שתף קטע נבחר

יישובי קו העימות: תנו לצה"ל להשלים את מלאכתו

ראשי הרשויות בצפון נפגשו כדי לדבר על הסכם הפסקת האש. "אסור להשאיר אותנו בני ערובה בידי חיזבאללה", אמרו ודרשו הקמת ועדת מנכ"לים מיוחדת שתעסוק בשיקום ופיתוח היישובים בסוף הלחימה

"נסבול את כל המכאוב אם תתנו לצה"ל לסיים את מלאכתו ולא תשאירו אותנו בני ערובה בידי החיזבאללה" - זה המסר שביקשו להעביר ראשי ישובי קו העימות לעומדים בראש המערכת המדינית והצבאית בישראל בכינוס שערכו הערב (שבת) בקריית שמונה.

 

 

ראשי היישובים ארגנו את הוועידה המשותפת בעקבות קבלת הסכם הפסקת האש במועצת הביטחון של האו"ם. אבל גם בינם לבין עצמם לא היו בטוחים הנציגים מהי העמדה הרשמית שצריך להציג פורום היישובים. בסופו של דבר, התקבל הנוסח הבא: "אסור להשאיר את יישובי קו העימות כבני ערובה של חיזבאללה, ויש לאפשר לצה"ל לסיים את מלאכתו".

 

החלק שהושמט מההחלטה אמר כי "יש להוציא את כל המערך של חיזבאללה מדרום לבנון. ראש הממשלה הכריז בנאומו בתחילת המלחמה 'עד כאן', ואנחנו אומרים שאנחנו מוכנים לעמוד בכל הלחץ והמכאובים על מנת לאפשר לצה"ל לסיים את מלאכתו".

 

בהמשך ההחלטה כתבו ראשי היישובים כי "דין תל אביב כדין קריית שמונה ויישובי קו העימות. הכנת העורף לא הייתה מספקת, בעיקר לשהייה ממושכת במקלטים. התמיכה ביישובים הנפגעים חייבת להיות מטופלת על ידי ממשלת ישראל ובאופן מסור ולא רק על ידי נדבנים ועמותות".

 

הנציגים בפורום הסמיכו את יושב הראש, שלמה בוחבוט, לפנות לממשלה בדרישה להקים וועדת מנכ"לים, כדי שזו תטפל בשיקום היישובים בצפון לאחר המלחמה. בנוסף, פנו לשר האוצר בבקשה להגדיר את פיתוח יישובי קו העימות כיעד לאומי לממשלה. בפנייה נכתב כי האחריות לפיתוח הפריפריה מוטלת על הממשלה, וכי "המלחמה הנוכחית גרמה לנסיגה בפיתוח האזור אשר עלולה להיות קריטית להמשך קיומו הכלכלי".

 

ראש מועצה איזורית מעלה יוסף, אבי קרמפה, אמר ל-ynet בצאתו מהישיבה: "אני חושב שהפסקת האש באה מוקדם מדי והיא לא משיגה את המטרות שבשמם הממשלה יצאה למלחמה. אפשר להשיג את המטרות גם בהסכם וגם במבצע צבאי, אבל אם אני לא רואה את החיילים החטופים על קו הגבול לפני שיוצא חייל אחד מלבנון, המטרה לא הושגה. הדבר הכי חשוב הוא שהחלטה 1701 היא פחות טובה מההחלטה הקודמת 1559, ששם הוחלט לפרק את החיזבאללה מנשקו, והפעם זה בכלל לא מוזכר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
בוחבוט. רוצים וועדת מנכ"לים
צילום: ניב קלדרון
מומלצים