שתף קטע נבחר

פרץ לסולאנה: התערב למען השבת החטופים

בפגישתו של שר הביטחון עם מתאם מדיניות החוץ של האיחוד האירופי, אמר פרץ כי ישראל דורשת מימוש של כל תנאי הפסקת האש, ובכלל זה את פירוז חיזבאללה מנשקו ואת השבת החטופים

שר הביטחון, עמיר פרץ, הבהיר הבוקר (יום א') בפגישתו עם מתאם מדיניות החוץ של האיחוד האירופי, חוויאר סולאנה, כי בכוונתו לדרוש שהפסקת האש תמומש, ובכלל זה ידרוש את פירוז האיזור ופירוק חיזבאללה מנשקו. לפני הפגישה אמר פרץ כי הוא מתכוון לדרוש מסולאנה את התערבותו להחזרת החיילים החטופים.

 

השניים נפגשו במלון המלך דוד בירושלים, וכבר בפתח הפגישה הדגיש פרץ כי הממשלה נמצאת בפני ישיבה בה יאושר הסכם הפסקת האש. לדבריו, הממשלה תעמוד על כך שהתנאים שהזכיר יבוצעו.

 

סולאנה הדגיש כי זהו יום חשוב מאוד, והבטיח כי יבדוק כיצד יוכל לקדם ולעזור בקידום התהליך וכן לקדם את ההבנות והפיתרון שהוצע על ידי האו"ם.

 

כבר אמש בירך סולאנה על ההחלטה אך גם מתח ביקורת על מועצת הביטחון ואמר: "לקח למועצת הביטחון זמן רב מדי לקבל את ההחלטה". סולאנה הוסיף כי הוא מקווה שהצדדים יפעלו במהירות האפשרית ליישומה של ההחלטה.

 

ואכן, הממשלה צפויה לאשר אותה הבוקר את החלטה 1701 של מועצת הביטחון להפסקת הלחימה בדרום לבנון, אך נסיגת כוחות צה"ל מלבנון תתחיל רק בתוך כשבוע עד שבועיים, עם הגעת הכוחות הראשונים של הכוח הרב-לאומי וצבא לבנון. כך מסר הלילה (יום א') ל-ynet גורם בכיר בלשכת ראש הממשלה. מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, אישר הלילה באופן רשמי שהפסקת האש תיכנס לתוקף מחר בבוקר.

 

בישיבת הממשלה יציג ראש הממשלה, אהוד אולמרט, את ההסכם שהוצג במועצת הביטחון ואת הדרך להשגתו. מזכירות הממשלה הפיצה בסוף השבוע העתקים של ההחלטה בעברית ובאנגלית לכל השרים. לאחר סקירת ראש הממשלה ייערך דיון ובו יביעו השרים את דעתם. בלשכת אולמרט לא מצפים להתנגדות של ממש להסכם הפסקת האש על פי החלטת מועצת הביטחון.

   

אמש אישרה ממשלת לבנון פה אחד את החלטת מועצת הביטחון. שר בממשלה הלבנונית המכהן מטעם חיזבאללה, מוחמד פניש, אמר כי הוא ושר נוסף מטעם הארגון הסתייגו מההסכם. לדבריו, "התנגדנו בעיקר לחלק בהחלטה שמנקה את ישראל מאחריות לפשעים שביצעה, ומאשים את חיזבאללה במלחמה".

  

פגישתם של שר הביטחון ושליח האיחוד האירופי באה לאחר שבסוף השבוע התקיימו בירושלים שורה של דיונים, בהם נדונו התסריטים האפשריים לכניסה להפסקת אש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
פרץ וסולאנה. יום חשוב
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
מומלצים