוזיציה לא מתכונת לשבת מנגד. "אנחנו מדברים על החלטה שכבר מהטיוטה הראשונה שלה הייתה החלטה גרועה. לצערי מצהלות השמחה היו מוקדמות מדי והובילו לכך שניסו מייד לרצות את הצד המתנגד של לבנון וחיזבאללה - וכעת אנחנו מקבלים הסכם יותר גרוע. במידה שהממשלה תקבל אותו אנחנו נחזור להיות אופוזיציה פעילה". 

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
שלום. בכייה לדורות
צילום: אלי אלגרט
צילום: איי אף פי
אולמרט. הממשלה לא משיגה יעדיה
צילום: איי אף פי
מומלצים