שתף קטע נבחר

ח"כ הנגבי: "אני מסיר את חסינותי"

שעה קלה לאחר הודעת היועץ המשפטי על הגשת כתב אישום חמור נגדו, אמר הנגבי: " מקווה שלא יהיו עיכובים וניתן יהיה להגיע לזיכויי המוחלט בבית המשפט". בתוך 30 יום תיכנס הסרת החסינות לתוקפה וניתן יהיה להעמידו לדין. מלשכת הנגבי נמסר: "כל חטאו היה בכך שהציג מועמדים למשרות שונות, כפי שנהגו שרים במשך שנים ארוכות"

עם הפנים לבית המשפט. בעקבות החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, על הגשת כתב אישום חמור נגד חבר הכנסת צחי הנגבי (קדימה), אמר היום השר לשעבר: "הודעתי ליושבת ראש הכנסת, דליה איציק, על הסכמתי להסרת החסינות. אני מקווה שההליך המשפטי יתחיל במהירות, לאחר תהליך של חמש שנים. אני מקווה שלא יהיו עיכובים וניתן יהיה להגיע לזיכויי המוחלט בבית המשפט".

 

נגד הנגבי הוגש כתב אישום מהחמור שהוגשו נגד פוליטיקאי בישראל, הכולל עבירות של מירמה והפרת אמונים, שוחד בחירות, מסירת עדות שקר ושבועת שקר. כמו כן התקבלה החלטה עקרונית בדבר צירופו של שמואל הרשקוביץ', ששימש כמנכ"ל משרדו של הנגבי, כנאשם נוסף, אך ההחלטה הסופית תתקבל לאחר שימוע שייערך להרשקוביץ' בשבוע הבא.

  

בטיוטת כתב האישום נאמר: "במהלך כהונתו במשרד לאיכות הסביבה פעל הנאשם, באופן מתוכנן ושיטתי, בעצמו ובאמצעות אחרים ובראשם הרשקוביץ', להביא למינויים של חברי מרכז ומקורביהם למשרות ולתפקידים רבים ככל האפשר במשרד לאיכות הסביבה ובגופים הקשורים אליו, תוך פגיעה באפשרות של הציבור הרחב להתחרות על משרת ותפקידים אלה, ולעיתים מבלי להקפיד על כישוריהם ועל התאמתם לתפקיד... פעילות זו נעשתה תוך ניצול משאבים ציבוריים לטובת אינטרסים פוליטיים ואישיים שאינם מתיישבים עם טובת הציבור".

 

הנגבי - המכהן גם כיו"ר הוועדה לחוץ וביטחון - החליט כאמור לוותר על האפשרויות שעמדו בפניו לשמור על חסינותו. בקדנציה הקודמת תיקנו חברי הכנסת את חוק החסינות ולפיכך, במידה והנגבי לא היה בוחר לפנות אל ועדת הכנסת, הייתה מוסרת חסינותו מאליה בתוך שלושים ימים. בעבר, היה חייב היועץ המשפטי לקבל את אישור הוועדה על מנת להסיר חסינות של אחד מחברי הכנסת.

 

כן אמר הנגבי בעקבות הודעתו של מזוז כי הוא משוכנע שהפרשה במרכזה עומדת פעילותו כשר לאיכות הסביבה לפני למעלה מחמש שנים תסתיים בזיכויו המוחלט. עמדתו העקרונית של הנגבי הייתה כי אין לפסול אנשי ליכוד רק בשל היותם אנשי ליכוד ולפיכך הוא לא מצא פסול בהצגת מועמדותם לתפקידים, ובלבד שקבלתם לעבודה תתבצע רק בהתאם לנהלים המקובלים של המשרד ובהסתמך על אישורו של הדרג המקצועי.

 

"ברור, ועניין זה הודגש בידי הנגבי לאורך כל הדרך, כי הקבלה לעבודה מותנית בכישורים הולמים של כל מועמד ומועמד", נכתב בהודעה שפרסמה לשכתו של הנגבי בצהריים. "העובדה שהדרג המקצועי הוא שהחליט מי מהמועמדים יתקבל, הבטיחה שרק מתאימים יקבלו את התפקיד. מה שכתב האישום אינו מגלה הוא שמצד אחד הרוב המוחלט של המועמדים שהציג הנגב בכלל נדחו על ידי הדרג המקצועי והרוב המוחלט של העובדים שמונו בתקופתו לא היו קשורים כלל אליו ולא הוצעו על ידו".

 

בנוסף נכתב בהודעה כי "כל חטאו של הנגבי היה בכך שהציג מועמדים למשרות שונות. למעשה הנגבי לא מינה איש אלא רק הציג מועמדים וזאת כפי שנהגו שרים מכל המפלגות בכל המשרדים במהלך שנים ארוכות".

 

ויתר מראש על תביעת החסינות מוועדת הכנסת

 

במידה ולא היה מסיר את חסינותו ביוזמתו, יכול היה הנגבי לבחור לתבוע חסינות מוועדת הכנסת תוך הצגת אחת מארבע העילות הבאות: העבירה נעברה בעת מילוי תפקידו או למען מילוי תפקידו; כתב האישום הוגש על ידי היועץ המשפטי שלא בתום לב או כתוצאה של אפליה כלשהי; חבר הכנסת נענש על ידי הליכים משמעתיים אתיים בכנסת והעבירה בוצעה במשכן (סעיף גורולובסקי); יש בכתב האישום כדי לגרום נזק של ממש לתפקוד הכנסת או לייצוג הבוחרים (תקף במקרים בו השעיית חבר הכנסת פוגעת בתפקוד המפלגה, נכון בעיקר לגבי סיעות קטנות).

 

במידה ואכן היה בוחר הנגבי לפנות לקבלת עזרה מחברי ועדת הכנסת ואלו היו מאשרים את חסינותו, הייתה נדרש גם אישור מליאת הכנסת עצמה. עם זאת, בסביבתו של הנגבי ציינו כבר במהלך החקירה כי הסבירות שהוא יבקש את כינוסה של ועדת הכנסת כדי שתשמור על חסינותו נמוכה מאחר ואף אחת מארבע העילות אינה רלוונטית לגביו.

 

הנגבי ימשיך לכהן כחבר כנסת גם במהלך התקופה הקרובה וייפרד מכסאו במשכן הכנסת במידה ויורשע. מי שיחליף אותו בתפקידו כיו"ר ועדת חוץ וביטחון, הוא חברו ממפלגת קדימה, עותניאל שנלר, המשמש כיום כממלא מקומו.

 

בשעות הצהריים הודיעה התנועה לאיכות השלטון כי היא מברכת על הגשת כתב האישום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
צחי הנגבי. מחכה לבית המשפט
צילום: אלי אלגרט
צילום: גיל יוחנן
מזוז. כתב אישום חמור
צילום: גיל יוחנן
מומלצים